Fiorino Nemo Bipper | Forum


[Bilgi] Amortisör Sertleştirme Nasıl Yapılır?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010[Resim: 1lq2f.jpg]

Amortisörler, araç süspansiyon sistemlerinde yaylarla birlikte kullanılarak yoldan tekerleklere gelen sarsıntı ve titreşimlerin aracın şasisine iletilmeden emilmesini sağlarlar. Burada amortisörlerin rolü yaylardan daha değişik bir karakter gösterir.

BBu sistemlerde yay tarafından depolanan enerji, salınımlar halinde şasiye iletilmeden amortisörler tarafından emilir. İşte bu prensibe dayanarak yaylar; yolun düzgünsüzlüklerinden dolayı meydana gelen darbe ve salınımları, araç gövdesine iletmeyerek depolarlar.

Amortisörler ise hareket yönüne ters doğrultuda gösterdikleri direnç ile gerek ilk anda tekerlekten gelen enerjiyi ve gerekse yayda depolanan enerjiyi yutarak ısıya çevirirler. Böylece sarsıntıları yok ederler. Amortisörler, sadece aracın konforu için gerekli elemanlar değillerdir. Aynı zamanda tekerleklerin yolu iyi kavramaları gibi önemli bir fonksiyonu da yerine getirirler.

Amortisörler aracın viraj dinamiğini etkileyen önemli bir süspansiyon yapı parçasıdır. Tekerleklerin yere iyi basmalarını ve zıplamamalarını sağlayarak hem çekişi artırır, hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.

Amortisörler kuru ve akışkan esaslı (sıvılı, gazlı) tipler olmak üzere iki ana bölüme ayrılırlar. Sizin aracınızda gazlı tip amortisör kullanılmaktadır.

Amortisörlerin modifiye amaçlı değişik sertleştirme yöntemleri vardır. Sorunuzda belirttiğiniz % 25, % 50, % 75 ve %100 olarak amortisör sertlikleri değişik yöntemlerle sağlanabilmektedir. Sertleştirme işlemini ustalar kendi el becerileri ile atölye imkanları ölçüsünde yapmaktadırlar.

Süspansiyonun spor karakterini arttırmak için amortisör sertleştirmenin yanında yay kestirme ya da spor yay kullanma metotları da uygulanabilir. Bu yöntemle yayın tepki karakteristiği değiştirilmektedir. Yayların kestirme metodu önemli bir unsurdur.

Gelelim meselenin özüne. Öncelikle aracın size sunulan orijinal hali aracın en ideal halidir. Bu ideal hal aracın tasarımında gözetilen; konfor, çevre, ekonomiklik, kalite, aktif emniyet, dizayn ve pasif emniyet gibi faktörlerle sağlanır.

Sizin yapacak olduğunuz bir değişiklik özelde bir iki genelde bu faktörlerin tamamını etkileyebilir. Modifiyelerde tüm bu parametrelerin göz önüne alınması imkansız derecede zordur.

Bundan dolayı böyle bir sertleştirme işlemini tavsiye etmem. Ancak ilada süspansiyonu daha spor yapmak istiyorum derseniz bu durumda daha sert (spor) yay kullanmanız ya da yaydan yarım bakla kestirme yaklaşımını benimsemeniz. Amortisör sertleştirme olayını aracınız için düşünmeyin derim.


Amortisör: Amortisör, taşıtlarda çalışma sırasında meydana gelen sarsıntı ve titreşimlerin şiddetini ve etkisini azaltmak için kullanılan elemanlar.

Gazlı amortisörler: Gazlı amortisörler temelde hidrolik amortisörlerle benzer prensipte çalışırlar. Piston yağ doldurulmuş tüpün içinde ileri geri hareket eder. Fakat en altta küçük bir haznede yüksek basınçlı (yaklaşık 25 bar) nitrojen gazı bulunur. Gezer bir piston, bu gaz ile yağ kısmını birbirinden ayırır ve karışmalarını önler.

Gazlı amortisörlerde; gaz tarafından yağa yapılan sürekli basınç piston valflerinin sessiz çalışmasını ve yağın köpüklenmesini engeller. Buradaki gaz haznesi, hidrolik amortisörlerdeki rezerve borusunun görevini üstlenmiştir. Yani milin yağ içerisindeki değişen hacmini telafi ederek amortisörün verimini artırır.

MacPherson süspansiyon sistemi: MacPherson süspansiyon sistemi, özellikle performans amaçlı otomobillerde kullanılan bir süspansiyon sistemi. MacPherson süspansiyonun başlıca avantajları sadeliği ve kompakt boyutlarıdır. Bağımsız tekerlekler sayesinde tüm lastik hareketlerinin daha hassas kontrolüne imkan vererek darbeleri ve titreşimleri emer ve konforu artırır.

(ALINTIDIR) Kaynak:otobil.netten alıntı yapılmıştır

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 14
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 30-11-2010

bizim fiolara yapılırsa zıplama azarlırmı acaba

Cevapla
.
Konu: 10
Mesaj: 590
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 27-11-2011

fiorinoların amortısorlerını oldugundan daha sertleştirme yapılırsa zıplama kesilir kanguru gibi zıplamaya başlar yanı açıkcası daha fazla zıplar.
benim araçta spor yay var orjınal amortısorler var araç su anda usun yolda zıplama kesildi ama şehir içinde oldugundan daha fazla zıplıyor ama birde amortısorlerı sertleştirisem bu sefer böbrek taşına bir e bir gelir.
multijet euro 4 engine + superchip + Sprint booster + bmc air filter + eibach spor kit + stock jant 205*55*16 lastik + Piano Black = FİAT FİORİNO EMO

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-01-2012, Saat:23:43, Düzenleyen: nakres_serkan.) .
Konu: 0
Mesaj: 14
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 30-11-2010

inanmassınız bu yaz ben böbrek taşı döktüm ankara afyon yolunu çok gittim geldim ben bu sene o yol biliyosunuz duble yol sıcak asvalt yol kaymak gibi ama araba 140 km hızla giderken inanın ben şöfor mahallinde olduğum halde at gibi zıpladı resmen popomla koltuk arasında boşluk oluştu bu kadarmu zıplar yaa sonunda taşı döktük işte yani bu zıplamaya çözüm bulamassam satacam herşeyinden memnun şu zıplaması delirtiyo beni

Cevapla
.
Konu: 5
Mesaj: 105
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 11-05-2011

paylaşımınız için teşekkürler . . .
[Resim: 11363815.png]


Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Soru] Far Ayarı Nasıl Yapılır ? murat6790 5 13,433 02-12-2022, Saat:14:42
Son Yorum: sinanemekcty
  [Soru] Klima fanını nasıl sökebilirim nilsan 3 4,169 29-10-2021, Saat:16:15
Son Yorum: Hakanayhan
  [Soru] Çizikleri Nasıl Yok Ederim Ağırman 2 3,322 24-08-2016, Saat:11:30
Son Yorum: ayhaneröz
  FİORİNO TEYP NASIL SÖKÜLÜR bilmar 14 25,147 02-08-2016, Saat:23:59
Son Yorum: mamoste1
  [Soru] Sis Farları Nasıl Çalışıyor? Lost 13 54,296 19-07-2015, Saat:17:47
Son Yorum: RaneZ

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.