Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


Ekzos gazlarının ısısı, Elektrik enerjisine dönüşecek
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-201014j3m05.jpg

Toyoto prius hibrit otomobilinde, fren esnasındaki güç elektriğe çevrilip depolanıyor ve yine içten yanmalı motorun çalıştığı her an dinamo elektrik depolamaya devam ediyordu.

Toyota mühendisleri bununla da yetinmeyip, aracın tavanına güneş panelleri entegre etme fikri üzerinde çalışmaya başlamışlardı. Ohio Üniversitesinde yeni geliştirilen bir teknoloji ise, tam Toyota mühendislerine göre…

Yapılan sistem sayesinde egsozdan çıkan ısı, elektriğe çevrilebiliyor. Isının elektriğe çeviren aletler uzun süredir var fakat bu sistem piyasadaki en iyi çeviriciden bile iki kat daha fazla verim sağlayabiliyor.

Bu sistemin hibrit veya elektrikli otomobillere entegre edilmesiyle, egsozdan çıkan 600C’ye varan ısılardaki yanmış gazlar elektriğe çevrilip depolanabilecek.

(ALINTIDIR) Kaynak:bilgiustam.
Ayrıca yine bu otomobille ilgili olarak şöyle de bir makale var.

2qbrkmo.jpg


Düşük hızlarda elektrik motoru ile gidebilen, güce ihtiyaç duyulduğunda ise içten yanmalı benzin motorunun devreye girdiği eşsiz bir sisteme sahip olan Toyota Prius, frenleme esnasında oluşan enerjiyi depolayıp üzerindeki bataryaları şarj ediyor.

Bu frenleme esnasında oluşan miktardaki atalet enerjisinin bir kısmının geri dönüşümünü mümkün kılıyordu.

Toyota’nın Prius’u geliştiren çevreci ve mükemmeli arayan mühendisleri anlaşılan bununla da yetinmeyip otomobilin üzerine gelen güneş enerjisinden de faydalanmak istiyorlar.

Otomobilin tavanına yerleştirilecek olan güneş panelleri sayesinde gündüzleri seyir esnasında veya araç park halindeyken bataryalara enerji depolanabilecek.

Şu an geliştirilme aşamasında olan teknoloji, Prius’u daha cazip bir konuma getirebilir. İleride içten yanmalı motorun da tamamen devreden çıkarılabileceği öngörülen Toyota Prius, güneş enerjisinden aldığı enerjiyi aracın klimasında kullanabilecek.

Aracın elektrik motoru ise, fren enerjisi ve içten yanmalı motorun dinamosuyla şarj edilmeye devam edilecek. Japon’yanın en büyük otomobil şirketi olan Toyota’yı çevreye duyarlı projelerinden ve ortaya koyduğu alternatif teknolojilerden ötürü taktire şayan buluyorum.

(ALINTIDIR)

Cevapla
(Son Düzenleme: 12-03-2011, Saat:17:05, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 1
Mesaj: 37
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-12-2010

isoskeisos abime paylaşımları için çok teşekkür ederim,darısı ise fiat mühendislerinin başına inşallah..!

Cevapla
.
Konu: 4
Mesaj: 146
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-02-2011

Temennimiz o yönde yeni nesil fiat...Dünyamızı ne kadar korursak gelegek için o kadar katkı sağlarız..
Her şeyin Başlangıcı 14 "KraTos"

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.