Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Hız sabitleyici(criuse control)
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Her ne kadar Bizim Fiolarda mevcut olmasa da, ve ayrıca sonradan montajı yapılmasa da Hız sabitleyici önemil bir donanımdır. Hani Keşke diyorum bu özellik fiolar da da olsaydı.......

1t6906.jpgHerhalde uzun yolculukların yorucu olduğu konusunda herkes az çok tecrübe sahibi olmuştur.

Sürekli olarak gaza basmak, frenlemek, sollamak, sollanmak, direksiyon sallamak vs. vs. gerçekten zordur ve bunaltır insanı.

İşte Cruise Control denilen Hız Sabitleyici sistem sürücüyü, dolaylı olarak da yolcuyu bir nebze olsun rahatlatmak için geliştirilmiş bir sistemdir.


Otomatik veya düz vites farketmeksizin her araca uygulanabilen bu sistem, ilk olarak 1990′lı yıllarda lüks araçlarda kullanılmıştır. Ancak günümüzde irili ufaklı bir çok araca uygulanabilmektedir.

Sistem genel olarak şu şekilde çalışır;

Muhtemelen direksiyon üzerine veya çevresine yerleştirilen bir kol ya da düğme ile Hız Sabitleyici sistem devreye sokulduğunda Cruise Control bilgisayarına mesaj gönderilir.

Bu bilgisayara Fren, Debriyaj, Gaz ve Direksiyon olmak üzere dört algılayıcı sensör bağlanmıştır. Bu sensörler aracılığıyla sürücünün isteğine hızlı bir şekilde yanıt verilir.

Eğer sürücü hızı sabitlemek istiyorsa ve araç 40 Kmh (25 Mph) nin üzerinde ise sabitleyici devreye girer ve yakıt valfine müdahale ederek motora verilen yakıtın sabitlenmesini sağlar.

Eğer sistem devreden çıkarılmak isteniyorsa debriyaj, fren ya da gaz pedalına basılması yeterli olur. Ancak bazı araçlarda gaz pedalı sistemi devreden çıkarma özelliğine sahip değildir.

Yine sürücünün isteğine bağlı olarak direksiyon üzerindeki düğme veya kol yardımıyla aracın hızı istenilen ölçüde artırılabilir ya da azaltılabilir.

Sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için direksiyon üzerinde On / Off , Set + / – ve Reset tuşları bulunur. On tuşu ile hız sabitleyici devreye sokulabilir Off tuşu ile devreden çıkarılabilir.

Set artı (+) tuşuyla aracın hızı artırılabilir, eksi (-) tuşuyla hızı azaltılabilir.

Eğer aracın hızını azalttıktan veya arttırdıktan sonra tekrar en baştaki hıza getirmek isterseniz de Reset tuşunu kullanabilirsiniz.

Ancak bu tuşların isimleri araçtan araca farklılık gösterebilir.Cruise Controlün (CC) yanında bir de son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve Bosch tarafından geliştirilen Adaptive Cruise Control (ACC) sistemi vardır.

Bu sistemin çalışma mantığıda tıpkı diğer sistem gibidir. Ancak tek farkı öndeki araçla aranızdaki mesafeyi sensörler yardımıyla otomatik olarak ayarlayabilmesidir.

Yani otobanda sabitleyiciyi kullanarak seyahat ederken önünüze sizden daha yavaş hareket eden bir araç çıktığında sizin frene basmanıza gerek kalmadan sistem otomatik olarak hızı ve aradaki mesafeyi karşıdaki araca göre ayarlayabilmektedir.

Önünüzdeki araç şerit değiştirdiğinde veya hızlandığında ise sistem kendiliğinden eski hızına dönecektir.

Hız Sabitleyici sistem daha az stres ve daha az yorgunluk sağladığı gibi yakıt tasarrufu konusunda da büyük avantaj sağlamaktadır. Özellikle otobanlarda ve anayollarda %25 yakıt tasarrufu sağlayabilir.
(ALINTIDIR)

06122012012.jpg

Türkiyede böyle bir opsiyon var mı? Sanırım yok
malesef yok sad
(23-03-2011, Saat:17:14)TRUCKER Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Herkese Selam
Hiz sabitleyici (Cruise Control), Fiorino Qubo'larda (dizel modellerde)mevcut 250€ karsiliginda arac siparisinde belirtiliyor. Direksiyonun sol tarafinda, kücük bir kol (sinyal kolunun altinda). Daha henüz aracimi teslim almadigim icin test edemedim ama mutlaka sizlerle tecrübelerimi paylasacagim.

Trucker bu konudaki yorumlarını varsa fotoları ile birlikte bekliyoruz. sevgiyle kal..
Değerli yorumlarını bekliyoruz...keşke bizim fiolardada olsa güzel bir ayrıntı..
almanyaya ihraç edilen araçlarda CC varsa bizim fiolarada takılabilir demektir..
ECU da yazılım bile hazırdır belkide özellikle otomatiklerde,
birçok otomatik aracın ECU sunda CC yazılımı var zira kumanda kolu montajı ile fonksiyon kullanıma hazır hale geliyor ama TR deki yetkili servisler dahil konu hakkında açıklamaya erişemedim fiorino için..
Ya böyle bir alternatif yok yada servisler bu konudan habersiz ilginç bir durum gibi...Üstadım senin bahsettiğin gibiyse bizim fiolarada uygulanabilir..
(24-03-2011, Saat:00:03)EsraydıN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ya böyle bir alternatif yok yada servisler bu konudan habersiz ilginç bir durum gibi...Üstadım senin bahsettiğin gibiyse bizim fiolarada uygulanabilir..

arkadaşlar Almanyadaki kardeşimiz eğer bu konuda bizi bilgilendirir ve de foto da gönderebilirse eğer; Biz de buradan servislerden bunu örnekleyerek gerekli açıklamaları isteyebiliriz. Eğer mümkün olursa muhteşem olur.
CC yi geçtik hadi neyse pahalı sayılır diyelim..
torpido gözüne üç liralık bir lambayı bile esirgemiş Fiat
tmm güzel araba her yere girip çıkıyor, dizelinede ESP 6 ileri otomatik koymuş harika ama 3 hadi 5 tl olsun bir lamba yahusad

CC de aslında 250 avro verilir alınır bence değer,pek uzun yol kullanmasam da opsiyonda olsa alırdım..
önceki iki aracımdada vardı şehir içi yol müsaitse 30 km geçince alıyordum devreye hem tüketimi düşürüyor hemde mis gibi konfor sağlıyordu..

cruze kontrol almanyada varsa ben onu gerekirse internetten alır kendim takarım servise gerek yok.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31