Fiorino Nemo Bipper | Forum


Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek lazım!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 10
Mesaj: 26
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 12-01-2011


TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, "Hafif ticari segmenti, istihdam yaratıyor, yan sanayiyi geliştiriyor, ihracata katkı sağlıyor. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek lazım" dedi

TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, hafif ticarideki ÖTV artışı konusunda yeniden bir düzenleme yapılacağına inandığını belirterek, ''Hafif ticari segmenti, istihdam yaratıyor, yan sanayiyi geliştiriyor, ihracata katkı sağlıyor. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek lazım'' dedi.
Pandır, bu yıl Türkiye'de otomobil üretim ve satışlarının çok iyi gittiğini, hafif ticari araçların pazarda önemli yer tuttuğunu söyledi.
Bir süre önce hafif ticari araçlarda ÖTV'nin yüzde 10'dan 15'e çıkarıldığını hatırlatan Pandır, beklentilerinin, bu artışın yeni yıla girerken geri alınması olduğunu anlattı.
Bu ÖTV artışının, asıl neden olarak gösterilen cari açık sorunuyla ilgilisi bulunmadığını ifade eden Pandır, şöyle konuştu:
''Motor hacmi 2 litre üzerindeki araçlardaki artışı anlıyoruz. Hafif ticariler, KOBİ'lerin, esnafın kullandığı araçlar. Hem ticari işlerinde hem de ailesiyle otomobil olarak kullanıyorlar. Her iki amaca da hizmet eden araçlar. İddia edildiği gibi otomobille haksız rekabet ettiğini düşünmüyoruz. Bu araçlardan daha ucuz otomobiller de var. İnsanlar niye pahalı araç alıp, ticari aracın ek maliyetleri ve zorluklarına girsin? Hafif ticarilerin maliyeti yüksek.''
''Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek lazım''
Ali Pandır, hafif ticari araçların otomobille rekabet ettiğine yönelik haksız kanı oluştuğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
''Hafif ticaride yapılan vergi teşviki, Türkiye'ye birçok yatırım çekti. Bizim 2 milyar dolarlık yatırımımız, rakiplerimizin açıkladığı milyarlarca dolarlık yatırımlar, hafif ticari segmentindedir. Türkiye ekonomisine gelen katkıdır. Hafif ticari segmenti, istihdam yaratıyor, yan sanayiyi geliştiriyor, ihracata katkı sağlıyor. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek lazım.''
Hafif ticari araç satışlarında vergi nedeniyle henüz bir etkilenme olmadığını belirten Pandır, üreticiler ve ithalatçıların ÖTV artışını tüketiciye henüz yansıtmadığını anlattı.
Vergi artışının geri alınmaması durumunda hafif ticari araç satışlarında gerileme yaşanacağına dikkati çeken Pandır, ''Buradan otomobil segmentine doğru kayma ihtimali var. Bu da ÖTV'nin esas artırılma nedeni olan ithalatın azalması, cari açığın kontrol altına alınması amacına da ters etki yaratacak bir şey'' dedi.
Pandır, hafif ticari araçların yüzde 70'inden fazlasının yerli üretim olduğunu ifade ederek, ''Otomobillerin çoğunluğu ise ithal. Hafif ticariden otomobile kayış olacaksa, giden talebin yarısının ithalata kayma ihtimali var. Her bakımdan Hükümet'in gözden geçirip düzenleme yapacağına inanıyorum'' diye konuştu.

habertürk.com

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.