Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


hidrolik direksiyon sistemi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011


HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMİNİN GEREKLİLİĞİ

Sürüş konforunu arttırmak için modern otomobillerde geniş tabanlı düşük basınçlı lastikler kullanılmakta, bunun sonucunda yol yüzeyinde ve lastikler arasındaki sürtünmenin artması nedeniyle daha fazla direksiyon eforu gerekmektedir. Direksiyon eforu, direksiyon dişlisinin dişli oranının arttırılması ile azabilir.

Bununla birlikte, araç döndürüldüğü zaman daha büyük bir direksiyon simidi dönme hareketine neden olacaktır ve bu keskin virajları dönmeyi zorlaştırır. Bu nedenle direksiyon eforu küçük tutulmak istendiğinde bazı yardımcı düzeneklere ihtiyaç vardır.


HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMİNİN GENEL YAPISI

Sistem genel olarak hidrolik pompa, yön kontrol valfi, silindir,depo, filtre ve ara elemanlardan oluşur.
Hidrolik Pompa: Otomobillerde kayış kasnak sistemi ile çalışır. Depo ve pompa gövdesi tek parça halindedir. Sisteme hidrolik pompalar.

Yön Kontrol Valfleri: Direksiyon ve rotlarla direk irtibatlı olan birleşik komuta sistemi içerisinde yer alır.

Silindir: Rot ve şasi ile irtibatlıdır. Yön kontrol valfi tarafından kontrol edilir.

Emniyet Valfi: Pompadan çıkan fazla basınçlı akışkan bu valften depoya gönderilir.

Depo: Hidroliği içerisinde bulunduran elemandır.

Filtre: Özel tel süzgeçler kullanılarak hidroliğin temizlenmesini sağlayan elemandır.

Ara Elemanlar: Genellikle esnek, basınca dayalı hortumlardan oluşur.


HİDROLİK DİREKSİYONUN BASİT ÇALIŞMASI

Hidrolik direksiyonun direksiyon eforunu sağlayan iki ayrı tipi vardır; birinci tip motor gücünü kullanan hidrolik bir sistemdir. Diğerinde ise bir elektrik motoru kullanılır. İkincisi için ön bagaj kompartımanı içinde bağımsız elektrik motorlu pompa kullanılır. Her ikisi de hidrolik basınç üretir ve bu basınç hidrolik silindir içinde bir piston üzerine uygulanır. Böylece hidrolik basınç kramayer eforu için pinyona yardım eder. Bu yardımın miktarı basıncın miktarına bağlı olarak pistonun üzerine uygulanır. Bu nedenle eğer daha fazla direksiyon kuvveti gerekirse, basınç yükselmelidir. Hidrolik basınç içindeki değişim, direksiyon ana miline bağlı bir kumanda valfi ile sağlanır.

Nötr Konumu (düz sürüş)

Hidrolik yağ pompadan kumanda valfine gönderilir. Eğer kumanda valfi nötr konumda ise hidroliğin hepsi kumanda valfinden geçerek emniyet valfi içine akar ve pompaya geri döner. Aynı zamanda hemen hemen hiç basınç oluşmaz, çünkü silindir pistonunun her iki tarafındaki basınç eşittir ve piston bu durumda şekilde görüldüğü gibi herhangi bir yöne hareket etmeyecektir.Dönüş Sırasında

Direksiyon ana mili şekilde görüldüğü gibi herhangi bir yöne döndüğü zaman, kumanda valfi de hareket eder ve hidrolik geçişinin biri kapanır. Diğer geçit açılır ve hidrolik akış hacmi oranında bir değişime neden olur. Aynı zamanda da basınç oluşur. Sonuç olarak; pistonun her iki tarafı arasında bir basınç farkı meydana gelir ve piston daha düşük basıncın bulunduğu tarafa doğru hareket eder, böylece silindirin düşük basınç tarafındaki hidrolik, kumanda valfinden pompaya geri döner.
HİDROLİK DİREKSİYON DİŞLİ KUTUSU

Hidrolik silindir içindeki piston, kremayer dişli mili üzerine yerleştirilmiştir ve kanatlı tip hidrolik pompanın meydana getirdiği hidrolik basınç pistonun iki yönünden birine ilerleyerek kremayeri şekilde görüldüğü gibi hareket ettirir. Hidrolik basınç kaçağı piston üzerindeki piston keçesi ile önlenir. Hidroliğin harici kaçaklarını önleyen, silindirin her iki tarafında birer yağ keçesi vardır. Kumanda valf mili direksiyon simidine bağlıdır. Direksiyon simidi düz sürüş pozisyonunda iken kumanda valfi de düz konumdadır. Bu durumda hidrolik pompanın bastığı yağ piston yüzeylerini etkilemeyip rezervuar tanka geri döner. Direksiyon herhangi bir yöne döndürüldüğünde ise kumanda valfi hidrolik yağı pistonun bir yüzeyine doğru yönlendirir, pistonun aksi tarafı ise kumanda valfi üzerinden rezervuar tanka açılır.
Günümüzde, kumanda valflerinin geçitleri değiştirme işlemlerinde kullanılan valf tiplerine ve çalışma şekillerine göre altı çeşittir.
Çeşitleri

1. Aynı eksenli birleşik hidrolik yardımlı direksiyon.

2. Döner bilyalı sürgülü valf tipi hidrolik direksiyon.

3. Kremayer dişli tip ekseni kaçık birleşik hidrolik yardımlı direksiyon.

4. Kremayer dişli tip aynı eksenli burulma çubuklu döner makara subaplı hidrolik yardımlı direksiyon.

5. Kremayer dişli tip aynı eksenli spool valf tipi hidrolik yardımlı direksiyon.

6. Rottan kumandalı hidrolik yarımlı direksiyon.
Döner Bilyalı Sürgülü Valf Tipi Hidrolik Yardımlı Direksiyon
Mekanizmanın Çalışması

Bir sonraki şekilde 1 nolu sürgünün V1 ve V2 valfleri, direksiyon simidinin hareketine göre P-A-T veya P-B-T’ den birinin hidrolik akış yönünün seçimi için yön kumanda valfi gibi çalışır.

2 nolu sürgünün V3 ve V4 valfleri, direksiyon kuvvetine göre “A” ve “B” noktalarındaki basınç kontrolu için basınç kumanda valfi gibi çalışır. Nötr konumda V1, V2, V3, ve V4 valflerinin hepsi açıktır “A” ve “B” noktaları arasında basınç farkı yoktur.

Direksiyon simidi sola döndüğü zaman; V1 açık, V2 kapalı, V3 yarı açık, V4 açık “A” noktasındaki basınç yükselir, piston sağ tarafa basılır ve direksiyon kuvvetine yardım eder.

Nötr Konum

Şekilde görüldüğü gibi sürgülü valfler burulma mili ile birleşiktir. 1 nolu ve 2 nolu sürgüler nötr konumda olduğundan, bütün valf gövdesi geçitleri açıktır ve hidrolik yağ bütün geçitlerden rezervuara pompanın geri dönüşünden basılır. Sonuç olarak silindir içinde basınç eşit olacağından güç pistonunda bir hareket olmayacaktır.

Sağa Dönüş

Direksiyon simidi sağa döndüğü zaman V1 kapalı, V2 açık, V3 açık, V4 yarı açık geçit içindeki basınç yükselecektir. Onun için, pistonun sağ tarafındaki hidrolik basınç yükselir ve piston sola doğru hareket eder.

Sonsuz dişli mili üzerine uygulanan kuvvet arttığında V4 valfi sıkıca kapanarak basıncın yükselmesine neden olur. 2 nolu sürgü basıncı ayarlayarak direksiyon simidine uygulanan kuvvet ortasında servo gücü oluşturur. Sonsuz dişli üzerine uygulanan kuvvet azaldığında ise burulma milinin burulma açısı da azalır. V4 valfi aralığı genişler pistonun sağ tarafındaki basınç düşer.

Sola Dönüş

Direksiyon simidi sola döndüğü zaman V1 açık, V2 kapalı, V3 yarı açık, V4 açık sürgüler ters yönde çalışır. Böylece pistonun sol tarafı üzerindeki hidrolik basınç yükselir ve sağa doğru hareket eder.

alıntıdır
Not:
şimdiki sistemlerde genelde kağıt filitre kullanılmaktadır bilginize
hatırlatmam dan kasıt direksiyon hidrolik sistemlerinde genel olarak akışkanlığından ve yapışkan özelliği olmamasından dolayı ATF cinsi yağ kullanılmakta ayrıca kağıt filitreler zamanla özelliğini kaybettiğinden dolayı şişerek direksiyon kullanımında sıkıntı yaratmaktadır.
saygılar hürmetler kazasız belasız sürüşler.


Cevapla
.
Konu: 11
Mesaj: 552
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-11-2010

offfff çok uzun oku oku bitmiyor wink

Cevapla
.
Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011

değerli iseskeisos
bu bilgiyi buradada paylaşacaktım zaten sebebi de bir kardeşimin sıkıntısından dolayı yorum yapmıştım benim bu yorumuma başka bir kardeşimin yorumunu okudum filitre konusunda yanlış bilgisi olduğunu
gördüm bilgilendirmek amacıyla araştırarak bilimsel olarak aydınlatmak amacıyla burada paylaşmak zorunluluğu doğdu bilgilerinize kazasız belasız keyifli sürüşler

Cevapla
(Son Düzenleme: 04-02-2011, Saat:00:16, Düzenleyen: fiorino51.) .
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

hocam bahsettiğiniz filtre sistemde nerededir merak ettim
yedek parçacılarda yahut servisde kaça satılmaktadır
fiat servisleri kaç binde değiştirmeyi tavsiye eder?..

bahsettiğiniz filtreyi hiç görmedim,alıntı yaptığınız kaynak nedir merak ettim..

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(03-02-2011, Saat:23:47)kadimdost54 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: değerli iseskeisos
bu bilgiyi buradada paylaşacaktım zaten sebebi de bir kardeşimin sıkıntısından dolayı yorum yapmıştım benim bu yorumuma başka bir kardeşimin yorumunu okudum filitre konusunda yanlış bilgisi olduğunu
gördüm bilgilendirmek amacıyla araştırarak bilimsel olarak aydınlatmak amacıyla burada paylaşmak zorunluluğu doğdu bilgilerinize kazasız belasız keyifli sürüşler

Teşekkür ederim Kadim dost kardeşim. D/H de bu konu daki paylaşımını görmüştüm. Bu bilgiyi sevgili üye arkadaşlarımla da paylaşmanı istemiştim. Sevgiyle kal....

Cevapla
(Son Düzenleme: 04-02-2011, Saat:10:56, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011

(04-02-2011, Saat:00:44)Nikkfurie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam bahsettiğiniz filtre sistemde nerededir merak ettim
yedek parçacılarda yahut servisde kaça satılmaktadır
fiat servisleri kaç binde değiştirmeyi tavsiye eder?..

bahsettiğiniz filtreyi hiç görmedim,alıntı yaptığınız kaynak nedir merak ettim..
filitre hidrolik koyulan haznenin içinde olur bakarak göremezsin, direksiyonda anormallik hissettiğinde bakacağın yerlerden birisi de bu filitreyi kontrol etmek olmalıdır genelde sistemde geri dönüş tabir edilen hortumun hazneye monte edildiği yere bağlı olarak hidrolik kabının içine monte edilir.
fiyat konusunda şudur diyemem fakat fazla pahalı bir malzeme olacağını sanmıyorum sonuçta o da filitreCevapla
.
Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011

sanırım bu link yardımcı olacaktırhttp://forum.donanimhaber.com/m_11467842/tm.htm

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

(04-02-2011, Saat:23:02)kadimdost54 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sanırım bu link yardımcı olacaktırhttp://forum.donanimhaber.com/m_11467842/tm.htm


hocam verdiğin link donanım haber adlı tabiri caizse ağzı olanın konuştuğu geyik muhabbeti yaptığı bir site,bir zamanlar bende üyeydim buraya...yinede merak edip baktım ama bu filtre ile ilgili tek satır göremedim..hala meraktayım bensmile

direksiyon hidrolik pompasının iç yapısını gösteren fotoğraf ekliyorum filtreyi belirtirseniz sevinirim..2mnivqw.jpg

2iuux3q.jpg

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-02-2011, Saat:11:53, Düzenleyen: Nikkfurie.) .
Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011

değerli nikkfurie
bu resimler sadece hidrolik pompası basit çalışma şeması
en basiti şöyle diyeyim fiorino nun kaputunu açtığın zaman
motor bloğunun sana göre sol tarafında sarı renkte kapağı olan bir hazne göreceksin beyaz plastikten sarı kapaklı, o direksiyon hidrolik deposudur
onu bir incele ne demek istediğimi anlıyacaksın bu anlatımı sana resimlede tarif etmek isterdim çünkü arabana her binişte kontrol edeceğin yerlerden biriside o biliyorsun ki her binişte arabanın yağını suyunu firen hidroliğini ve birde direksiyon hidroliğini kontrol etmemiz gerekir.
hürmetler kazasız belasız keyifli sürüşler.

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Bilgi] Fren sistemi arıza tesbiti hk makale isoskeisos 9 9,874 29-11-2012, Saat:17:57
Son Yorum: isoskeisos
  [Bilgi] Hidrolik direksiyon nasıl çalışır isoskeisos 1 4,694 16-12-2011, Saat:00:05
Son Yorum: nakres_serkan
  [Bilgi] Direksiyon ve Koltuk Pozisyonları isoskeisos 0 1,970 13-12-2011, Saat:16:27
Son Yorum: isoskeisos
  İmmobilizer nedir,otolarda chipli anahtar sistemi isoskeisos 2 3,020 22-11-2011, Saat:00:05
Son Yorum: isoskeisos
  Araçların havalandırma sistemi için çalıştırma tavsiyeleri isoskeisos 0 1,963 21-07-2011, Saat:23:04
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.