Fiorino Nemo Bipper | Forum


HGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler???
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 2
Mesaj: 44
Cinsiyet:
Kıdem: 13-08-2012


Arkadaşlar forumda gerekli aramaları yapmama rağmen HGS ile ilgili herhangi bir bilgi ve herhangi bir konu başlığı bulamadım. Bu konu başlığı altında bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktarıp işimizi en kolay ve en karlı şekilde halledelim. Fiosunda HGS kullanan var mı diye başlıyalım. Ben KGS kullanıyordum OGS maliyetli geldiği için bu ucuz yolu tercih etmiştim ama artık hem trafik çilesi hemde bu yıl sonunda kalkacak olması benim gibi bir çok sürücüyü etkiledi ve insanlar ne yapacağını bilmiyorlar, son güne kadarda ne yapacaklarını bilemicekler, öneri ve bilgilerimizi paylaşalım.

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 21
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 08-09-2012

En son haberler min. 60 tl olması gerekiyordu, 30 tl ye düşürmüşler.
[Resim: sanaloto.gif]
Jetta FSİ 1.6 man. 2007 ComfortlineThumbup1

Cevapla
.
Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011

HGS Sistemi Nedir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) uygulamasının, 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlayacağını belirterek, ”Bizim amacımız, 2013 yılbaşına kadar Kartlı Geçiş Sistemi’nin (KGS) yerini HGS’nin alması” dedi.

Bakan Yıldırım, Rixos Otel’de düzenlenen HGS tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar köprülerde ve otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve KGS’nin uygulandığını hatırlattı.

OGS’nin daha seri geçiş imkanı sağladığını ancak KGS’nin yoğun zamanlarda tıkanmalara neden olduğunu dile getiren Yıldırım, vatandaşların bu durumdan mağdur olduklarına işaret etti.

Yıldırım, HGS’nin devreye girmesiyle kısa bir süre içinde KGS’nin tamamen ortadan kalkacağını belirterek, yaklaşık 8 milyon KGS kartı sahibinin bu kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS’ye geçeceklerini söyledi.

”Bizim amacımız, 2013 yılbaşına kadar KGS’nin yerini HGS’nin alması” diyen Yıldırım, HGS uygulamasının 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlayacağını bildirdi.

Daha sonra HGS’deki geçiş etiketini tanıtan Yıldırım, yapışkan tipi etiketin 5 lira, kart tipi etiketin ise 15 liradan satılacağını kaydetti.

Etiketlerin araba camına yapıştırıldıktan sonra otomatik geçmeye başlanacağını ifade eden Yıldırım, HGS’nin kullanımının ve temininin son derece kolay olduğunu belirtti.

HGS etiketlerinin tüm PTT şubelerinden alınabileceği gibi, otoyol ve köprü girişlerine kurulan 29 PTT gişesinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından da temin edilebileceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

”Bizim bütün işimiz gücümüz vatandaşın hayatını kolaylaştırmak. Temini kolay olsun, hemen geçsin, bu sistemi kurma amacımız buydu. Vatandaşlarımız bunu kısa sürede benimseyecek, artık yaşadıkları bu çile sona erecek. Bunu ortadan kaldırmak için Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile PTT Genel Müdürlüğü bu sistemi geliştirdi. 17 Eylül’den itibaren başlıyor. Gişelerin olmadığı hiçbir otoyol giriş çıkışı kalmayacak. Küçük yerlerde bir, büyük yerlerde başlangıçta iki tane gişe koyacağız.”

”Hem hızlı hem ucuz”

Etiketlerin aynanın altına gelecek şekilde, cama yapıştırılması durumunda görüşün engellenmeyeceğini belirten Yıldırım, ”Artık geçiş serbest” dedi.

Yıldırım, HGS’yi kullananların KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanına kavuşacağına dikkati çekerek, ”Hem hızlı geçecek hem kolay temin edecek hem daha az ödeyecek” diye konuştu.

PTT müşterilerine HGS etiketlerinin ücretsiz verileceğini bildiren Yıldırım, sistemin kaçak veya suça karışmış araçların takibinin ve tespitinin yapılmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Yıldırım, ”Ümit ediyorum ki vatandaşlarımız zamanla OGS’yi de terk edecek ve HGS tek geçiş sistemi olarak kullanılacak. Böylece farklı sistemlerin getirdiği karışıklık ortadan kalkacak” dedi.

Sistemin yazılımlarının büyük bir kısımın Türkiye’de yapıldığını ifade eden Yıldırım, sorun çıkması halinde bunun giderilmesinin daha kolay olacağını, güvenlik açısından da daha emniyetli olduğunu vurguladı.

Bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Yıldırım, KGM ile TRT’nin yeni bir proje üzerinde çalıştığını, proje tamamlandığında sürücülerin sürüş esnasında koşullarla ilgili kapsamlı bir şekilde bilgilenme imkanına kavuşacaklarını anlattı.

Bakan Yıldırım, HGS’ye yüklenecek para tutarının en az 60 lira olduğunu hatırlatarak, bunun yüksek olup olmadığının sorulması üzerine, bu rakamın aracın otoyollarda gidiş ve dönüşüne göre hesaplandığını kaydetti.

Yıldırım, HGS etiket satışlarının bugünden itibaren başladığını bildirdi.

Bugün bir gazetede yer alan kamu güvenliğinin gerektirdiği ve zorunlu kıldığı durumlarda Twitter ve Facebook’ta erişimin anlık ya da saatlik engellenebileceğine ilişkin haberin sorulması üzerine Bakan Yıldırım, ”Bizim böyle bir çalışmamız yok. Sosyal medyada anlık durdurmada olmaz. Zaten ne oluyorsa bir anda oluyor” cevabını verdi.

Bakan Yıldırım, toplantının ardından HGS etiketini aracının ön camına kendisi yapıştırdı.

Engelsiz geçiş, geçiş anında otomatik ücret tahsisi, trafik akışında süreklilik sağlayacak sistemde; pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkartılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden yüksek güvenlik seviyesinde ve klonlanamaz etiketler kullanılacak.

Vatandaşlar, herhangi bir hesapla bağlantısı olmayan KGS kartlarındaki paralarını, HGS etiketine aktarabilecek.

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 21
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 08-09-2012

Bakalım bundan ne zamn sıkılacaklar biggrin
[Resim: sanaloto.gif]
Jetta FSİ 1.6 man. 2007 ComfortlineThumbup1

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

17 Eylül’den itibaren trafiği rahatlatmak için yeni bir uygulama başlamıştır. Köprülerde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) resmen faaliyete geçti. HGS kartı sahibi olanlar frene dokunmadan geçecek ama hala çoğu sürücünün yeni uygulamadan haberi yok.

HGS’nin amacı köprü ve otoyollardaki “dur-kalk”ı sona erdirmek, trafiği bir nebze de olsa rahatlatmak. OGS’den araçlar hiç durmadan geçebiliyor. KGS gişelerinde ise araçlar kart okutmak için dur-kalk yaptıkları için yığılma oluyor.

Otoyol ve köprülerdeki KGS gişeleri de kademeli olarak HGS‘lere dönüşecek ve 2013 yılının başında ise KGS tamamen kalkacak. HGS, OGS’ye rakip olacak. Çünkü OGS’de olduğu gibi geçişler %20 indirimli olacak.

Yaklaşık 10 milyon KGS kartı HGS etiketi ile değiştirilecek. Bu değiştirme işlemi PTT şubelerinde ve karayollarının giriş ve çıkışında bulunan PTT noktalarında 5 TL karşılığında yapılacak.

KGS’deki paralar HGS’ye aktarılabilecek. KGS ise yılbaşına kadar kullanılabilecek ve 2013′te tamamen kalkacak.

HGS’nin 2 türü var. Cama yapıştırılan ve kart şeklinde olan. İkisinin de görevi aynı sadece görünüşleri ve fiyatları farklı. Cama yapıştırılan HGS etiketleri 5 TL, kart şeklinde olan HGS’ler 15 TL.

Güvenliğin ön plana çıktığı HGS kartlarında araç gişeden geçtiğinde plaka dahil 4 fotoğrafı çekilebilecek. Kartta para azaldığında SMS ile sürücüye bilgi verilecek. Gişelerin ilk sırasındaki geçişler HGS’ye ayrılacak.

İstanbul Boğaziçi Köprüsünden geçişlerde 4,25 yerine 3,40 TL ödenecek.

HGS gişeleri için ilk etiket ve kart alımında hesaba en az yatırılması gereken ücretler var. O da aracın sınıfına göre değişiyor.
1. Sınıf Araçlar: 30 TL
2. Sınıf Araçlar: 37 TL
3. Sınıf Araçlar: 53 TL
4. Sınıf Araçlar: 67,50 TL
5. Sınıf Araçlar: 81,50 TL

HGS‘lerle sürücüler cezalardan da bir bakıma kurtuluyor. Çünkü kart bakiyeniz bitse bile 1 hafta içinde ödemek şartıyla plakanıza cezai işlem uygulamadan geçiş yapabileceksiniz.

Dolum ise PTT olan her yerden, hatta yollardaki benzin istasyonlarından ve konaklama tesislerinden de alınabilecek. HGS almak için araç plakasını vermek yeterli olacak.

NOT: HGS Kart veya Etiketini Almaya Giderken Ruhsat Sahibinin Olması Gerekir. Yanınızda Ruhsat ve Kimliğinizi de Götürmelisiniz.
(ALINTIDIR) Kaynak: Habercil.com.

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-10-2012, Saat:15:49, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 2
Mesaj: 44
Cinsiyet:
Kıdem: 13-08-2012

bu ne saçma bi olay ya araç kimin üzerine kayıtlıysa onun gidip alması gerekiyomuş HGS denilen aleti. eşinizin ya da babanızın üzerine kayıtlı olan kendi kullandığınız araca HGS alamıyosunuz çok komik[align=center]

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Büyük bir ihtimalle güvenlik gerekçesi için olmalı....(Yani hırsızlık,dolandırıcılık vs gibi) İlk alımıdan sonra, doldurumlarda ise böyle birşey yok herhalde..

Cevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

hükümet baktı bu işte iyi para var,,bankalar iyi kazanıyor,konuya el attı.satışıda ptt şubelerinden yaptıtıyor..para ptt hesabında yani devlette kalıyor..buradada yaptı uyanıklığını.milyonlarca aractan hesapta 60 tl olduğunu bi düşünün,kaç trilyon para yapar, kasada..

bu arada bir kaç konuyu merak ediyorum
1- ptt den kendimize ait bir hesapmı actırıcaz;??yoksa her kartın bir hesabımı olucak..??
2- şu an ogs kullanıyorum ve hareket geçmişimi garanti bankasından an an görebiliyorum..yani okudumu okumadımı,herhangibir kaçak geçiş yaptım mı yapmadım mı akşamında görebiliyorum.şimdi nasıl olcak acaba??

Cevapla
(Son Düzenleme: 06-10-2012, Saat:23:52, Düzenleyen: batteristt.) .
Konu: 1
Mesaj: 58
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 28-01-2011

Başka bir sosyal paylaşım ortamında geçmişe yönelik ve güncel kullanıcı yorumlarını okudum ve açıkçası izlenimlerim hala sistemin tam oturmadığı yönünde. İnsanlar genelde yanlış para kesintilerinden ve kaçak geçişlerden şikayet ediyorlar.
HGS kullanan üyelerimiz varsa ve memnuniyet derecelerini bildirirlerse çok sevinirim. OGS daha oturmuş bir sistem olsa bile cihaz ücretinin çok oluşu tercihimi HGS yönünde kullanmam için en büyük neden. En azından HGS'den vazgeçmek daha kolay, maliyeti 5 TL.

Cevapla
.
Konu: 6
Mesaj: 380
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 12-08-2011

(23-12-2012, Saat:01:02)deli derviş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Başka bir sosyal paylaşım ortamında geçmişe yönelik ve güncel kullanıcı yorumlarını okudum ve açıkçası izlenimlerim hala sistemin tam oturmadığı yönünde. İnsanlar genelde yanlış para kesintilerinden ve kaçak geçişlerden şikayet ediyorlar.
HGS kullanan üyelerimiz varsa ve memnuniyet derecelerini bildirirlerse çok sevinirim. OGS daha oturmuş bir sistem olsa bile cihaz ücretinin çok oluşu tercihimi HGS yönünde kullanmam için en büyük neden. En azından HGS'den vazgeçmek daha kolay, maliyeti 5 TL.

ben eylul ayından bu yana kullanıyorum hiç bir sıkıntısın görmedim ayrıca bakiyeyi internetten takip edebiliyorsunuz

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation [Soru] LED FAR HAKKINDA BİLGİSİ OLANLAR Emrhncakir 5 3,164 05-05-2017, Saat:03:17
Son Yorum: Emrhncakir
Question Motorin Hakkında Kısa Bir Bilgi. Levent SARI 0 1,795 14-06-2014, Saat:15:43
Son Yorum: Levent SARI
  [Bilgi] src ve k belgesi hakkında zealous 10 12,770 24-05-2013, Saat:14:24
Son Yorum: tkcabin
  [Bilgi] Euro4 ve euro5 motorlar arasındakı fark hakkında bılgı oquncmqlu 7 17,575 22-04-2013, Saat:16:30
Son Yorum: TURUNCU 16
  BAKIM VE KORUMA HAKKINDA... muhammetgns 0 1,803 04-09-2012, Saat:20:54
Son Yorum: muhammetgns

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.