Fiorino Nemo Bipper | Forum


[Bilgi] LED lambalar ve kullanım alanları hk.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


[Resim: 1pkk8.jpg]


Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90′lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil,mavi,beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilebilen led lambaların çok tercih edilme sebebi ise düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesidir. Öyleki bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 30.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi 50.000 saatten fazladır. Hatta japonların geliştirdiği son led lamba 100.000 saatten fazla süre kullanılabilmiştir. Ledlerin önemli bir özelliği de çabuk ısınmamasıdır.

Ledler farklı renklerde farklı enerji miktarlarına ihtiyaç duyarlar yani kırmızı renkli led 1,8V enerjiye ihtiyaç duyarken, Sarı led 2V, Yeşil led 2,2V , Mavi ve Beyaz renkli ledler ise 3,6V enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

Ledlerin Özellikleri
Doğru akımla çalışırlar.
Enerji tüketimi düşüktür.
Kullanımı kolaydır.
Uzun ömürlüdür.
Tepki süresi kısadır.
Işık verimliliği fazladır.
Isınma süresi uzundur ve açığa çıkan ısı miktarı düşüktür.
İstenilen renkte ve yoğunlukta kullanılabilmektedir.
Sarsıntılara ve darbelere karşı dayanıklıdır.
Civa ve halojen gibi gazlar bulundurmadığı için çevrecidir.

Ledlerin Kullanım Alanları
Ledler, televizyon kumandasından futbol sahalarındaki dev ekranlara, cep telefonlarından kol saatlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Hatta otomobillerde bile vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir ki bir otomobilde ortalama 300 adet led kullanılmaktadır. Bunun dışında bahçe, yol ve mekan aydınlatmalarında, reklam panolarında, trafik işaretlerinde, ceptelefonlarının ekranında ve tuşların aydınlatılmasında, bilgisayarlarda, fotoğraf makinalarında ve daha bir çok alanda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

(ALINTIDIR)Kaynak:bilgiustam.com dan derlenmiştir.
Arkadaşlar Ledler hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum.
İnternette kaynak çok fakat içerisinde bizim anlamadığımız çok fazla teknik detay var ve okuduğumuz şeyleri gündelik hayatta uygulamaya geçirmek biraz karmaşık bir hal alıyor.
o yüzden işin çok fazla teknik kısmına girmeden herkesin anlayacağı şekilde bilgi vermeye çalışacağım en azından daha fazla kişi bilgi sahibi olur ve olayın çok basit olduğunu anlar.
Ledler içerisinde yarı iletken malzeme ve çeşitli kimyasal maddeler bulunan ışık yayan bir malzemedir.
led rengini içerisinde kullanılan maddelere göre alır. bu maddeler aynı zamanda ledin çalışma voltajınıda belirler.
normal (sarı kırmızı yeşil) ledlerin çalışma voltajları 1 5-2 5 Volt arasında değişir. Mavi Mor ve Beyaz renkli ledlerin çalışma voltajları biraz daha yüksektir 4-5 Volt civarı.
yani ledlerin ışık verebilmesi için bu değerlerde voltaj uygulanması gerekir. Şimdi aklınıza birşey takılabilir "Ledler 2-5 Volt arasında çalışıyor fakat benim aküm 12 Volt ne yapacağız?" bunu birazdan anlatacağım.
Yukarıda "ledler yarı iletken malzemelerden oluşur" diye bahsetmiştim bu sebepten dolayı Ledlerde 'kutup' olayı vardır. artı kutup (+) ve eksi kutup (-). Yani Ledlere sadece Voltaj vermek yetmiyor bu voltajın doğru verilmesi lazım.
yani Akünün artı (+) kutpunu Ledin artı (+) kutupuna eksi kutupunu (-) ledin eksi (-) kutupuna bağlamanız lazım. Ters bağlarsanız led yanmaz.
peki Ledin artı kutpunu nasıl anlayacağız?
led i elinize altığınızda (eğer yeni almışsanız) ledin bacaklarının birisi uzundur diğeri kısadır. Uzun olan bacak artı (+) kutuptur Kısa olan bacak eksi (-) kutuptur.


Led’in uzun bacak ve kısa bacak

[Resim: 1pl6n.jpg]

bunun dışında bir kaç yöntem daha var fakat onlar pek güvenilir değil (ledin üzerindeki çentikten anlaşılıyor fakat bazı fabrikalar ters tarafa da atabiliyor o çentiği)
eğer bacakları eşit uzunluktaysa ledin bacaklarını bir tane 9 Voltluk yassı pile değdirip çekin (uzun tutarsanız zarar verirsiniz) o şekilde led hangi bacaklara değdirdiğinizde yanarsa pilin artı ucu (+) ledin artı ucu diğeride eksi (-) ucudur.
ledler çok çeşitli tiplerde (kılıflarda) piyasaya sürülmektedir bazıları normal ampul gibi görünürken bazıları direkt devre üzerine monte edilen mercimek büyüklüğünde de olabilir fakat hepsinin bir tane arı ucu (+) ve eksi (-) ucu vardır.
parlaklıkları da çok çeşitlidir. eski tip ledler (dışarıdan bakınca sarı kırmızı yeşil) pek parlak değildir. yeni tip ledler ise daha parlaktır. bu ledler şeffaf renkli olup voltaj verilmedikçe hangi renk olduğu anlaşılmaz. bu ledler piayasa mercekli led şeffaf led parlak led olarak da anılır.


Yeni tip parlak ve eski tip pek fazla parlak olmayan ledler :


ledlerin parlaklığı uygulanan voltaja akıma göre değişir. ledin üzerinden çok fazla akım geçirirseniz led daha parlak yanacaktır fakat ömrü epey azalacaktır. ledin teknik özelliklerini bilmiyorsanız içinden geçireceğiniz/vereceğiniz akımı ortalama "20 mili amper" olarak alabilirsiniz.
mili amper diyince kafanız hemen karışmasın. akımın birimi/ölçüsü "AMPER" dir "MİLİ AMPER" Amperin 1/1000 (binde biri) dir. yani "20 Miliamper=0 020 Amper" aynı "metre-milimetre" ilişkisi gibi 1 Amper 1000 MiliAmper.
yukarıda bir soru sormuştuk hatırladınız mı?
hatırlamadıysanız hatırlatayım "Ledler 2-5 Volt arasında çalışıyor fakat benim aküm 12 Volt ne yapacağız?"
Ledleri direkt olarak bağlarsanız (akünün artısını (+) ledin (+) sına akünün eksisini (-) ledin - sine) ledler elinizde kalır bozulur mındar olur gider.

işte bu yüzden "direnç" isimli bir eleman var onu kullanacağız. direnç de aynı led gibi iki bacağı olan bir eleman fakat + ve - olayı dirençlerde yoktur.direnç aküden gelen akımı sınırlandıracak ve düşük akımda çalışması gereken ledin zarar görmemesini sağlayacak.
bunu daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verebilirim. "araba ile yokuş aşağı iniyorsunuz vitesi boşa alırsanız (frene basmadıkça) araba kaptırır gider hızlanır hızlanır kontrolden çıkar. fakat vitesi 1 e alırsanız ve öyle inerseniz araba yokuştan yavaş yavaş iner" bu örnekte direnci 1. vites olarak düşünün hızı sınırlandırıyor.

Direncin değerini biz belirliyoruz.
nasıl belirliyoruz peki? hani yukarıda demiştim ya led hakkında teknik bilginiz yoksa vereceğiniz akımı ortalama "20 mili amper kabul edin diye işte bu değeri kullanacağız.

çok basit bir formül var.
direnç=Voltaj/Akım

buradan şöyle bir sonuç çıkıyor

Bizim akü Voltajımız 12 V ama normalde akü 13-14 V civarı voltaj veririr biz 13 5 V alıyoruz.
Akımımız 20 MiliAmper yani 0 020 Amper

bu formüle göre

direnç=13 5/0 020
buradan diren 675 çıkıyor. direncin birimi OHM dur. yani kullanacağımız direnç "675 Ohm" çıkıyor. eğer 675 den daha yüksek değerli bir direnç takarsanız led biraz daha az parlak yanar. eğer 675 den düşük bir değerde direnç takarsanız led daha kuvvetli bir şekilde parlar fakat ömrü azalır.

Direnci Led e nasıl bağlayacağız peki?
dirençi elimize aldığımızda iki ucu olduğunu görürüz. direncin bir ucunu ledin bir ucuna bağlayacağız. ve ledin boşta kalan ayağını (artık eksi mi boşta kalır yoksa artı ucumu ben bilmiyorum) akünün bir ucuna (eğer ledin eksi (-) ucu boşta kaldıysa bu ucu akünün eksi (-) ucuna bağlayacaksınız artı ucu (+) boştaysa akünün (+) ucuna bağlayacaksınız). direncinde bir ucu boşta kalacak o ucu da akünün diğer ucuna bağlayacaksınız ve direnci güvenli bir şekilde kullanacaksınız. Ledler bu şekilde kullanılır. direkt aküye bağlanmaz.

Bir de çift renk yanan ledler vardır (sarı kırmızı gibi). bunların 3 bacakları vardır. (aynı tofaşların far ampulleri gibi) ortadaki bacak ortaktır (genellikle ortak uç eksi (-) uç olur) sağdaki bacak bir rengin artısı (+) soldaki bacak diğer rengin artısı (dır) genel çalışma prensibi diğer ledlerde olduğu gibidir.

* benim aklıma gelenler ve anlatacaklarım bu kadar dilim bu kadar dönüyor umarım yeterince açıklayıcı ve anlaşılabilir olmuştur.

(ALINTI) Netten yapılan araştırmadan derlenmiştir.

Cevapla
(Son Düzenleme: 09-01-2012, Saat:18:27, Düzenleyen: isoskeisos.) .


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni aracın motorunu açma ve uzun ömürlü kullanım afacan 3 17,662 24-06-2014, Saat:08:04
Son Yorum: Levent SARI
  [Bilgi] Fiorino kullanım kılavuzu yeni linki isoskeisos 3 8,653 25-11-2012, Saat:01:10
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.