Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


OGS cihazı hangi otomobilde nereye takılmalı?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011


Sürücüler tarafından gelişi güzel yerleştirilen Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) cihazlarının, gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar tarafından okunamamasının, 5 toleranslı geçişin ardından geçiş ücretinin 10 katı cezaya yol açabildiği belirtildi.
Geçiş sırasında gişelerdeki sesli uyarıların dikkate alınması ve ses vermeyen cihazların mutlaka teste gönderilmesi gerektiği bildirildi.
Karayolları 5. Bölge Müdürü Mahmut Çelikcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, OGS’nin, Kurumun sorumluluğunda işletilmekte olan Boğaz köprüleri ile otoyollarda geçiş ücreti ödeme yöntemi olduğunu anımsattı.
Herhangi bir otoyola otomatik geçiş şeridi kullanılarak giriş yapıldığı taktirde, araca takılı durumdaki elektronik etikete (araç içi birim), ne zaman girildiğinin otomatik olarak kaydedildiğini belirten Çelikcan, son günlerde gelişigüzel yerleştirilen cihazların gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar tarafından okunamaması nedeniyle sürücülerden gelen şikayetlerin arttığını ifade etti.
Geçiş sırasında gişelerdeki sesli uyarıların sürücüler tarafından dikkate alınmasını isteyen Çelikcan, ses vermeyen cihazların mutlaka teste gönderilmesi, cihazın araç modeli ve cam özelliğine uygun şekilde konumlandırılması gerektiğini ifade etti.

10 KATINA VARAN CEZALAR
Çelikcan, cihazların, sürücüler tarafından mutlaka Karayolları Genel Müdürlüğünün "www.kgm.gov.tr" adresinde belirtilen yerlere takılması gerektiğini ifade ederek, "Aksi taktirde gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar bunu okuyamıyor. Sistem, cihazın, 5 kez okunamamasını tolere ediyor ve ceza uygulanmıyor. Sonrasında ise 10 katına varan cezalar yazılıyor" dedi.
Cihazın, sadece beyan edilen araçta kullanılması gerektiğini belirten Çelikcan, "Her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalı. Araç deşikliğinde ise cihazın yeni araç üzerine devir işlemleri Ziraat Bankası ya da İş Bankası şubelerinde mutlaka yaptırılmalı" diye konuştu.

OGS CİHAZI HANGİ OTOMOBİLDE NEREYE TAKILMALI
Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 1998 model yılı itibariyle Renault Twingo, Clio, Megane Ailesi (Sedan, Scenic, Coupe, Wagon) ile Laguna, Kangoo, Mercedes, BMW, Pegeout 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen ve Mercedes marka araçların
klimalı modellerinde uygulanmaya başlandığı, ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlandığı belirtildi. Şayet araç bu marka, modelde ve camı atermik ise cihaz bu bölgelere monte edilmeli. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alınabileceği vurgulandı. "www.kgm.gov.tr" adresli sitede cihazın hangi araçta nereye konulacağı şu şekilde belirtiliyor: Renault Twingo: Elektronik etiket ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ tarafta uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. (Sol tarafta çalışmamaktadır.) Megane ailesi: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli. Safrane, Laguna, Omega, Scenic: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Renault Clio, Symbol, Master (2004-2005 model): Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine konulmalı. Renault Kangoo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan 2 kare alandan biri tercih edilmeli. Mercedes: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Mercedes Vaneo model aracın bazıları ile Audi A8’de ön cam tamamen metal film kaplı olduğundan sürücü etiketi elle dışarı tutmalı. Mercedes 2006 model ve sonrası : Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar oluyor. Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunuyor. Land Rover 2006 model ve sonrası arazi taşttı: Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilmeli. Ford Focus 2006 Model ve sonrası: Elektronik etiket ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Neoplan otobüsler: Ön camın alt kısmında sol tarafta yer alan parlak özel alana cihaz monte edilmeli. BMW: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli. Peugeot 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen Picasso, C3, C5, Saxo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.

1uucv.jpg

Cevapla
(Son Düzenleme: 16-01-2012, Saat:14:38, Düzenleyen: BaSKaN.) .
Konu: 10
Mesaj: 498
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 24-06-2011

benim aracımda iş bankasının ogssi var ve dikiz aynasının hemen yanında siyah olan bölümde gps antenimle yanyana duruyor tv antenimde sağ üst köşede duruyor
1.3 Multijet 75 Hp Comfortmatic Beyaz + Sprint Booster + Solar Gard Film + Kaput Koruma Filmi + APP Plaka + Navitech DX-9000 Double Din + Geri Görüş Kamerası + Morel ve Dls Component + 2 Adet M Acoustic Anfi + 30 Cm Rocford Fostage P1 Subwoofer

Cevapla
.
Konu: 97
Mesaj: 695
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 28-11-2010

Fiorino aracımızdaki Ogs takılıyken resim paylaşalım arkadaşlar yerini herkes öğrensin tşkler
6867511184_7d86958ebd.jpg
Link ve reklam yapmak yasaktır...

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Sevgili ali bey kardeşim;
HGS konulu yazımda da belirtmiştim.. Bizim araçlardaki ön cam da atermik olduğundan dolayı, Bu etiket tam olarak sorunsuzca nereye yapıştırılmalı, HGS ile ilgili yazılarda marka marka nereye monte edileceği anlatılmış, fakat fiat marka araçlar için yetkili servise danışılması istenmiş , bu nedenden dolayı tekrar ediyorum. Kullanan varsa foto paylaşalım.

Cevapla
.
Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011

Emrin olur abicim smile
Ok işaretiyle gösterdiğim yerde OGS cihazı var
ogsm.jpg

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Ali bey kardeşim; Teşekkürler... Ancak Şu foto yu biraz daha yakından çekebilseydik daha iyi olacaktı..
Ben de az kullanmama rağmen HGS aldım ancak henüz aracta nereye monte edeceğime karar veremedim. Malum ön camda güneş ışıkları için renkli filimde yaptırmıştım. Görüyorum ki sizin araçtada güneş filimi var. Anladığım kadarı ile bu HGS'yi, sonradan yaptırdığım güneş filminin olduğu bölümde bir yuva açarak (falçata ile keserek) siyah ve noktalı olan bölüme,tam ayna ayağının yapışmış olduğu , alt orta bölümüne yapıştırmamız gerekiyor. Doğru anladım mı ? (Yanlış anladım sa eğer lütfen düzeltiniz)
Bu arada yine de HGS kullanan arkadaşlardan birkaç değişik ve yakından alınmış fotoları görmek istiyor ve bekliyorum..

Cevapla
.
Konu: 59
Mesaj: 1,010
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 25-12-2012

Ben İşbankasından Aldım Dikiz Aynasının Önüne Cama Yapıştıracaksınız Dediler Bende İşbank Yazan Kısmı Bana Bakacak Şekilde Ayarladım Okumadan Geçsen Bile Plaka İle Okur Bakiyeden Düşer Denildi
vkss.png
qg0wq.gif
1 3 5
├┼┼
2 4 RCevapla
.
Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011

İsmail abim aynen buyurdugunuz gibi yapmanız en doğrusu olacaktır...

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(04-02-2013, Saat:12:59)BaSKaN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İsmail abim aynen buyurdugunuz gibi yapmanız en doğrusu olacaktır...

Teşekkürler Ali bey kardeşim. En kısa sürede bunu deneyeceğim.

Cevapla
.
Konu: 9
Mesaj: 99
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 13-12-2012

Ali Bey
Teşekkürler Thumbup1
VW Multivan Business
xhrqlbo.jpg

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.