Fiorino | Fun Club Aksesuar Tuning Modifiye | Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: 195 50 16 lastik ebadı hakkında...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba. Yaz başında lastiklerimi değiştirmeyi düşünüyorum. Aklımda 195 50 16 ebatı var. Ebat değişim oranı %3.1. Aracın fabrika lastik önerileri dışında ebat takanları ağır kusur kabul kabul ettiklerine yönelik yeni bir uygulamanın olduğu söylentisi var internette. Bazı araçlarda kapı içlerinde alternatif ebatlar yazıyormuş. Bizimkilerde hava basıncı bile yazmıyor. Bu ebadı kullananınız var mı? Muayeneye girdiniz mi? Ne zaman girdiniz? Bir de bu ebadın konfor ve viraj performansı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.
Bugün tüvtürk müşteri hizmetlerini aradım. Lastik ebatları ile ilgili yeni bir düzenleme yürürlüğe girmiş. Fabrikanın belirlemiş olduğu ebatların dışında lastik ve jant kullanımı ağır kusur olarak kabul ediliyor.Müşteri temsilcisi, araç kapılarında alternatif jant lastik ebatlarının yazdığını söyledi. Ben bizim araçlarda değil lastik ebatı; lastik basıncının bile yazmadığını, neye göre bakacağımı sordum. Kullanım kılavuzuna bakacakmışım. Peki muayeneye gitttiğimde, kontolleri yapan arkadaş nereye bakacak?

Ulaştırma bakanlığının trafikteki bütün araçlarla ilgili veritabanı varmış. tıpkı lastik sitelerindeki gibi; aracın model ve yılını girdiğinizde size fabrikanın uygun gördüğü alternatif ebatları gösteriyormuş. Yani kapıda etiket yok diye elemanı kandıramıyoruz anlayacağınız.

yanlış hatırlamıyorsam benim kitapçıkta iki ebat vardı;185 65 15 88t ve 195 55 16 87v. bunların dışında farklı bir ebatla muayeneye giderseniz, işini düzgün yapan bir çalışana denk gelirseniz ağır kusurdan vize alamazsınız.

Ben sanırım falken ziex310 195 55 16 xl lastik alıcam. etiket değerleri yük/hız: 91V yakıt:E ıslak frenleme:A gürültü:69db. fiyatı da gayet uygun.

forumun muhabbetine de doyum olmuyor. robinson crusoe gibi kendi sorularıma kendim cevap veriyorum.
Aynen öyle bilgiler dolaşıyor internette. Bugün öğleden sonra muayeneye gireceğim. Benim araçta 205/55/16 lastik takılıydı. Lastikciler sorun olmaz dedikleri halde içim rahat etmedi. Dün 195/55/16 lastik aldım. Her sene bir kural değişiyor. Geçen sene sorunsuz geçen lastikler bu sene sadece edatlardan dolayı kalabiliyor dikkat edin