Fiorino Nemo Bipper | Forum


Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu için Öneriler
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 3
Mesaj: 33
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 16-05-2017


[Resim: araclarda-yakit-tasarrufu-nasil-yapilir.jpg]

Bu yazımızda araç sahipleri için ve yeni araç almak isteyenler için çok önemli bir konu olan yakıt tasarrufundan bahsedilmiştir. Özellikle de işi gereği uzun seyahatler yapmak zorunda olanlar için yakıt büyük bir sorundur. En az yakıtla ve aracınıza zarar vermeden uzun yolculuklar yapmak, yakıt masrafının bütçenizi çok etkilememesi için bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.


Bizler, dünyanın en düşük maaşıyla çalışan, ama benzin için dünyanın en yüksek fiyatlarından birini ödeyen bir ülkede yaşıyoruz. Özellikle döviz kurları yükseldikçe benzine gelen zamlar, aracı olanları isyan etme noktasına getiriyor. Ve bu durum sık sık şu sorunun sorulmasına sebep oluyor: Senin araba km’de kaç yakıyor? En ucuz yakıt tüketen araç hangisi? En az yakıt harcamak için kaç devirde gitmeliyiz? Vitesi boşa alsak, çok kar sağlar mıyız vs…


Araç kullanıcıları genel olarak az yakıtla neden daha fazla yol alamadıklarından şikayet ederler. Ancak bu şikayetleri ederken kendi yaptıkları yanlışları göz ardı ederler. Daha doğrusu yanlış olduğunu bilmeden davranmaktadırlar.

Uzmanlar otomobili kullanma şeklinin, yakıt tüketiminin artmasına veya azalmasına neden olduğunu belirtmektedir. Araç kullanırken yakıt tüketimini en aza indirmek ve daha uzun yol almak sizin elinizdedir. Bu makalemizde, aracınızı en az yakıtla, en uzak mesafeye nasıl götürürüz, onun ipuçlarını bulacaksınız.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

[Resim: araclarda-yakit-tasarrufu-nasil-yapilir-696x298.jpeg]

En birinci altın kural şudur: Aracınızı iyi tanıyın. Yapılan araştırmalara göre, aracını iyi tanıyan kullanıcılar, tanımayanlara göre en az %10 civarında yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu rakamı, %20’lere çıkartmak da mümkün.


Ani hızlanmaya çalışmak, motora bir anda yüksek hacimde yakıt ilettiği için, israfı artırır. Hızınızı, yavaş yavaş artırmayı deneyin.Gaz pedalına hiç basmamak, bazı durumlarda normalden daha fazla yakıt israfına sebep olur. Eğer yokuş aşağı gitmiyorsanız, gaz pedalına basmadığınız durumlarda bir süre sonra aracınız yavaşlar. Aracınızı hızlandırmak için gaz pedalına yüklenmeniz gerekir. Aracınız hızlandığında tekrar yakıt tasarrufu yaptığınızı zannederek, gaz pedalından ayağınızı çekerseniz, bir süre sonra tekrar yavaşlayacaksınız ve tekrar gaz pedalına yüklenmeniz gerekecektir.Eğer haddinden fazla yakıt harcamak ve motorunuzu erkenden yıpratmak istiyorsanız, hızlandığınızda gaz pedalından ayağınızı çekin; yavaşlayın ve yavaşlayınca tekrar gaza yüklenin.


Pek çok kişi bu hataya düşüyor. Ne kadar az gaz pedalına basarsa o kadar az yakıt tasarrufu sağlayacağını düşünüyor ancak bu, büyük bir yanılgıdır.En etkili yöntem gaz pedalına az az ama sürekli basmaktır. Çünkü araba en çok yakıtı giderken değil; kalkışlarda ve hız artımlarında harcar. Sürekli sabit hızda giden bir araç, çok da fazla yakıt harcamaz. Ayağı gaz pedalından çekmeniz demek, arabanın bir süre sonra yavaşlayacağı anlamına gelir. O yavaşlayınca siz hız artırmak için tekrar gaz pedalına yükleneceksiniz. İşte bu, yakıtın da motorun da düşmanıdır. Bunun yerine; gaz pedalını, arabanın hızını düşürmemek için kullanın. Sabit bir şekilde pedala basılı tutun.


Tabi ki yukarıda söylediğimiz durum, yokuş aşağı giderken geçerli değildir. Yokuş aşağı giderken ayağınızı gaz pedalından çekmeniz, elbette ki yakıt tasarrufu sağlar.Yakıt tasarrufuyla ilgili bir diğer konu da arabanın devridir. Eğer tasarruflu şekilde kullanmak istiyorsanız, araba devrini 2000 ile 2500 arasında tutun. Bunu sağlamak için, bir vites üstten gitmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde hem aracınızdan çıkan ve sizi rahatsız eden motor sesi azalacaktır; hem de aracınızın kullandığı yakıt miktarı azalacaktır. (Bilmeyenler için söyleyelim, devir demek Krank Mili’nin bir dakikada yaptığı dönüş sayısıdır.)


Ancak, yokuş yukarı giderken dikkat etmeniz gerekir. O zaman, devrinizi 2500 – 3000 arasına çıkarmanız gerekecektir. Bazı durumlarda gerekirse 3500 hatta daha fazlası olabilir. Çünkü, yokuş çıkarken devri çok düşürdüğünüz takdirde, aracınız baygınlaşabilir. Eğer baygınlık durumu uzun süre devam ederse ve sürekli yokuşu 2000 devrin altında çıkarsanız aracınız hararet yapabilir.Bir de, yokuş aşağı giderken dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Yakıt tasarrufu sağlamak için yapılan en tehlikeli ve gereksiz hareketlerden birisi de, yokuş aşağı giderken vitesi boşa almak ya da kontağı kapatmaktır. Bu durumlarda, freninizin tutması güçleşir hatta bazı durumlarda imkansız hale gelir. Kaldı ki, vitesi boşa almak zannedildiği gibi yakıt tasarrufu da çok sağlamaz. Onun yerine yüksek viteste gidin ve ayağınızı gaz pedalından çekin. Bu şekilde, motora az da olsa yakıt tasarrufu girişi devam ettiği için, frenlerin çalışma sisteminde bir bozulma olmaz. Vites boştayken de motor yakıt almaya devam eder. En iyisi, o yakıtı vitesteyken almasıdır. Çünkü güven her şeyden önce gelir.Yakıt tasarrufu sağlamanın en bilinen formüllerinden biri de, yüksek hız yapmamaktır. Bilinen bir gerçektir ki, 90 km hızdan sonra yaptığınız her 1 km’lik hız artışı, yakıt tüketiminizi yaklaşık %1 oranında artırır.


90 km hızla gitmek yerine, 110 km hızla gitmeniz; yaklaşık %20 daha fazla yakıt harcayacağınız anlamına gelir. 130 km ile gitmeniz, yakıt israfını %40’lara çıkartır. Neredeyse yarı yarıya!


Bunlar dışında, araç motor bakımlarını düzenli yaptırmak; filtreleri düzenli değiştirmek; gerekmedikçe klimaları açmamak; tekerleri orijinal seviyede şişirmek gibi etkenler de, önemli derecede yakıt tasarrufu sağlar.


ALINTI

Cevapla
.
Konu: 2
Mesaj: 4
Cinsiyet:
Kıdem: 20-03-2018

güzel paylaşım olmuş kardeşim teşekkürler.

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-03-2018

Öncelikle herkese selamlar

2018 model benzinli bir fiorino sahibiyim ve bu forumda öğrenecek çok şeyim olduğuna inanıyorum
Temel bir kaç hata yukarıda belirtilmiş zaten

Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim.

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 4
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-03-2018

Özellikle kavşaklarda yada trafik ışıklarına geldiğim zaman eğer beklemek zorunda kalacaksam motor fireni yaparak vites düşürmeye yada hızım zaten az ise vitesi boşa alıp firen yaparak yaklaşmaya çalışıyorum.

Bu yaptığım hatalı bir yaklaşım mıdır ve yakıt durumunu müspet yada menfi etkiler mi?

Cevapla
.
Konu: 3
Mesaj: 35
Cinsiyet:
Kıdem: 23-11-2016

merhaba, paylaşım için teşeklürler. fiorino ilk üretildiğinde ağırlığı 1080 kg imiş.premio comfortmatic 2016 model aracımın boş ağırlığı 1260 kg. üstelik jant ve lastik boyutu ilk üretim değerlerinin üzerinde. araç hala 75 bg, haliyle kalkışlarda çok hantal kalıyor, bu da yakıt tüketimini artırıyor. ben 4 aydır vgt adında bir yakıt tasarrufu ve performans aleti kullanıyorum. youtube dan videolarını inceleyebilirsiniz, kısaca; vakumlama tekniğiyle gazı ezmenize gerek kalmadan, gaz pedalına hep çok az basarak ilerlemenize olanak sağlıyor. hızlanmak istediğinizde yine gazı ezmek yerine, hep aynı derece basarak, vakumlama, yani ayağınızı gazdan çekip yeniden aynı oranda gaza basarak, bir kaç defa çek-bas yaparak hızlanabiliyorsunuz. motora mütemadiyen max hava iletiliyor,böylece;
kalkışlardaki hantallık ortadan kalkıyor.
aracın hızlanması artıyor.
aracın akışkanlığı artıyor.
sürekli zengin karışım olduğu için daha verimli yanma, daha az kurum oluşumu şekilleniyor.
daha önce 4 le çıkmak zorunda kaldığım yokuşlarda yığılma olmadan hatta hafif dokunmayla hızlanarak 5 ile çıkabiliyorum.
robotize şanzımanlardaki vites sarsıntılarını yumuşatıyor
ben %5 lik bir tasarruf elde ettim. fakat kış şartları ortadan kalkıp havalar ısındığında %10 a ulaşabileceğini düşünüyorum. bir de turanza lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum, o zaman araç daha akışkan olacaktır. (turanzaların ab yakıt tasarrufu derecesi F)

aracın yazılımına müdahalesi olmadığı, katkı maddesi kullanılmadığı, ve en güzeli de benzinli tüplü dizel her tür motora uygulanabilir olmasından ve sökülüp takılabilir olmasından dolayı ben bu ürünü seçtim. aralık 2017 de 590tl ye aldım. alma sebebim tasarruf değildi açıkcası, aracı biraz canlandırmaktı. iyi ki almışım.

tavsiye ederim. birçok şehirde şubeleri var. ücretsiz test sürüşü yapıyorlar. testten memnun kalıp alırsanız 1 ay içerisinde kullanımından istediğiniz verimi alamadığınız takdirde iadeyi kabul ediyorlar ve paranızı iade ediyorlar.

Cevapla
.
Konu: 26
Mesaj: 281
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 25-12-2013

(23-03-2018, Saat:14:25)AdnanKaya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle kavşaklarda yada trafik ışıklarına geldiğim zaman eğer beklemek zorunda kalacaksam motor fireni yaparak vites düşürmeye yada hızım zaten az ise vitesi boşa alıp firen yaparak yaklaşmaya çalışıyorum.

Bu yaptığım hatalı bir yaklaşım mıdır ve yakıt durumunu müspet yada menfi etkiler mi?
adnan abi yaptigin bazi durumlar icin iyi birsey ama yakit olarak cok yiyebilir cunku vites dusumunde devir birden yukseldigi icin motor daha cok yakit yakat boyle bor durumda ama ani bir durumda kaza yapmamk icin yapabilorsiniz ama onun disinda tavsiye etmem

Samsung S8 SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
[Resim: PWlWqx.jpg]

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2012 Fiat fiorino Yakıt durumu umutodul 128 183,237 08-02-2022, Saat:21:34
Son Yorum: Tabak775
  güncel yakıt tüketimi selo006 0 991 07-02-2022, Saat:21:16
Son Yorum: selo006
  NEMO YAKIT DOLUMU GEREKİYOR UYARISI? eyerain 0 1,882 27-01-2021, Saat:11:04
Son Yorum: eyerain
  YAKIT TÜKETİMİ TCetin35 1 2,195 24-10-2020, Saat:10:09
Son Yorum: Nemesis
  Fiorino Yakıt Tüketimi drlozn 12 19,679 05-07-2019, Saat:14:06
Son Yorum: ulas55

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.