Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


[Bilgi] Araç kullanırken cep telefonu ile görüşmek ABSyi etkiler mi?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


1l8zh.png

Aslında araçlarda kullanılan elektronik ekipmanlar ve sistemler, elektromanyetik uygunluk/uyumluluk (EMC) direktifine uygun olmak zorundadır. EMC uygunluğu almış elektronik sistemlerin kendisi bir başka elektronik sistemden etkilenmediği gibi kendisi de bir başka elektronik sistemi etkilemez. Ancak buna rağmen bazı araçların kullanıcı el kitaplarında şu tür ifadelere ve dikkat çekmelere de rastlanabilmektedir. “Araç içerisinde kullanılan cep telefonları aracın elektronik sistemini bozabilir ve bu durum aracın çalışma emniyetini ve sizin can güvenliğinizi tehlikeye sokabilir. Cep telefonları; bir dış antene bağlı değilse, yansıtmasız bir dış antene sahipse ya da yanlış monte edilmişse aracın elektronik sistemini etkileyebilir ve bu nedenle aracın çalışma emniyeti ve sizin güvenliğiniz tehlikeye girebilir”. Bu tür ifadeleri şu şekilde yorumlayabiliriz.

Bilindiği üzere, radyo dalgalarıyla çalışan aygıtlar, belli bir frekans aralığında çalışmaları hedeflenerek tasarımlanmış olmalarına karşın, doğrusal olmayan etkenler nedeniyle, yakın frekanslarda dalgalar da üretiyor. Her ne kadar, bu ‘yüksek modlardaki yayınlar görece güçsüz iseler de, bir başka aygıtın çalışma frekansı aralığına isabet ettiklerinde, o aygıtın çalışmasını etkileyebiliyorlar. Tabii, aygıt tasarımları için şart koşulan güvenlik önlemleri, bu tür olasılıkların, diyelim örneğin milyonda birin altında olmasını gerektiriyor. Fakat bazı uygulamalarda, bu düşük olasılığın gerçekleşmesi ciddi sonuçlar doğurabildiğinden, böylesi risklerin bulunduğu ortamlarda cep telefonlarının kullanılmaması ek bir güvenlik önlemi oluşturuyor. Fakat, etrafta etkilenebilecek herhangi bir elektronik donanım yoksa, böyle bir önleme gerek yok tabii. Ama çağdaş ulaşım araçlarının elektronik donanım zenginliği malum. Bu açıdan toplu taşıma araçlarıyla özel otomobiller arasındaki fark; özel otomobilde cep telefonu kullananın, kendisi ve araçtaki yakınları adına risk alıyor olması, toplu taşıtta ise, etrafındaki çok sayıda yolcuyu risk altına sokuyor olması. Risk düzeyleri kıyaslanabilir olmamakla beraber, takdir edersiniz ki; bir insanın bunalıp da köprüden atlamasıyla, bunaldığı için gelen geçeni tutup köprüden aşağıya atması arasında fark var.

Bir diğer neden de, aracın elektrik sisteminde daha sonradan yapılan tadilatların uygunsuz olabilme ihtimali. Bu gibi tadilatlarda, aracın korumalı kabloları üzerindeki işlemlerin usule uygun gerçekleştirilmemesi ve aracın elektrik tesisatındaki topraklamaların ve yalıtımların iyi yapılmaması EMCye uygun bir sistemi, cep telefonu ve benzeri elektronik cihazların etkileyebileceği bir sisteme dönüşmesine sebep olabilir. Cep telefonları da özellikle arama/aranma esnasında yaydıkları yüksek elektromanyetik dalgalar ile böyle bir etkiye yol açabilirler.

Özellikle yeni nesil araçlarda elektronik sistem olarak sadece ABS yoktur. Otomatik şanzıman ve cruise kontrol gibi elektronik sistemlerinde kontrol modülleri vardır. Şayet bir elektro-manyetik etkilenme söz konusu olacaksa bu sistemlerin kontrol modülleri içinde aynı durum geçerlidir. Bir diğer konuda ABS bir aktif emniyet tedbiridir. Ancak ABSnin çalışmaması demek fren sisteminin çalışmadığı anlamına gelmez. Ancak EMCye uygun kontrol modüller ve ekipmanlara rağmen milyonda bir olasılıkta olsa kontrol modüller etkilenebilir. Ayrıca trafiğin durgun olduğu zamanlarda seyir ederken cep telefonu çalarsa oluşacak kaza riski yoğun ve hızlı akan trafikte oluşacak riskten çok daha azdır.
1l8zu.jpg

Son söz olarak trafikte seyir halinde iken özellikle sürücülerin telefon kullanımı yol ve trafik güvenliğini zaafa uğratabilir. Elektronik ekipman ve donanımların oldukça cömertçe kullanıldığı bazı toplu taşıma araçlarında cep telefonlarının kapatılması toplumsal konfor ve seyir emniyeti açısından makul karşılanabilir. Trafik ve yol güvenliğini zaafa uğratmaksızın seyahat etmeniz ve araç kullanmanız dileğiyle.

Elektro manyetik uygunluk/uyumluluk (EMC): EMC direktifine uygun üretilmiş elektronik ekipmanlar ve sistemler; vericiler, radar sistemleri veya telsiz telefonlar gibi parazit alanlarına karşı korumalı olmak zorundadır. EMC Direktifi işleyişi diğer cihazları bozabilecek veya diğer cihazlardan etkilenip bozulabilecek bütün elektrikli ve elektronik cihazlara uygulanacak temel gerekleri belirlemektedir. Elektronik cihazların tasarım amacı ve çalıştıkları olağan ortam göz önünde bulundurulmalıdır. EMC Direktifi elektrikli ve elektronik cihazlarla elektrikli ve elektronik bileşenlerden oluşan tesisatları kapsar.

(ALINTIDIR)Kaynak:otogüncel.com dan derlenmiştir.

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-01-2012, Saat:03:40, Düzenleyen: isoskeisos.) .


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sıfır araç kışlık bakım MasteR 4 3,402 04-12-2015, Saat:12:32
Son Yorum: ikon09
  2. El araç alımında fark yaratacak bir kaç ipucu: afacan 0 2,419 28-06-2014, Saat:10:31
Son Yorum: afacan
  [Bilgi] Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek... isoskeisos 4 3,186 22-08-2013, Saat:12:36
Son Yorum: TURUNCU 16
  Araç muayenesinde 'randevu' oyunu afacan 0 1,866 18-02-2013, Saat:16:57
Son Yorum: afacan
  araç muayene soygunu afacan 3 2,859 30-01-2013, Saat:02:59
Son Yorum: agrilon

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.