Fiorino Nemo Bipper | Forum


Az yakandan az, çok yakandan çok vergi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011


Otomobilde vergi reformu için düğmeye basıldı. Otomotiv sektörünün uzun süredir talep ettiği çevre dostu araçlara düşük vergi talebini Maliye Bakanlığı gündeme aldı.


Mehmet Nayır'ın haberi

Sektörün taleplerinin kabul edilmesi durumunda çevreyi daha az kirleten, benzinli ve yeni nesil güneş pilli araçların vergisi düşecek. Dizel araç vergileri ise aynı seviyede kalacak.

Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) karbon emisyonuna göre düzenlenmesi için sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Otomotiv sektörü oyuncularının Maliye Bakanlığı'ndan vergilendirme sisteminin değişimine yönelik taleplerde bulunduğu öğrenildi.

Sektörün oyuncularının detaylı rapor hazırlamaya başladığı öğrenilirken, raporun tamamlamasının ardından çalışmaya son şekli verilecek.

BENZİNLİ OTO VERGİSİ DÜŞECEK

Sektörün talebinin kabul edilmesi halinde çevreye daha az zarar veren taşıtlardan düşük miktarda MTV ve ÖTV alınacak.

Örneğin bu durumda çevreye daha az emisyon veren benzinli taşıtların fiyatı düşerken, dizel araçlarda herhangi bir değişiklik olmayacak.

Yetkililer, bu çalışmanın Avrupa'da yaygın olarak uygulandığını ifade ediyorlar.

SABAH

Cevapla
.
Konu: 1
Mesaj: 43
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 18-11-2011

Madem bu çalışmalar Avrupa da yaygın, vergilendirme sistemini de Avrupa ya göre yapsalar ya. Otomobil gibi arabaya çok fazla vergi ödüyoruz sad
[Resim: 88453081567000189674.jpg]

Cevapla
.
Konu: 6
Mesaj: 380
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 12-08-2011

arkadaslar eger çakallık yapıp benzinli dizel ayrımı yapmazlarda gercekten aracın emisyon degerini olcup ona gore vergilendirirlerse bizim korkmamıza gerek yok zaten araclarımızın emisyon degerleri bircok benzinli otodan daha dusuk ama banim fikrimi sorarsanız çakallık yapacakları yonunde

Cevapla
.
Konu: 23
Mesaj: 258
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 17-12-2011

eni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi.

Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi’nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk” diye konuştu.

Bakan Yıldız’ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi.

Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek.”
Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.

Cevapla
(Son Düzenleme: 21-03-2012, Saat:14:55, Düzenleyen: muhammetgns.) .
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

bende bu haberi arabam.comda okudum;şu cümle çok dikkatimi çekti,
Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor..
dizel aractan neden daha fazla vergi alınıcak anlamış değilim;dizel araclar benzinli araclardan co2 salınımı daha az..ne yapmak istiyorlar anlamış değilim,hangi ürün tutuluyorsa yaslıyorlar vergiyi,helal olsun çok iyi yoluyorlar vatandaşı..

Cevapla
.
Konu: 23
Mesaj: 258
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 17-12-2011

yapacak bişey varmı

Cevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

amac co2 salınımı değil sadece,dizel motorlu araclar partikülü daha fazla çevreye vermektedir.2.olay ise hükümetin vergi politikası,insanlar neyi daha fazla seciyorlarsa ona yaslıyorlar vergiyi.günümüzde dizel arabalar rövanşta olduğu için dizele yaslayın bakalım..artık ne diyeceğimi bilemiyorum..vatandaşını çok iyi yoluyor bu hükümet.ama ne olursa olsun yine %50 oy kapasiteleri var,bu nasıl oluyor bunuda anlıyamıyorum.böyle bişey yapsınlar inadına satıcam arabamı böyle bişey alıcam.bıktım artık vergi vermekten..
gecen bir haber daha okumuştum, 3 yıl içinde mazotun litre fiyatı benzinden daha fazla olucakmış.Haberi tüpraşta çalışan amcam doğruladı, devlet mazot satışından önümüzdeki aylarda yeni ek vergiler almaya baslıyacakmış, yani kısacası arkadaşlar mazotun litre fiyatı artıcakmış.
valla en mantıklısı 1000 veya 1200 motorlu benzinli co2 salınımı 110g/km nin altında olan araçları kullanmak olucak..yeni arac alıcaklara duyrulur..

Cevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

Anlamıyorum bu hükümetin vergi politikası,insanlar neyi daha fazla seciyorlarsa ona yaslıyorlar vergiyi.günümüzde dizel arabalar rövanşta olduğu için dizele yaslayın bakalım..artık ne diyeceğimi bilemiyorum..vatandaşını çok iyi yoluyor bu hükümet.ama ne olursa olsun yine %50 oy kapasiteleri var,bu nasıl oluyor bunuda anlıyamıyorum.böyle bişey yapsınlar inadına satıcam arabamı böyle bişey alıcam.bıktım artık vergi vermekten..
gecen bir haber daha okumuştum, 3 yıl içinde mazotun litre fiyatı benzinden daha fazla olucakmış.Haberi tüpraşta çalışan amcam doğruladı, devlet mazot satışından önümüzdeki aylarda yeni ek vergiler almaya baslıyacakmış, yani kısacası arkadaşlar mazotun litre fiyatı artıcakmış.
valla en mantıklısı 1000 veya 1200 motorlu benzinli co2 salınımı 110g/km nin altında olan araçları kullanmak olucak..yeni arac alıcaklara duyrulur..

Cevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

arkadaşlar okuduğum bir habere göre ;
önümüzdeki yıl , silindir hacmi 1.5 e kadar benzinli aracın yıllık motorlu tasıtlar vergisi 1100 tl, dizel 1.5 inki 2200 tl olacak diye bir haber var..bu nasıl iştir anlamadım yaa..yıllarca benzinliye bindik,tam dizele geçtik,şimdide sistem değişiyor..yıllık 2200tl çok büyük para ya,,şimdiden satılığa çıkartçam arabayı..tüh lanet olsun bu hükümetin işlerine,hani olay çevrecilikti,tamamen vatandaşı yolma politikası.

Cevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

Az önce okuduğum bir habere göre resmi gazetede yayınlanmış, ve 2013 ten itibaren geçerli olucak.dizel arabaların yıllık ödediğimiz vergileri benzinliye göre %33 daha yüksek olucak..Arabaları şimdiden satmak lazım arkadaşlar.2013 gelince araçların piyasasıda düşecek..Yok öyle az yakan araçlarla gezmek..
Bu arada konuya benden başka tepki gösterende yok arkadaşlar,Hep ben yazıyorum.Hepiniz yüksek vergiye razısınız gibi duruyorsunuzsmilesmilesmileşaka şaka..

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Soru] Aracın beygir gücü ruhsatta ve vergi öderken farklı görünüyor izmirlii 2 5,471 19-07-2013, Saat:00:29
Son Yorum: TURUNCU 16

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.