Fiorino Nemo Bipper | Forum


Arabanızın renk ve modeli, kişiliğinizi gösteriyor
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011Araba modelleri ile davranış biçimleri üzerine yapılan araştırmaya göre, kadınlar arabanın kendisini daha rahat ve özgür hissetmesine katkı verdiğini belirtirken; erkekler arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak kabul ediyor.

Modellerde lüks ve sedan arabaları prensipli ve çalışkan; lüks hacback arabaları güven ve kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin etmek isteyenler ve station-lüks minibüsleri ailesine düşkün kişiler tercih ediyor. Araba beyaz renk duygusal, ailesine önem veren, özellikle toplumsal kurallara dikkat eden, kendisiyle barışık, ilgi ve saygı bekleyen kişilerin; siyah ise kısmen muhalif, gizemi seven ama bir o kadar da karizmatik kişilerin beğenisini gösteriyor.

Uluslararası Psikologlar Derneği Başkanı, Psikolog ve Refleksoloji Uzmanı Halil Tabur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arabaların yüzyılı geçen bir serüvene sahip olduğunu ve zaman içinde model, güç ve kalite açısından hızlı bir değişim geçirdiğini söyledi.

Arabaların hayatın ayrılmaz parçası haline geldiğini, özellikle erkek çocuklarının erişkinlikte hatırladığı ilk oyuncağının araba olduğunu dile getiren Tabur, ''Arabalar yetişkinler için oyuncak mıdır bilinmez ama dünyalarında çok önemli yeri olduğu kesindir'' dedi. Tabur, ''At, avrat, silah'' sözünün eski olsa da hala geçerliliğini koruduğunu dile getirerek, ''Avradın bugünkü karşılığı kadın olmuştur. Silah, para yerine geçerken kimisi için eğitimdir ama herkes atın yerini arabanın aldığını bilir'' diye konuştu.

ABD ile İngiltere güç-gösteriş, İtalya ve Fransa tasarım düşkünü

Halil Tabur, bürokrasi içinde görev yapan, devleti temsil eden kişilerin mevkilerine göre ağır lüks zırhlı araçlara binerken, gençlerin çoğu zaman spor lüks bir arabaları tercih ettiğini; spor lüks arabaları zengin ama yaşı ilerlemiş kişilerin, toplumsal bakıştan çekindikleri için tercih etmediklerini ifade etti.

Araba tercihlerinin ülkelere göre de değişebildiğini anlatan Tabur, araştırmalara göre ABD ile İngiltere güç ve gösterişe yönelik yatırım yaparken, Japonya ve Almanya lüks meraklısı, İtalya ve Fransa'nın ise tasarım ve dizayn düşkünü olduğunu söyledi.

Erkekler, arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak görüyor

Uluslararası Psikologlar Derneği tarafından, araba tercihleri ve insan davranışlar arasındaki bağlantıya ilişkin 100 bayan ve 100 erkekle araştırma yapıldığını anlatan Tabur, araştırmanın 18-40 yaş arası şehirli kişilerle yüz yüze gerçekleştirildiğini belirtti. Tabur, görüşmenin farklı sosyo ekonomik düzeydeki kişilerle yapıldığını ifade etti.

Tabur'un verdiği bilgiye göre araştırmada, arabanın kadın ve erkek için farklı anlamlar taşıdığı ortaya kondu. Her 100 bayandan 81'i yanından geçen lüks bir spor arabaya dikkatli baktığını ifade ediyor. Her 100 bayandan 93'ü arabayı erkeğin sosyo ekonomik gücünün göstergesi olarak görüyor.

Araştırmaya katılan her 100 bayanın 72'si arabanın kendisini daha rahat ve özgür hissetmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Yine bayanların gözdesi araba marka ve modelleri, erkeklerin gözde modellerinin aynı olmadığı ortaya çıkıyor.

Her 100 erkekten 93'ü arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak görüyor. Her 100 erkekten 87'si arabayı rahatlık ve özgürlük olarak tanımlıyor. Her 100 erkekten 82'si piyangodan bir para çıkması koşuluyla ilk yapacağı alışverişin lüks bir ev, ikicisinin ise lüks bir araba olduğunu belirtiyor.

''Sedan'' prensipli; ''hacback'' güven arayanların tercihi

Öte yandan, dışa dönük ve aile yaşantısına önem veren paylaşımcı tipler ''jip'' tercih ederken, daha bencil ve sosyal sınırları dar olan karakterler daha küçük arabaları tercih ediyor. Spor arabalar özgürlüğüne düşkün genç kalmaya çabalayan kişilerin tercihi iken, lüks ama ''ağır, uzun, sedan'' arabalar çevreyle daha kontrollü ilişkiler kuran prensipli ve çalışkan kişilerin tercihi oluyor.

Büyük lüks sedan arabalar, statü ve konumu gösterdiği için çoğu zaman şoför tarafından kullanılıyor, ama lüks hacback arabalarda şoför kullanılmazken bu tarz arabaları kendi işini kendisi yapmayı seven kendisiyle barışık sosyal tipler kullanıyor. Hacback arabalarda özellikle lüks olan seriler, güven ve kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin ediyor. Station ve lüks minibüsler ise aileye düşkün kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Lüks arabalar aynı zamanda kaporta ve iç güvenlik sistemleri açısından da zengin olduğu için güven ve kontrol hissini yaşatıyor.

Siyah renk gizemli; beyaz renk duygusal

Arabalar, renkleriyle de sürücülerinin kişilikleriyle ilgili ipucu veriyor.

Beyaz renk daha duygusal, ailesine önem veren, kurallara özellikle toplumsal kurallara dikkat eden kendisiyle barışık ilgi ve saygı bekleyen kişilerin tercihi olurken; siyah renk kısmen muhalif, kendiyle çok barışık olmayan, kendini çok fazla açmayan kişilerin tercih ettiği renk olarak dikkati çekiyor.

Siyah renk, aynı zamanda benlik sınırları çok açık olmayan, gizemi seven ama bir o kadar da karizmatik kişilerin tercihi olabiliyor. Bu nedenle tüm dünyada askeri ve sivil bürokraside makam araçlarının rengi siyah tercih ediliyor.

Kaynak:haber7.com

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

kullanmadigim renkte ve modelde araba kalmadi smile
simdi ben nasil biriyim cozemedim yahu smile

Cevapla
.
Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011

(08-01-2012, Saat:16:17)Nikkfurie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kullanmadigim renkte ve modelde araba kalmadi smile
simdi ben nasil biriyim cozemedim yahu smile

Renkli bir kişiliksin biggrinsmileThumbup1

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Gerçekte dünyada renk diye bir olay yoktur.
Sadece farklı dalga boyutuna sahip ışık dalgaları vardır. Gözler bir objeye baktığında ışığın bu objeden yansımasını görür. İnsan gözü, içinde bulunan hassas hücreler (cone) sayesinde bu türden yüzlerce farklı dalga boyundan renk şeritini ayırd edebilir. Bu kabiliyet dünyayı renkler içinde algılamamızı sağlar.

Dalga boyu, sadece görüşümüzü etkilemez. Aynı zamanda duygulara ve davranışlarada etki eder. Fakat ne tür bir etki yarattığı ve nasıl etkilediği konusunda araştırmalar henüz yetersizdir. Renklere karşı verdiğimiz tepkiler biyolojik, fizyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel etkilerin karışımı sonucunda oluşur.

Bazı renklerin etkisi dünya çapında yaygın gibi görünmektedir, örneğin "sıcak" ve "soğuk" renkler gibi.
Sıcak renkler, genelde morumsu kırmızı (macenta), kırmızı, portakal, sarı ve sarı-yeşil renkleri içerir.

Bu renkler zamanı, anlama kabiliyetimizi hızlandırır ve rahat, sıcak, samimi ve davet edici duygular oluşmasına yol açarlar. Genelde heyecan, mutluluk ve rahatlık duyguları ile ilişkili düşünülürler.

Soğuk renkler, menekşe, mavi, açık mavi, camgöbeği ve deniz yeşili renklerini içerir. Bu renklerle ilişkili duygular sakin ve huzurlu olmaktan, hüzünlü ve içe kapanık olmaya kadar değişiklik gösterir.

Bir kaynağa göre renklerin insan psikolojisine kısa dönemli etkileri vardır. Uzun vadeli etkilerde ise insanın karakteri önemli bir rol oynar.

Örneğin dışa dönük kişilikler ruhsal dengelerini sağlayabilmek için daha parlak ve renkli objelere ihtiyaç duyarlar.

Dolayısıyla hiperaktif bir insanı mavi, tek renkli yada tekdüze bir ortamda sakinleştirmeye çalışmak bu insanı uzun vadede daha fazla kışkırtmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Aynı şekilde içe dönük bir insanı enerji veren bir ortamda dışa açılmaya zorlamak kişinin daha fazla sinirlenmesine ve kaskatı kesilmesine yol açacaktır.

Görünüşe göre bazı insanlar renklere karşı aşırı derecede duyarlı iken bazıları normal seviyede hassasiyet gösterir. Bu kişilerin çoğu çevrelerindeki renklerin kendilerine bir çeşit etki yaptığını bilir ama nedenini anlayamazlar, sadece hissederler.
Gerçeği söylemek gerekirse Renk Psikolojisi hala çok yeni bir bilim dalıdır.
Nitekim yayınlanmış araştırmaları, ilgili kitapları, internetteki yazıları okuduğunuz zaman pek çok çelişkili, net olmayan, anlaşılması güç yorumlar, tanımlar ve kavramlarla karşılaşabilirsiniz.

İlerde bu bilim geliştikçe, renklerin nasıl hayatımıza doğru şekilde uygulanabileceğine dair daha açık ve bütünlüğü olan cevaplar alabileceğiz.
ALINTIDIR: (Kaynak:zekiturk.com)

NOT:Renklerin pazarlama aracı olarak kullanılması, anlamları araçlardaki moda renkler hakkında da daha önce forumumuzda geniş bir şekilde makale paylaşmıştık ( İtiraf edeyim ki ; uzun ve sıkıcı bir makaleydi) Fakat bu konu ile ilgilenmek isteyenler için şurada:
http://www.fiorinofunclub.com/mybb/konu-...y-653.html


Cevapla
(Son Düzenleme: 08-01-2012, Saat:17:34, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 3
Mesaj: 384
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-01-2011

ben demistim demek istemiyorum ama ben demistim smile
Ismail abi harikasiniz....ne guzel bagladin konuyu,saygilar abime..

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(08-01-2012, Saat:17:38)Nikkfurie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben demistim demek istemiyorum ama ben demistim smile
Ismail abi harikasiniz....ne guzel bagladin konuyu,saygilar abime..

Sağolasın kardeşim, Böyle renkler,zevkler,kişilikler falan bırakalım bu boş işleri.... yazmaya kalksak denizler mürekkep, ormanlar kalem olsa yine bitmez...

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.