Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


Turbo hakkında bilmek istedikleriniz
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Turbo Sisteminin Temelleri

Bir motordan alınabilecek maksimum gücü elde etmenin en iyi yolu silindirlere gönderilecek maksimum benzin ve hava karışımı ile olur.Bu işlem bir motoru güçlendirmenin bir numaraları kuralıdır.Bunu yapmanın bir yoluda silindir yuvalarını büyütmektir esasında.(örn:6000 cc motorlar) Fakat turbo gibi teknolojiler bunu daha kolaylaştırarak kullanışlı hale getirmektedir.

Turbochargerlar motora gönderdikleri fazla hava ve benzin karışımı ile küçük silindirlerden de güç sağlamayı amaçlamaktadırlar.Genel olarak Turbochargerlar 0.4 bar'dan 2.0 bar'a kadar güç üretebilmektedirler.Normal olarak atmosfer basıncının 1,014 Bar olduğunu düşünürsek Turbochargerların motora atmosferde olandan %50-%100 fazla basınç uyguladığını görebiliriz.Bu da %50 güç artışı anlamına gelmektedir.

Bu motorun güç artışıdır fakat bu gücü tam olarak almamızı engelleyen bir takım unsurlar vardır.Egzos çıkışında bir turbin bulunması eksoz geri basıncının artmasını sağlar ve motor eksoz gazını tam olarak dışarıya atmakta zorlandığı için güç kayıpları oluşur.

Pek tabi ki herşey enjeksiyonlu bir motora Turbo takmakla bitmez.Bunun yanında sistemin daha fazla benzine ihtiyacı olacaktır.Bir turbocharger silindirlere daha fazla benzin göndermeyi sağlayamaz, bunu yapan aracın işletim sistemidir. İşletim sistemin yanı sıra da orjinal benzin pompanızın haricinde daha fazla benzini pompalayabilecek kapasitede bir benzin pompasına ihtiyaç duyulur.


Turbo Nasıl Çalışır ?

Eksoz manifolduna takılan Turbochargerlar , motordan gelen eksoz gazı sayesinde Turbinelerini döndürürler.Yani buraya kadar motor kendi gücünü kullanmaktadır.Salyangoza bir mil sayesinde bağlı olan türbinler, dönmeye başladığı andan itibaren silindire giden havayı gitmesi doğrultusunda zorlamaya başlar.

Silindirlerden gelen eksoz gazı Türbin pervanesin bıçaklarına çarparak türbinin dönmesini sağlar.Turbine ne kadar fazla gaz gelirse o kadar hızlı döner.

Milin diğer ucundaki pervane ise kompresor pervanesidir.Bu pervane eksoz gazının silindirlere iletilmesi yolunda basınç uygulamaktadırlar.
Kompresor Pervane Bıçakları

Bu pervaneler dakikada 150.000 kere dönmektedirler.Bilgisayarınızdaki hardiskin bile dosyalarınızı okumak için dakikada 7200 kere dönebildiğini düşünürsek bu dönüş hızı inanılmazdır.Burda turbonun yağsız kalması demek anında yanması anlamına gelmektedir.O yüzden pervenaleri tutan milin çok dikkatli şekilde konumlandırılması gerekir çünkü yanlış bir setup milin kendi oluşturucağı momentumdan kırılmasına yol açacaktır.Bu pervanelerin dönmesi için sıvı yataklar kullanılmaktadır.Bu sayede hem milin soğuması sağlanıyor hemde sürtünme katsayısı düşürülüyor.

Turbo Modelleri ve Tasarımları

Turbo modellerinden bahsetmeden önce turbochargerların yol açabileceği bazı problemlerden bahsetmeliyiz.
Maxi Boost:

Turbolar büyüklüklerine göre güç artışı sağlamaktadırlar.Turbo basıncı yükseltmek her ne kadar maksimum gücü elde etmemizi sağlasada silindirlerin ve pistonların dayanabileceğinden fazla basınç içerlemek Knocing dediğimiz problemi doğurmaktadır.Knocking aslında silindir ve pistonlardan gelen tık tık sesidir.Motor bu devrede detonasyona uğrar ve silindirlerde oluşan ısı yükselir.Motora giden havayı ne kadar fazla sıkıştırırsanız, hava o kadar fazla ısınacaktır. Şimdi bir yanağınıza hava doldurun ve onu sıkıştırırak diğer yanağınıza geçirin.Bu işlemi devamlı yaptığını sürece ağzınızda bulunan havanın ısınacağını göreceksiniz.Aynı şekilde yüksek basınçlı turbolarda bu durum yaşanır.Turbo gelen gazı sıkıştırarak motora gönderir fakat doğacak bu basınçtan ısınan hava silindirler içindeki Bujiler tarafından gerçekleştirilen patlamanın önüne geçer. Eğer pistonlarınız ve silindirleriniz buna uygun değilse hepsi birer mum gibi birkaç dakika içinde erirler.Bu yüzden turbo motorları devamlı yüksek oktan benzine ihtiyaç duyar.Bu avans(knocking) problemin önüne geçmek içinde motorların sıkıştırma oranları düşürülmektedir.

Yüksek basınçtan detonasyona uğramış bir Impreza Turbo motoru

Turbo Lag:

Turbo chargerlarla ilgili en önemli problemlerden biride türbinin geç devreye girmesidir.Her ihtiyaç duyduğunuzda gaza basıp güç elde etmek mümkün değildir çünkü salyonagozun içindeki pervane ancak belli bir motor devrinden sonra dönmeye başlamaktadır.Turbonun devrede olmadığı bu zaman sürecine Turbo Lag denilir.Turbo devreye girdiği zaman ki araçtaki ani tekme etkisi bu yüzdendir.Turbo devreye girer ve araç çıldırmış gibi saldırıya geçer.

Turbodaki bu gecikmeyi azaltmanın en iyi yolu Turbo içindeki dönen ana parçaları hafifletmekle olur.Hafifletmekte küçültmekle olur.Bu da pervanin ve kompresorun daha hızlı çalışmasına olanak sağlayarak erken devreye girmesine yol açar.Dünyada bunu en iyi başaran firma WW firmasının 1700 rpm de devreye giren passat modelleri için ürettiği turbochargerlardır.Fakat bu turbochargerlar büyük turbolar gibi yüksek basınç üretemezler.


Küçük-Büyük Turbochargerlar;

Biraz öncede söylediğim gibi salyangozun içindeki parçaları hafifletmek ve aynı doğrultuda küçültmek salyangozun içindeki trübin pervanesinin erken dönmeye başlamasına yani turbonun erken devreye girmesini sağlar.Fakat bu pervaneler küçük olduklarından dolayı büyük pervaneler kadar hava sağlayamazlar.Aslında sistem çok basittir.Nasıl evinizdeki küçük vantilatör büyüğü kadar hava sağlayamıyorsa küçük turbochargerlarda büyük ağabeyleri gibi güç üretemezler.


Turbonun Özellikleri:

Bilya Yatak:

Milin bağlı olduğu pervanelerin yatağında bulunan bu bilyalar azda olsa bazı turbochargerlarda kullanılmaktadır.Tabi ki bu bilyalar sizin normal olarak bildiğiniz bilyalardan farklıdır.Hepsi kusursuz bir üretimin ürünleri olan bu bilyalar özel meteryallerden imal edilir ve dakikada 150.000 kere dönen türbin pervenesin yarattığı sürtünmelere dirençlidirler.Pek fazla tercih edilmeyen bu bilyalar aslında turbo lagını önlemektede yarar sağlamaktadırlar,

Seramik Türbin Bıçakları:

Sermik turbin bıçaklarının tek avantajı metal bıçaklara nazaran hafif olmarı ve turbo lagını azaltmalarıdır.

Sequential Turbochargerlar

Bizim, twin turbo olarakta bildiğimiz bu chargerlar iki tane salyangozu esas alarak üretilmiştir.Yani iki turbo yanyana çalışmaktadırlar.Birincisi, yani küçük olan devreye erken girer ve turbo lagını engeller.İkinci turbo ise yüksek motor devirlerinde devreye girerek yüksek basınç sağlamayı esas almışlardır.


Intercooler;

Kompresyona uğrayan hava, ısınır.Isınan hava ise genişler bu yüzden turbodan gelen basınç artışı havanın motora gitmeden önceki ısınmasının sonucudur.İyi bir güç artışı için silindirler daha fazla hava moleküllerine ihtiyaç duyarlar, sadece basınç motorun gücüne artırmaya yetmez.

Bu radyatöre benzeyen siyah kutu turbochargerdan gelen basınçlı havanın içinden geçmesine sağlar, ince kanallardan geçen basınçlı gaz süzülür ve soğutulur.Bu sayede motora daha fazla hava molekülü girmesi sağlanır.Eğer turbocharger basıncı 0,7 bar ise intercoolerda 0,7 barlık sıkıştırlılmış havayı süzecek kapasitede olmalıdır.


Turbolar hakkında bazı tezahürler;

-Motor yağını her 5000 km ya da daha erken süreler içerisinde değiştirin.
-Her zaman motor üreticisinin tavsiye ettiği yağı kullanın. -WD40 ve benzeri temizleme katkılarını ya da gevşeticileri kullanmayın.
-Her zaman motorun ısınması için 30 ila 60 saniye kadar bekleyin.
-Soğuk ve ince yağ, ısınmış bir yağ gibi kolayca hareket edemez ve parçaların bir süre yağsız kalmasına yol açar!
-Yola çıktığınızda turboyu hemen devreye sokmayın, turbo henüz yağ ihtiyacını gidermemiş olabilir.
-Aracı stop etmeden önce turbonun dinlemesi ve bir sonraki çalışma için gerekli yağlamayı yapmasına izin verin.Turboyu ne kadar zorladıysan o derecede dinlendirme yapın.
-Yüksek devirlerde türibin devamlı dönmektedir.Bu esnada motoru kapamak turboya giden yağıda kapamak anlamına gelir.Bu durumda turbo yataklarında ciddi hasarlar oluşur.
-Motoru yağını her değiştirdiğinizde yağ filitresinide değiştirin ve ilk çalıştırmada yağ basıncının sağlandığına emin olun.

Yukarıdaki tezahürleri yerine getirmeniz ve aracınızı iyi bir şekilde kullanmanız durumunda Turbochargerınız en az motorunuz kadar sorunsuz ve uzun ömürlü olacaktır.

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 40
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 30-11-2010

TESEKKURLER GUZEL PAYLASIM

Cevapla
.
Konu: 6
Mesaj: 183
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 17-12-2010

Bizim araçlarda 1750 devir dimi turboya geçiş peki ikinci bir yüksek hız turbosu mevcutmu bizde?
2012 Fiorino Emotion.

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(20-01-2011, Saat:16:34)guro Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizim araçlarda 1750 devir dimi turboya geçiş peki ikinci bir yüksek hız turbosu mevcutmu bizde?

Fio larda Turbo 1750 devirde tam olarak basıncı uygular. İkinci bir turbo fiolarda yoktur.

Cevapla
(Son Düzenleme: 21-01-2011, Saat:22:49, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

Arkadaşlar ben ikinizin söylediğinide anlamadım 1750 devirden sonra tork devreye gecer demişsiniz. Turbonun her zaman devrededir 1800 devirden sonra tam olarak basınç uygular.1800 devirden öncede faal olarak çalışır uyguladığı basınc daha düşüktür.Yalnız isos ustanın yazdığı tork meselesini çözemedim galiba yanlış yazdı

Cevapla
.
Konu: 6
Mesaj: 183
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 17-12-2010

Tork tekerlerin dönüş hızı değilmi kafam karıştı şimdismile ben turbodan bahsettim benim bildiğim fiolarda 1750 devirde devreye giriyor tmm ama isoskeisosun metninde ikinci bir güç turbodan bahsediyor bizdede varmı diye sordum.
2012 Fiorino Emotion.

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

tork ne zaman devreye giriyor derken turbo ne zaman devreye giriyor demek istiyor sanırım arkadaş..

tork da beygir gücü gibi motorun bir çeşit güç birimidir ve belli bir devirde max değerlere çıkar mesela 75 bg lik fio da 1750 devirde max 190 nm,95 lik fio da 1500 devirde 200 nm gibi..

aslında turbo motor çalıştığı sürece devamlı döner,yazıldığı gibi belli bir devirde çalışmaya başlamaz ama düşük devirlerde fazla etkisi yoktur..birde 95 lik fiodaki gibi bazı motorlarda çift açılı turbo var düşük devirlerde daha erken güç üretmek için,bunlar geometrik açılı türbin kanatlarına sahiptir ve devir düştükçe kanatların açısı değişerek gaz tepkilerine çok iyi cevap verir..

Cevapla
(Son Düzenleme: 20-01-2011, Saat:20:35, Düzenleyen: Nikkfurie.) .
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(20-01-2011, Saat:17:45)NemO_R Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar ben ikinizin söylediğinide anlamadım 1750 devirden sonra tork devreye gecer demişsiniz. Turbonun her zaman devrededir 1800 devirden sonra tam olarak basınç uygular.1800 devirden öncede faal olarak çalışır uyguladığı basınc daha düşüktür.Yalnız isos ustanın yazdığı tork meselesini çözemedim galiba yanlış yazdı

Nemo kardeşim; turbo yerine tork olarak yazmışım. Yukarıda düzeltmeyi yaptım. Senin yazdığın doğrudur.Teşekkür ederim. Örneğin ikinci viteste iken debriyaja basılı iken biraz fazla gaz verip,sonra debriyajdan ayağımızı çekince araç aniden atlama yapar ya , İşte bu turbonun marifetidir.

Cevapla
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

İsmail ustam sakın yanlış anlama anlamadığımdan yazdım senin açığını yanlışını vs. yazmak haddime değil.

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(21-01-2011, Saat:23:04)NemO_R Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İsmail ustam sakın yanlış anlama anlamadığımdan yazdım senin açığını yanlışını vs. yazmak haddime değil.

Alındı , anlaşıldı ... nemo kardeşim. Bu forumumuzda amaç aynı zamanda birbirimizin eksikliklerini de görüp forum üyelerine doğru bilgileri aktarılması,yanlışlığa mahal verilmemesidir. Dikkatin için sağol..

Ayrıca; Dikkat edersen , Ben genellikle '' sürücü Eğitimi'' başlığında üyelerimizi ,değişik konularda bilgilendirmek maksadıyla çeşitli platformlarda ve nette araştırmalar yaparak, veya alıntı yaparak yazılarımı yazıyor ve forum müdavimlerinin paylaşımına sunuyorum. Foruma giren arkadaşlarımızdan ricam, bunları sıkılmadan okumaları ve bilgi sahibi olmalarıdır. Bu arada da bilmeden yaptığımız bir hatamız olursa da affola , ve yaşlılığımıza vermenizi dilerim... Sevgiyle kalınız.

Cevapla
(Son Düzenleme: 22-01-2011, Saat:00:28, Düzenleyen: isoskeisos.) .


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sprint booster hakkında nakres_serkan 19 17,821 26-04-2014, Saat:20:40
Son Yorum: AhmetBby
  Antifriz hakkında. isoskeisos 3 4,317 22-02-2013, Saat:01:07
Son Yorum: Bursamet
  [Bilgi] HGS etiketi hakkında isoskeisos 18 11,214 18-02-2013, Saat:22:46
Son Yorum: TURUNCU 16
  [Bilgi] Ön Koltuk Isıtmaları Hakkında TRUCKER 6 12,781 21-11-2012, Saat:15:39
Son Yorum: isoskeisos
  [Bilgi] Navigasyon sistemleri ve telematik hizmetler hakkında isoskeisos 0 1,716 03-03-2012, Saat:01:07
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.