Fiorino Nemo Bipper | Forum


[Bilgi] Fiorino emation&panoroma hakkında
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Sevgili arkadaşlarım;
Son günlerde gerek araç sahiplerimiz, gerek se diğer ticari araç sahiplerinin problemlerinden olan vergilendirme, hız ,TÜV sorununu tekrardan buradan yorumlayalım.

Aslında Fiat'ın web ana sayfasında ticari araçlardaki fiorino combi bölümünü incelediğimizde görüyoruz ki;
Emation ile Panoroma arasında gerek donanım, gerekse teknik donanım olarak hiç bir fark yok.. (Merak eden bakabilir)Ancak satın alma opsiyonu konusunda ÖTV'den kaynaklanan yaklaşık 5 bin TL fark var.
Şimdi şöyle bir tartışma var; Burada bahsettiğimi konu hususi kullanıcılar içindir.Yoksa Ticari olarak kullananlar için diyecek birşeyimiz yok.

Teknik olarak bakıyoruz. aracın ağırlığı, teknik verileri aynen olmasına rağmen nasıl oluyor da araç sınıfsal olarak(kategori) N1 kategorisine dahil ediliyor.. ve böylece para miktarı haricinde herşeyi aynı olan araç karayollarında seyir halinde iken nasıl farklı oluyorda hız kategorisi düşük oluyor?Ayrıca combi emationlar dört kişilik,panoromalar ise beş kişilik olarak geçiyor. Bu ne biçim bir haksız ve neye göre olduğu belli olmayan bir değerlendirme... Bu tür hususi olarak kullanılan, haksız olarak ticari olarak nitelenen N1 tip araçlarımızın her donanımı ve teknik verileri aynı olmasına rağmen karayollarında hız miktarını değerlendiren tek veri para miktarımı?

Keza yine herşekilde teknik donanımı aynı olan araçtan birini her yıl diğerini ise Her iki yılda bir Fenni muayeneye(TUV), çağırıyorsun... Buradaki ayırımı belirleyen faktör nedir.Yine bellli değil.(paradan gayri)

Keza Vergilendirme olayında(Maliyede de) aynı şekilde.. Her donanımı aynı olan her iki araçtan birini panelvan diğerini otomobil olarak değerlendiriyorlar? Acaba ne farkı var paradan başka ? birinin MTV si diğerinden daha düşük ve ayrıca her üç yılda bir de eksiliyor.. Diğeri ise Altı yıl aynı... Bu nasıl bir eşitliktir.
Yine aracı kaskolandırmada veya zorunlu trafik sigortasında da aynı şekilde farklı fiatlarla sigortalıyabiliyorsunuz...
Ülkemizdeki AB kriterleri için hemen herşeyde değişim öngörülmekte ve uygulanmakta isede, Özellikle Vergilendirme hususunda bu eşitliği görememekteyiz....
Şimdi de otomobil vergilendirme sistemini değiştirmek istiyorlar ve Çevre kirlenmesi faktörü ön plana gelmektedir. İyi güzel de Türkiyrde araç yaşları yani model eskidikçe daha az vergi ödeniyor(oysa çevreyi eski araçlar daha fazla kirletir,daha fazla tüketir) Yeni araçta ise daha fazla vergi ödersiniz...

Ülkemizde bu yasaları ve vergi sistemini düzenleyenler niçin bunları düşünerek daha adil bir sistem getirmezler.. Aslında uymak istedikleri AB kriterleri için lütfen Avrupa Birliği ülkelerindeki bu kriterlere bir baksınlar... Eğer tam olarak bu kriterleri ülkemizde de uygulayabilirlerse, daha adil olacak, ülke ekonomisine de daha fazla getirisi olacaktır....

Cevapla
(Son Düzenleme: 15-01-2012, Saat:20:41, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 11
Mesaj: 459
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 19-12-2011

bılgıler ıcın sagol admınım ...
SİYAHIN EN ASİL HALİ
[Resim: 85752321368564877419493.jpg]

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(13-01-2012, Saat:19:05)ONURBATAN19 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bılgıler ıcın sagol admınım ...

Sizler sağolun...

Cevapla
.
Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011

Abicim teşekkürler ederim kanayan bir yaraya el attınız umarım bakanlar sadece bakmaz arada birde görürler....

Cevapla
(Son Düzenleme: 14-01-2012, Saat:00:48, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 8
Mesaj: 86
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 05-01-2011

ARAÇ SINIF VE TİPLERİNİN TANIMI
Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği-II'den alıntı

ARAÇ SINIF VE TİPLERİNİN TANIMI

A. Araç sınıfları, aşağıdaki uluslararası sınıflandırmaya göre tanımlanır:(Aşağıdaki tanımlarda kullanılan “azami kütle” ifadesi ile Ek I Madde 2.8’de açıklanan “teknik açıdan izin verilen azami yüklü kütle” belirtilmektedir.)

1. M Sınıfı: En az dört tekerlekli, motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlar

M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar.

M2 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton'u aşmayan, motorlu araçlar.

M3 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton'u aşan, motorlu araçlar.

M1 sınıfı ile ilgili gövde tipleri ve kodlamalar bu Ekin C Kısmı’nda, o kısımda belirtilen amaçlar için kullanılmak üzere tanımlanmıştır.

2. N Sınıfı: En az dört tekerlekli, motorlu yük taşıma araçları.

N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.

N2 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşan, 12 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.

N3 Sınıfı: Azami kütlesi 12 ton'u aşan, motorlu yük taşıma araçları.


3.O Sınıfı: Römorklar (yarı römorklar dahil).
O1 Sınıfı: Azami kütlesi 0,75 ton'u aşmayan römorklar.
O2 Sınıfı: Azami kütlesi 0,75 ton'u aşan, 3,5 ton'u aşmayan römorklar.
O3 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton'u aşan, 10 ton'u aşmayan römorklar.
O4 Sınıfı: Azami kütlesi 10 ton'u aşan römorklar.
Bir yarı römork veya merkezi dingilli römorkta, aracın sınıflandırılmasında kullanılacak azami kütle, çekici araca bağlı ve azami yükte iken, yarı römork veya merkezi dingilli römorkun dingili (/dingilleri) tarafından yere uygulanan statik dikey yüke tekabül eder.

4. Arazi tipi araçlar (G sembollü)

4.1. N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar ve M1 sınıfındaki motorlu araçlar, aşağıdaki koşullara uygun iseler, arazi tipi araç olarak kabul edilir.
- En az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil.
- En az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması varsa ve tek araç için hesaplanan % 30'luk bir eğimi tırmanabiliyorsa.
Ek olarak, aşağıdaki 6 koşuldan en az beşini de yerine getirmesi gerekir:
- Yaklaşma açısı en az 25 derece olmalıdır.
- Uzaklaşma açısı en az 20 derece olmalıdır.
- Rampa açısı en az 20 derece olmalıdır
- Ön dingil altında, alt açıklık en az 180 mm olmalıdır.
- Arka dingil altında, alt açıklık en az 180 mm olmalıdır.
- Dingiller arasında, alt açıklık en az 200 mm olmalıdır.

4.2. N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi iki tonu aşanlar ile N2, M2 veya M3 sınıfı araçlardan azami kütlesi 12 tonu aşmayanların arazi tipi araç sayılabilmesi için, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil olmak üzere ya bütün tekerleklerinin eşzamanlı tahrikli olması veya aşağıdaki 3 koşulu yerine getirmesi gerekir:
- Bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış,
- En az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması olan,
- Tek araç için hesaplanan % 25'lik bir eğimi tırmanabilen.

4.3. M3 sınıfı araçlardan azami kütlesi 12 tonu aşanlar ile N3 sınıfı araçların arazi tipi araç sayılabilmesi için, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil olmak üzere ya tekerleklerinin eşzamanlı tahrikli olması veya aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekir:
- Tekerleklerin en az yarısı tahrikli olan,
- En az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması olan,
- Tek araç için hesaplanan % 25'lik bir eğimi tırmanabilen.
- Aşağıdaki altı koşuldan en az dördünü yerine getiren:
-Yaklaşma açısı en az 25 derece olmalıdır.
-Uzaklaşma açısı en az 25 derece olmalıdır.
-Rampa açısı en az 25 derece olmalıdır.
-Ön dingil altında, alt açıklık en az 250 mm olmalıdır.
-Dingiller arasında, alt açıklık en az 300 mm olmalıdır.
-Arka dingil altında, alt açıklık en az 250 mm olmalıdır.

4.4.Yük ve kontrol koşulları.

4.4.1. N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi iki tonu aşmayanlar ve M1 sınıfı araçlar, soğutma sıvısı, yağlar, yakıt, stepne, avadanlıklar ve sürücü (Bkz. Ek I dipnot (o) ) dahil olmak üzere çalışabilir durumda olmalıdır.

4.4.2. Ek.II Madde 4.4.1'in kapsamı dışındaki motorlu araçların, imalatçısı tarafından belirtilen teknik açıdan izin verilen azami kütleye göre yüklenmesi gerekir.

4.4.3. İstenen eğimi (% 25 ve % 30) tırmanabilme yeteneği, basit hesaplamayla doğrulanır. Ancak istisnai hallerde, teknik hizmetler kuruluşları, sözkonusu tipteki araca fiili bir deney uygulanmasını talep edebilir.

4.4.4. Yaklaşma açısı, uzaklaşma açısı ve rampa açısı hesaplanırken, çarpmaya karşı koruma tertibatları gözönüne alınmaz.

4.5. Alt açıklığın tanım ve çizimleri. Yaklaşma açısı, uzaklaşma açısı, rampa açısı tanımları için Ek I (na), (nb) ve (nc) dipnotlarına bakınız.)

4.5.1. “Dingiller arasındaki alt açıklık”, durma düzlemiyle aracın en alçak sabit noktası arasındaki en kısa mesafedir.

4.5.2. “Bir dingil altındaki alt açıklık”, aracın bir dingilinin tekerlek (çift olan tekerleklerde içte kalan tekerleklerin) izlerinin merkezinden geçen ve aracın tekerlekler arasında kalan en alçak sabit noktasına temas eden dairesel yayın yerden (durma düzleminden) azami yüksekliğidir.
Aracın hiçbir sabit bölümü, aşağıdaki şemada gösterilen taranmış bölümün içine taşmamalıdır. Uygunsa, dingillerin her birinin yerden yüksekliği konumlarına göre belirtilir; örneğin 280/250/250.

4.6. Birleşik isimlendirme
“G” sembolü, “M” sembolü veya “N” sembolü ile birleşik kullanılmalıdır. Örneğin arazi tipi kullanıma uygun N1 sınıfı bir araç N1G olarak belirtilir.


5. Özel amaçlı araç: M, N ve O sınıflarından, yolcu veya yük nakletme ve özel bir işlevi yerine getirmek için özel gövde düzenlemeleri ve/veya techizatlar gerektiren araçlardır.


Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok ne elbiseler gördüm içinde insan yok

Cevapla
.
Konu: 5
Mesaj: 201
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-10-2011

çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim. bir sorum olacak bizim kamyonet geçen araçlarımızı otomobil kategorisine aldırabilmemizin bir yolu varmıdır? varsa ne yapılmalıdır teşekkürler.

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2022 Fiorino gündüz farı zekisert 0 575 17-12-2022, Saat:20:11
Son Yorum: zekisert
  [Soru] Fiorino - Nemo - Bipper Diecast Modelleri MsK 13 36,759 23-04-2022, Saat:19:41
Son Yorum: MFKOTAN
Lightbulb [Acil] Fiorino LED FAR talatklnn 6 8,290 28-07-2018, Saat:00:33
Son Yorum: xaxabe
  [Bilgi] Fiorino Halojen Ampül Bilgisi Olanlar talatklnn 0 2,033 28-06-2018, Saat:12:13
Son Yorum: talatklnn
Exclamation [Soru] LED FAR HAKKINDA BİLGİSİ OLANLAR Emrhncakir 5 5,354 05-05-2017, Saat:03:17
Son Yorum: Emrhncakir

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.