Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


Aynalar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Aynalar araçlarımızın vazgeçilmez donanımlarıdır. Gözümüz kulağımızdır. Çünkü sürücünün ön görüş alanı dışındaki çevresini izleyebildiği bölümlerdir. İç Dikiz Aynası, Yan Aynalar, Kör Nokta Görüş Aynası, Park Aynası, Arka Görüş Noktası Aynası gibi türleri mevcuttur. Aracınıza özel modellerin olabileceğini ve krom kaplama türlerini dikkate alarak satın almanızı öneririz.

Aracın, yol durumu hakkındaki bilgileri devamlı olarak iletmesi gerekir. Karşılaşılan karmaşık trafik ortamında, sürücü herhangi bir kazaya karışmamak için dikkatle önünü gözettiği gibi sağını, solunu ve arkasını da görüp aracı kontrol etmelidir. Aracın sağını-solunu ve arkasını gösteren ekipmanlar aynalardır. Aynalar, sürücünün aracı en etkili şekilde ve minimum eforla kullanmasını sağlar. Bunun için günümüzde elektrikli dış dikiz aynaları geliştirilmiştir. Dış dikiz aynaları ilgili kapı modülü tarafından ayarlanır.

Elektrik kumandalı dış aynalar: Elektrikli dış aynalar, ayarlamanın doğrudan sürücü pozisyonu açı­sından yapılmasını sağ­lar. Sürücü, açık yan camdan dışarıya sarka­rak aynayı ayarlamak zorunda kalmaz. Özel­likle birçok kişi tarafın­dan kullanılan bir araç­ta işlevi daha iyi anla­şılmaktadır.

Isıtmalı dış aynalar: Isıtmalı dış aynalar, kö­tü hava koşullarında da arka görüşün sağlan­masına yarar. Rezis­tans telleri aynanın bu­zunu çözer ve buğu oluşumunu engeller. Dış ayna ısıtmasının ku­mandası, genellikle arka cam ısıtmasıyla bağlan­tılıdır ve aynı şartlar üzerinden yapılır.

Kendinden kararan aynalar: Kendinden kararan aynalarda, aynanın içinde iki adet ışığa karşı hassas direnç vardır. Bu dirençlerin direnç değerleri, ışığın şiddetine göre değişir. Bu ışığa karşı hassas dirençler, ayna yuvası içine yerleştirilmiştir. Bu hassas dirençlerden birisi ön tarafa diğeri arka tarafa bakar. Öne bakan direnç ile arkaya bakan direnç değerleri arasında ışıktan dolayı bir direnç farkı saptanırsa aynanın kromlu yüzeyi tümleşik elektronik sistem yardımı ile ısınır ve kararır.

Bu arada bizim fiolarımızın sol aynalarının görüş açısı bakımından(aşağıyı gösterir) birçok şikayet eden arkadaşlarımız vardı.Bu konuda sol ayna arkasında içeriden sol üst bölümdeki küçük fiber bir parçanın dikkatlice kırılması neticesinde bu problem ortadan kalkar ve görüş açısı bayağı genişler. (Daha geniş bilgi için forum ana konularına bakıldığında resimli anlatımı olacaktı) Herkese iyi forumlar.

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.