Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum


trafik kazaları ve 2918 nolu kanunun uygulanması
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Trafik kazaları ve 2918 numaralı kanunTekrarlamakta ve hatırlatmakta fayda var...lütfen sonuna kadar okuyunuz


TRAFİK KAZALARI VE 2918 NUMARALI KANUN ( 1 )
( TRAFİK KAZALARINDA TEDAVİ ÜCRETİ ÖDENMEYECEK )

TRAFİK KAZALARINDA YÜKÜMLÜLÜK
Madde 82 – Karayollarında meydana gelecek trafik kazalarına hemen el konmasını, ölü ve yaralıların taşınmasını veya yaralıların tedavisini veya sanıkların yakalanmasını sağlamak için;
a. Kaza yerinden geçmekte olan veya kazaya karışmış bulunan araçların sürücüleri kaza mahallinde ilk yardım önlemlerini almaya ve en yakın zabıtaya veya sağlık kuruluşuna haber
vermeye ve yetkililerin talebi üzerine yaralıları en yakın sağlık kuruluşuna götürmeye,
b. Şehirlerarası akaryakıt istasyonlarında, sahipleri veya işletmeleri, belirlenen standartlara uygun ilk yardım malzemesini her an kullanılabilir durumda bulundurmaya,
c.Tamirhane, servis istasyonu, garaj sahip ve sorumluları; tesislerine, ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan bir kaza geçirmiş olduğu belli olan veya üzerinde suç belirtisi bulunan bir araç gelince gecikmeksizin zabıtaya haber vermeye ve bunları bir deftere işlemeye,
zorunludurlar.

2918 NO. LU TRAFK KANUNU
Madde 98 – Motorlu araçların sebep oldukları kazalarda yaralanan kimselerin ilk yardım, muayene ve kontrol veya bu yaralanmadan ötürü ayakta, klinikte, hastane ve diğer yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerektirdiği diğer giderleri aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapan sigortacı başvurma tarihinden itibaren sekiz iş günü içinde ve zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları kapsamında öder.


2918 NO. LU TRAFİK KANUNU

YASAYI BİLMEKTE YARAR VARDIR. KİMSENİN BAŞINA GELMESİN AMA, DİYELİM Kİ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİNİZ. YARALI VAR, HASTANEYE GİTTİNİZ.

'YAPILACAK MÜDAHALE VE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE DAİR ŞU BELGEYİ İMZALAYIN' TEKLİFİ İLE KARŞILAŞTINIZ!...

ANCAK SİZ DE 'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDAHALE VE BENİ TEDAVİ ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP GETİRİN.'... DEDİĞİNİZ ANDA, HASTANENİN BÜTÜN İMKÂNLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.

2918 SAYILI TRAFİK KANUNUNU MUTLAKA OKUMALISINIZ.

TÜRKİYE’DE, trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.

Tüketiciler Birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918Sayılı Trafik Kanunu'na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi en kısa sürede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor. Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.

Bu tedavi sonucu oluşan masraf ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre, vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.


KARAYOLU TRAFİK GARANTİ SİGORTASI HESABI

Ayrıca Trafik Kazası Geçirdiğinizde Hastane Masraflarınızı Karşılayan Bir Kuruluş Var !

Size çarpan araç faili meçhul ise veya aracın sigortası yoksa bütün hastane masraflarını cebinizden yapmışsanız faturayı aşağıda bahsi geçen sigortaya veriyorsunuz. Sigorta size paranızı tamamını ödüyor.

SSK ve Bağkur'un ödemelerini değil sadece kendi cebinizden ödediğiniz paraları ödüyor.

Ölümlü ise kaza yine para ödüyorlar.

Daha ayrıntılı bilgi için yukarda verilen telefon numarasından dâhili 204 numarayı arayın.

Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini “Garanti Sigorta Fonu” karşılıyor, ama bilen yok!

Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri KONGAR: "Kaza geçiren Sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse bilmediği için parasını alan yok. Fon'da 110 trilyon lira birikti."

Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor. Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nda tam 110 trilyon lira birikti;

çünkü uygulamadan kimsenin haberi yok. Sağlık Bakanlığı'nın hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can vermektedir.

Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge KONGAR, "Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm masraflarını bizden alabilirler ancak SADECE UYANIK AVUKATLAR KULLANIYOR” demektedir.

Kaza geçiren parasız vatandaşların çok zor durumda kaldığını belirten KONGAR, "Hem Bakanlığın hem de vatandaşların kanunu bilmesi gerekiyor. Ancak ne Sağlık Bakanlığı uyarıyor ne de vatandaşlar bunu biliyor. Bu yüzden fonu her biri 20 dosya ile gelen uyanık avukatlar kullanıyor" diyor.
KONGAR, 450 milyar ve yeni primleri faizle değerlendirdikleri için 110 trilyona ulaşıldığını belirterek şunları söyledi: "Devlet, fonu Ziraat Bankası'nda faizsiz olarak tutuyordu. Biz ise faizde tutuyoruz. Para çoğalınca bunu alıp oraya buraya vermek; peşkeş çekmek istiyorlar. Biz ise kazalarda mağdur olanlar gelip alsın diyoruz.

1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998'in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde kaldı.

Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiği yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Plakası belirsiz araçların verdiği zarar da karşılanıyor. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2'si ve yüzde 1'i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanmaktadır.


Karayolları Trafik Sigortası Kanunu gereği eğer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor.


TRAFİK KAZALARI VE 2918 NUMARALI KANUN ( 2 )
( TRAFİK KAZALARINDA TEDAVİ ÜCRETİ ÖDENMEYECEK )7 YILDA 3 ÖDEME
Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar görenler direkt (Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği ) birliğe gidip masraflarını alabiliyor.

Fon, 1998 sonunda Hazine'den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği nezrinde bir hesaba aktarıldı. Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dâhil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998 yılı sonuna kadar 7 yılda Hazine'de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı.

Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazinenin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1623 kişi başvurmuş, 1042 dosya ise sırada beklemektedir. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen maddeler ile sadece bedensel hasarları ödemekten çıkarıldı.

İHTİYACI OLAN PARAYI NASIL ALACAK
Kaza geçiren vatandaşların hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletmesi gerekmektedir. Yazının içeriğinin doğruluğunu aşağıdaki adresten teyit edebilirsiniz:
Bunun için birliğe, 0 212 324 19 50 numaralı telefondan veya
http://www.tsrsb.org.tr
http://mail.yahoo.com/config/login?/= adresinden ulaşılabilir.

TÜRKİYE'NİN her yerinden ayni şekilde başvuru yapılabilir.
Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgâh senedi, nüfus cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı.
Belgeleri inceleyen ve uygun gören birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına gereken ödemeyi yapmaktadır..

TRAFİK HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME FONU
Ticari araçlarda bulundurulmasına izin verilen reklâmlar için bu kurumlarca alınan reklâm bedelinin % 25’i TRAFİK HİZMETLERİ GELİŞTİRME FONU hesabına aktarılmaktadır. Bu madde uyarınca belirtilen fona aktarılan tutarların tamamı münhasıran TRAFİK HİZMETLERİNDE kullanılması gerekmektedir Acaba bu fonun tamamı trafik hizmetlerinde kullanılabilse yıllık ortalama 5000 kişinin hayatına mal olan trafik katliamı kaç kişiye iner?. Bu fona aktarılan para ne kadardır ve bu fondan ne ölçüde istifade edilmiş ve edilmektedir?

TRAFİK SİGORTASI GARANTİ FONU
Motorlu bir aracın işletilmesi, bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, bu sorumlulukları karşılamak üzere, işletenin “Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” yaptırması zorunludur.

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası bulunmayan veya süresi geçmiş araçlar sözleşmeleri yapılıncaya kadar trafikten men edilmektedir.
İsteğe bağlı Kasko Sigortası, mecburi değildir. Oto sahipleri arzu ettikleri zaman araçlarını değer birimleri üzerinden kasko sigortası yaptırabilirler.

Zorunlu mali sorumluluk sigortasına tabi motorlu araçların sebep olacakları zararların, aşağıdaki durumlarda işletenin sorumluluğuna ilişkin kurallar uyarınca ve zorunlu sigorta tazminatı sınırları içinde karşılanması amacıyla, bir garanti fonu oluşturulmuştur.


Garanti fonuna aşağıdaki durumlarda başvurulur.

1. Kazayı yapan motorlu aracın tespit edilememesi durumunda kişiye gelen zararlar için,
2. Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılmaksızın trafiğe çıkarılan motorlu araçların kişilere verdikleri zararlar için,
3. Kazanın vuku bulduğu sırada zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacının iflası halinde, kişiye ve herhangi bir şeye gelen zararlar için,
4. Çalınmış ve gasp edilmiş motorlu araç bir olaya sebep olmuş ise işleten de sorumlu değil ise kişiye gelen zararlar için.
Bu fonla ilgili gelirlerin ne kadar olduğu ve nerelere harcandığı ve yapılan hizmetler hakkında kamuoyu periyodik olarak bilgilendirilmelidir.

Milletçe el ele verip yılda ortalama 5000 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve 50.000 vatandaşımızın yaralanmasına ve sakat kalmasına sebep olan trafik kazalarını önlemek için, üzerimize düşen görev ve mücadeleyi beraberce amansızca vermeliyiz!...

Şimdi yasaları inceledik ve olması gerekenleri belirttik!...Uygulama nedir? Nasıl olmaktadır?

İşte bunları uygulatmak, takip etmek ve denetlemek; ilgili Merkezi ve Yerel Kamu ve Sivil Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütlerinin başlıca görevi olmalıdır. İl Merkezi Yönetimince ( İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ), ilgili kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları yazı yazılarak uyarılıp, periyodik olarak belirlenecek sürelerde “ Kazazede Tedavi Raporu “ ( Hazırlanacak örnek bir forma göre) istenmeli ve Yalova Halkı bilgilendirilmelidir. (DEMOKRATİK KONTROL SİSTEMİ ).

Yasalar bütün hak eden vatandaşlara uygulanmak için çıkarılır, raflarda dursun ve sadece uyanıklar faydalansın diye değil!...Yasalardan bütün vatandaşlar eşit olarak faydalanmalıdır.

Ancak yasalar, dünyanın her yerinde faydalanmasını bilebilenler için geçerli olmaktadır. YASAYI BİLMEMEK MAZERET SAYILMAZ!...

Burada en önemli görev mağdur olan vatandaşlara düşmektedir. “Ağlamayan çocuğa meme vermezler” ata deyişimizden esinlenerek sosyal ve ekonomik haklarımızı, asla vazgeçmeden bütün bürokratik ve olası diğer engellere rağmen, koruma ve alma azim ve gayreti içinde olmalıyız!...

Sağlıcakla kalınız!...

(ALINTIDIR) Kaynak:seatclupturkey

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Trafik Kazasi Tutanagi... afacan 1 2,109 19-02-2013, Saat:11:31
Son Yorum: BaSKaN
  Trafik sorulari afacan 1 1,911 20-11-2012, Saat:16:31
Son Yorum: atr35
  Modern mucizeler ( Araba kazaları belgeseli ) TFSi 0 1,794 04-10-2012, Saat:14:28
Son Yorum: TFSi
  Trafik ve Çevre Bilgisi afacan 0 2,032 01-09-2012, Saat:16:15
Son Yorum: afacan
  Trafik Güvenliği - Trafik Denetimleri afacan 1 2,223 31-08-2012, Saat:16:17
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.