Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


Araçlarda Emniyet unsurları ve Güvenlik sistemleri
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010Otomobillerde güvenlik deyince ilk akla gelen ABS,EPS,ASR gibi fren ve yol stabilite sistemleridir. Ve birçok müşteri araç alırken sadece bunlara dikkat eder.
Evet bu güvenlik sistemleride oldukça önemlidir, fakat öncelikle bunların ne olduğuna bir bakalım ve daha sonra birçk kişinin dikkatinden kaçan asıl önemli konuya gelelim:

ABS, birçoğunuzun bildiği gibi anti blokaj sistemidir. Yani fren kilitlenmesine karşı geliştirilmiş bir teknolojidir. Peki fren kilitlenir mi? Ya da neden kilitlenir? Evet fren özellikle soğuk havalarda, balatalarla fren diskinin birleşmesiyle aradaki su moleküllerinin donarak balataların fren diskine yapışmasıyla kilitlenir.

Bu da farklı kazalara yol açabilmektedir. İşte ABS bu kilitlenmeye çözüm olarak geliştirilmiştir.ABS fren diskini yaklaşık olarak saniyede 12 defa tutup bırakarak kilitlenmeyi önler. Peki sadece bu mu? Elbetteki hayır.

ABS fren sisteminin bir başka faydasıda diğer frenlerle kıyaslarsak; normal bir frenle yapılan acil bir fren sonucu tekerlekler kilitlenerek kaymaya başlar, bunun sonucu olarakta statik sürtünme ortadan kalkarak sadece tekerleklerle asfalt zemin arasında meydana gelen sürtünme kalır. Bu da fren mesafesinin azalmasına neden olur.

ABS de ise, tekerleklerin kilitlenmesi önlenerek sürekli devam eden bir statik sürtünme de sisteme dahil edilmiş olur. Bunun neticesinde fren mesafesi kısalır. Birçok kazanın önüne geçilmiş olur.

Her ne kadar günümüzde üretilen otomobillerde hala standart bir hal alamamış olmasına rağmen, önemli bir güvenlik gereksinimidir. Otomobil alırken özellikle dikkat edilmesinde fayda vardır.

ASR sistemi ;

ASR, anti patinaj sistemidir. Aracınızın kumlu,çamurlu yollarda patinaj yaparak saplanmasını önler. Sistem ilk olarak 1987 yılında BOSCH firması tarafından üretilmiştir. Sistem bir sensörün otomobilin çekiş yeteneğini kaybetmesini algılamasıyla devreye girer, bu sayede tekerlek hareketini yavaşlatarak kaymalara engel olur. Tabi her ne kadar kumlu ve çamurlu yerlerde ihtiyaç duyulsa da, kışın karda buzda da ne kadar önemli bir sistem olduğunu hissettirecektir.

ESP; elektronik stabilite programı.

Bu sistem sayesinde otomobilde meydana gelen ön ve arkalardaki farklı kaymalarda, sistem kaymanın olduğu tarafı algılar ve buna göre tedbir alarak gerekli olan fren balatalarına kuvvet uygulayarak otomobilin yolda kalmasını sağlar.

Aslında güvenlikte temel amaç istenmeyen her durum için otomobilin yolda güvenle kalmasını sağlamaktır.

Peki ya bütün bunlar yetersiz kalır ve araç yoldan çıkarak bir kazaya sebebiyet verirse ne olur?

İşte o zaman hepinizin bildiği ve kazalarda can güvenliği için oldukça önemli olan üç unsur gelir. Bunların başında emniyet kemeridir. Maalesef toplulumuzda emniyet kemeri kullanımı oldukça düşük olmasına rağmen yapılan testler emniyet kemeri takmanın %90 oranında hayat kurtardığını ortaya koymaktadır. Burada şehir içi ve dışında dahi emniyet kemeri kullanmalarını tavsiye ederiz.

Gelelim ikinci unsura, elbetteki hava yastığı. Kaza anında otomobilin önünde ve yanında bulunan basınçlı hava kutucuklarının ucundaki kapakçıkların açılması sonucu, bu kutucuklardan hava aniden boşalarak hava yastığına dolar. Bu şekilde çok kısa bir sürede hava yastığının açılması sağlanır.
(ALINTIDIR)


Cevapla
.
Konu: 40
Mesaj: 717
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 28-12-2010

AB standartlarında çercevesinde tüm araclarda olması gereken özellikler ne yazikki bizim ülkemizde opsiyonel olarak sunuluyor buda başka bi durum tabiki.

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

konuyu okuyunca sormak istedim..ESP li fiorino kullananlardan sistemin çalıştığını hisseden var mı?

o kadar hızlı girdim virajlara,toprak yolda zikzak çizdim devreye girmedi,2 hafta kadar önce eski şile yolunda (bilenler bilir üstüste bolca S virajlıdır) nerdeyse sağ lastikler yerden kesilcek kadar yatırdım sırf ESP nin çalışmasını duymak için ama nafile,hatta şüphe ettim ESP nin varlığındansmile
baktım katalogda comformatik viteste standart yazıyor ESP için..

fiorino bugüne kadar kullandığım araçlardan daha mı iyi yol tutuyor!..esp ye gerek bile duymuyor da ben mi bilmiyorum smile

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(05-03-2011, Saat:14:15)Nikkfurie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: konuyu okuyunca sormak istedim..ESP li fiorino kullananlardan sistemin çalıştığını hisseden var mı?

o kadar hızlı girdim virajlara,toprak yolda zikzak çizdim devreye girmedi,2 hafta kadar önce eski şile yolunda (bilenler bilir üstüste bolca S virajlıdır) nerdeyse sağ lastikler yerden kesilcek kadar yatırdım sırf ESP nin çalışmasını duymak için ama nafile,hatta şüphe ettim ESP nin varlığındansmile
baktım katalogda comformatik viteste standart yazıyor ESP için..

fiorino bugüne kadar kullandığım araçlardan daha mı iyi yol tutuyor!..esp ye gerek bile duymuyor da ben mi bilmiyorum smile

Mert Kardeşim;
Fiorino kullanma kitabında sayfa 77 de aynen şöyle yazıyor; ESP sistemi motor çalıştırıldığında otomatik olarak devreye girer.

Sürücüye aracın kritik denge ve yol tutuş şartlarında bulunduğunu bildirir ve gösterge panelinde (üçgen) uyarı lambası yanar diye yazıyor. Uyarı olarak da, ESP sisteminin güvenlik performansı, sürücünün gereksiz riskler almasına sebep olmamalıdır. diyor.

Bu nedenle rahat ol.. Demek ki ESP'en devrede ama kritik dengeye ulaşamadığından uyarı vermiyor. (Kullanma kılavuzuna göre ) Sana iyi kazasız sürüşler dilerim. Aman yine de dikkatli ol... Bak zaten bu hafta sonu kar-kış geri geliyormuş. Thumbup1


Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

(05-03-2011, Saat:14:57)isoskeisos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ESP'en devrede ama kritik dengeye ulaşamadığından uyarı vermiyor

üstad fio dan önce kullandığım 2 aracımda ESP li idi,kontağı açtığımda ESP devrede olmasa bahsettiğiniz üçgen işaret sürekli ikaz verirdi.. benim sorduğum esp nin müdahalesini hisseden varmı?..
Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Mert kardeşim ; Dediğine yanıt veremeyeceğim.Çünkü benim aracımda ESP yok. ama ESP'si olan arkadaşlarım senin bu soruna yanıt verebilirler... Ben sadece kullanma kılavuzunda yazılı olanı belirttim.

Haydi ESP'si olan arkadaşlar; yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz....

Cevapla
.
Konu: 234
Mesaj: 1,421
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 21-11-2010

'isoskeisos' abimizin dediği gibi dün serviste bende bu durumu sordum araba çalıştığında yanıp sönerek esp devreye giriyor. Savrulma gibi kritik durumda ekranda tekrar yanarak görevini yaparmış.
6867511184_7d86958ebd.jpg
Arama Yapmadan Konu Açmayınız TEŞEKKÜRLER.

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(06-03-2011, Saat:10:24)Admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 'isoskeisos' abimizin dediği gibi dün serviste bende bu durumu sordum araba çalıştığında yanıp sönerek esp devreye giriyor. Savrulma gibi kritik durumda ekranda tekrar yanarak görevini yaparmış.

Durumdan anladığım Araç ilk çalıştığında yanıp sönerek devreye giriyor. Ve devamında sürekli olarak devrede.... Aslında benim gibi ESP.si olmayanlar bu özelliği sonradan taktırabilseler harika olacak ama , maalesef sonradan takılması mümkün değilmiş...

Cevapla
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

ben şunu merak ettim bi çok araçda mesela ford gibi esp istege baglı açılıp kapatılabiliyor fiat bunu niye sabit yaptı acaba yada şöyle bakalım dierleri niye sabit yapmıyorlarki acaba

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(07-03-2011, Saat:00:28)muallim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben şunu merak ettim bi çok araçda mesela ford gibi esp istege baglı açılıp kapatılabiliyor fiat bunu niye sabit yaptı acaba yada şöyle bakalım dierleri niye sabit yapmıyorlarki acaba

Sevgili hocam ; değişik bir bakış açısından konuya girmişsiniz. Aslında bu sorunun cevabını kim ve nasıl verebilecek, ESP nin isteğe bağlı açılıp kapanmasının ne gibi bir fayda sağlayacağına ben kuşkuyla yaklaşırım.

Şöyle ki; Aracımla hızlı bir şekilde, virajlı ve bozuk bir yolda gidiyorum. Yani ESP'yi açmak o anda nasıl aklıma gelecek de devreye alacağım. Ya unutursanız ne olacak.....
Ama ESP'niz devamlı olarak (Fio'larda olduğu gibi) aktifse eğer, O taktirde bence daha emniyette ve daha korunur ve güvenlikli durumdasınız demektir.

Şimdi ; Yukarıda ki sorunuzun cevabını almak için otomobil firmalarına da bir sormak gerekiyor. Neden Esp 'yi açılır/kapanır yaptınız? Faydası nedir ?
diye.....
Hocam sevgilerimi sunarım.......

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fren Sistemleri HamsiPower 2 5,371 23-09-2012, Saat:21:12
Son Yorum: afacan
  Otomobillerde Emniyet Unsurları ve Güvenlik Sistemleri afacan 1 2,014 07-09-2012, Saat:12:30
Son Yorum: isoskeisos
Heart [Bilgi] emniyet kemerinin önemi afacan 0 1,453 31-08-2012, Saat:16:44
Son Yorum: afacan
  [Bilgi] Araçlarda hararet sorunu (Bilgi ) isoskeisos 5 6,929 06-04-2012, Saat:01:55
Son Yorum: TOLGACANSAHİN
  [Bilgi] Navigasyon sistemleri ve telematik hizmetler hakkında isoskeisos 0 1,857 03-03-2012, Saat:01:07
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.