Fiorino Nemo Bipper | Forum


Fiat Freemont
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 59
Mesaj: 1,010
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 25-12-2012


[Resim: 296003_anasayfa.jpg]
Fiat Grubu’nun Chrysler Grubu’yla yaptığı ortaklığın simgesi haline gelen SUV özellikleri taşıyan başarılı modeli Fiat Freemont’u ülkemizde satışa sundu. Türkiye pazarına hitap eden SUV tasarım ve kullanım özellikleriyle öne çıkan Fiat Freemont lansmana özel 93 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Auto Show’da dikkatleri üzerine çekmek istiyor.

Ülkemizde sadece 2.0 litrelik 170 HP’lik Multijet motorla satışa sunulan Fiat Freemont, hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebiliyor. Ön tekerlekten çekişli versiyonlar 6 ileri manuel şanzımanla satın alınırken, 4 tekerlekten çekişli versiyonlar ise standart olarak sunulan 6 ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Lansmana özel indirimle 93 bin TL’den başlayan anahtar teslim başlangıç fiyatıyla dikkat çeken 2.0 litre motorlu ve 6 ileri manuel vitesli Fiat Freemont versiyonları, Urban adı verilen donanım seçeneğiyle müşterilerin beğenisine sunuluyor. Fiat Freemont’un Urban donanım seçeneğinde 6 havayastığı, anahtarsız çalıştırma sistemi, 5 koltuklu oturma düzeni, çift iklimlendirmeli manuel
klima, hız sabitleyici, dokunmatik ekranlı, direksiyondan kumandalı CD/MP3 çalarlı multimedya sistemi, USB ve AUX girişiyle 17 inçlik alaşım jantlar standart olarak sunuluyor.
6 ileri otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekişli Fiat Freemont modelleri ise lansmana özel indirimle 108 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla ve Lounge adı verilen tek ve daha zengin donanım seçeneğiyle müşterilerin beğenisine sunuluyor. Fiat Freemont’un Lounge adı verilen donanım seçeneğinde ise 6 havayastığı, ABS, ESP, Hillholder, TSC, ERM ve EPP gibi aktif güvenlik sistemleri, 7 koltuklu oturma düzeni, 3 bölgeli iklimlendirmeli otomatik klima, DVD/SD/CD/MP3 oynatıcılı multimedya sistemi, Türkiye haritalı entegre navigasyon sistemi, Alpine ses sistemi, 8.4 inç dokunmatik ekran, geri görüş park kamerası, karanlık sensörü, deri döşeme koltuklar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, ısıtmalı ön koltuklar, Bluetooth sesli kontrol sistemi, krom kapı kolları ve tavan rayları; 19 inçlik alaşım jant gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.
Fiat Freemont, Dodge versiyonundan farklı olarak kırmızı Fiat logosunun taçlandırdığı yeni tip ızgara, estetik ön ve arka tamponlar ile LED teknolojili farlar, kaslı Fiat Freemont’un ilk bakışta ön plana çıkan tasarımsal farklılıklarını içeriyor. Yekpare duruşunun yanı sıra 5 metreye yaklaşan uzunluğu, 1.9 metreye yaklaşan genişliği ve 1.7 metreyi aşan yüksekliğiyle heybetli bir görsellik sunan Fiat Freemont, sınıfının en iyi değerini sunan aks mesafesiyle de (2.9 metre) kabin içinde geniş bir yaşam alanı sunabiliyor. Bütünüyle yenilenen kabin içinde ise daha güncel bir tasarım, yumuşak dokunuşlu materyaller ön plana çıkıyor. Yeni gösterge paneli, daha farklı orta konsol ve krom öğelerin kullanıldığı kokpit paneli, Fiat Freemont’un farkını açık ara daha çok belli edecek kadar başarılı bir görsellik sunuyor.

Fiat Freemont hem sürücü hem de yolcuların, en üst seviyede konforla yolculuk yapmalarını sağlamak üzere çok sayıda teknolojik özelliğe sahip. Bunlar arasında üç bölgeli otomatik klima, yenilikçi bilgi-eğlence sistemi ve anahtarsız giriş/çalıştırma sistemi yer alıyor. Özel olarak tasarlanmış süspansiyon ve tekerleklerin yanı sıra yalıtılmış kabin, sunduğu etkili ses izolasyon özelliği ile sürücü ve yolcuların titreşim ve gürültülerden uzak bir yolculuk geçirmesini sağlıyor ve bu sayede sürüş keyfine hizmet eden unsurlar arasındaki yerini alıyor. Fiat Freemont’ta kullanılan üç bölgeli otomatik klima sistemi, kabinin sağı, solu ve arka kısmı olmak üzere üç farklı bölge için aynı zamanda farklı sıcaklık ve hava dağıtım seviyelerinin ayarlanmasına imkân sağlıyor. Sistem sıcaklığı, hava kapasitesini, hava dağıtımını, kompresör kullanımını ve hava devir daimini otomatik olarak kontrol ediyor. Havalandırma çıkışının konumları ve havalandırma hızı dış hava sıcaklığı, kabin sıcaklığı, güneş ışınımı ve soğutma suyu sıcaklığı gibi verilere bağlı olarak otomatik olarak ayarlanıyor.

Multimedya bilgi-eğlence sisteminin sahip olduğu özellikler arasında üç bölgeli otomatik klima ve müzik sistemi gibi aracın pek çok fonksiyonunun kontrol edilmesine olanak sağlayan renkli, geniş bir dokunmatik ekran yer alıyor. Sistem, kullanıcılarına Radyo/CD/MP3/DVD/SD çalma özelliği, USB portu, AUX girişi, Bluetooth ve navigasyon bağlantı imkânı gibi pek çok teknolojik özelliği bir arada sunuyor. Fiat Freemont araca giriş ve motoru çalıştırma sürecini daha basit ve konforlu hale getiren bir sistem olan "anahtarsız giriş/çalıştırma" sistemini standart olarak sunuyor. Artık yola çıkmak için anahtar aramaya, kapı kilidine takıp çevirmeye ve motoru çalıştırmak için kontağa takmaya gerek bırakmayan sistem, anahtar yanınızdaysa ve radyo frekansı ile aktarılan gizli kodun doğruluğu onaylanırsa, kapıları otomatik olarak açıyor. Sürücü, ön göğüsteki düğmeye basarak motoru çalıştırıyor.

Fiat Freemont'un 90 derece açıyla açılabilen arka kapıları, yolcuların hem 2. hem de 3. sıra koltuklara kolayca erişebilmesine imkân sağlıyor. Kapılarda, özel olarak bu amaçla tasarlanan yeni, üç kademeli 90 derecelik menteşe kullanılıyor. Kapılar tamamen açıldığında, dönüş açısı 87 dereceye ulaşabiliyor ve böylece bu özellik ikinci sıra koltuğa bir çocuk koltuğu takılabilmesini veya üçüncü sıra koltuğa rahatça erişilebilmesini kolaylaştırıyor. Birinci kademedeki kapanış hareketi, kapıyı 26 derece açıyla açık tutarak yolcuların, dar alanlarda, kapıyı başka araçlara veya herhangi bir yere çarpmadan araçtan çıkabilmesine olanak sağlıyor. İkinci kademede, kapı 58 derecelik bir açıyla açılıyor ve yolcuların araca rahat bir şekilde girip çıkmasına imkân tanıyor.

Fiat Freemont’un Lounge donanım versiyonunda sunulan üçüncü sıra koltuklar 50/50 oranında ayrılıp iki kişilik oturma alanı sunuyor. Koltukların sırt kısımları maksimum konfor sağlamak üzere 6 derece yatırılabiliyor veya koltuklar yükleme kapasitesini artırmak üzere katlanabiliyor. İkinci sıra koltuklarda kullanılan "Tilt N' Slide" sistemi sayesinde, üçüncü sıra koltuklara kolayca erişilebiliyor. Koltuk arkalığının yan kısmındaki kol çekilerek koltuklar yatırılabiliyor ve öne kaydırılabiliyor. Üçüncü sıra koltukların arkasında zemine saklanmış bir dizi saklama bölmesi yer alıyor.

Oldukça kullanışlı bir araç olan Fiat Freemont’ta yer alan 20’den fazla saklama alanı normal bir binek aracın bagajı kadar depolama imkânı sunuyor. Örneğin, ön kol dayama bölgesi bir taraftan oldukça derin ve hacimli bir saklama alanı olarak kullanılabilirken diğer taraftan USB portu (iPod için de kullanılabilir) ve 12 voltluk bir güç soketine ev sahipliği yapıyor. Kısacası ön kol dayama bölgesini hem müzik dinlemek ve taşınabilir cihazlarınızı şarj etmek hem de araçtan ayrılırken bu cihazları güvenli bir şekilde saklamak için kullanabilirsiniz. İki kademeli bir kapağa ve arka koltukta oturan çocukların izlenmesini sağlayan bir dikiz aynasına sahip tavan panelindeki gözlük gibi eşyaların saklanabildiği mini konsolun yanı sıra ön yolcu koltuğu minderinin altında da bir saklama bölmesi yer alıyor.

İkinci sıra koltukların yer aldığı bölümün zemininde 12 litrelik hacme sahip çıkarılabilir ve kolayca yıkanabilir kapaklı saklama bölmeleri bulunuyor. İkinci sıra koltukların sırt kısmının orta bölümü, katlanarak kol dayaması olarak kullanılabiliyor. Burada iki adet bardak tutucu ve küçük eşyaların saklanabileceği bir bölme mevcut. Aracın ikinci koltuk sırasında 2 adet, geniş bagaj bölmesinde ise 1 adet saklama bölmesi yer alıyor. İkinci ve üçüncü sıra koltuklar katlandığında, yükleme platformu düz hale gelerek toplamda 1461 litrelik depolama alanı (bu alana 10’dan fazla valiz sığdırılabiliyor) elde edilebiliyor.

Fiat Freemont modellerinin kaslı kaputu altında ise Fiat PowerTrain tarafından geliştirilen 170 HP’lik turbo dizel motor görev alıyor. 170 HP’lik motor, 350 Nm’lik maksimum tork değerine 1750 devirde ulaşıp bu değeri 2500 devre kadar sabit tutarak üst düzey sürüş performansını garanti edebiliyor. Normal kullanım aralığında (motorun çalıştırılmasından 4000 devre kadar) tork asla 300 Nm’nin altına düşmüyor, böylece vites küçültmeler esnasında herhangi bir sarsıntı yaşanmadan sürüş keyfi kesintisiz devam ediyor. Bu sayede motor oldukça esnek bir karakter kazanıyor ve ideal bir hızlanma ve maksimum hız performansı sergiliyor. 170 HP’lik Fiat Freemont 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede gerçekleştiriyor ve araç 195 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Fiat imzalı motor, 100 km’de 6.4 litre yakıt tüketirken, 169 g/km’lik CO2 emisyonu sunuyor. Yakın eşleşmiş DPF (CCDPF) ve tüm alt bileşenlerin tek bir kompakt eleman (EGR modülü) haline geldiği gelişmiş egzoz gazı çevrim sistemi (EGR) kullanılarak Euro 5 emisyon standartlarına uygun emisyon değerleri elde ediliyor.

2.0 litrelik silindir hacimli Multijet 2, teknoloji harikası ikinci nesil Multijet teknolojisinin yanı sıra değişken geometrili bir turboşarja ve yeni değişken hacimli yağ pompasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Multijet 2 motorları piyasada eşi benzeri bulunmayacak seviyede ekonomi, çevre duyarlılığı ve performans sunuyor. Birinci nesil MultiJet motorlardan farklı olarak yakıt sisteminde artık art arda çoklu enjeksiyon sağlayan daha hızlı enjektörler yer alıyor. Sistem özel olarak artık birkaç farklı aşamada temel modülasyonlu bir yakıt enjeksiyonu gerçekleştirebiliyor. Multijet 2 sisteminin dengeli pistona sahip servo valfi, çevrim başına 8 enjeksiyon gerçekleştirebiliyor ve çalışmasının çeşitli aşamalarında çok daha üst seviyede bir hız, esneklik ve hassasiyet sunuyor. Bu sayede sistem %40 daha az parçayla çalışarak daha az karmaşık hale geliyor ve sonuç olarak sistemin ekonomiklik ve güvenilirlik seviyesi artıyor.

Yeni enjektör tipi sayesinde Multijet 2, yanma performansının iyileştirilmesine odaklanan stratejilerin gerçekleştirilebileceğini kanıtlıyor. Bunlar arasında silindirlere sürekli ve modülasyonu yakıt beslemesi sağlamak üzere iki enjeksiyonu ardı ardına birbirine çok yakın bir süre içerisinde gerçekleştiren Rate Shaping (IRS) (Enjeksiyon Oranı Şekillendirmesi) sistemi yer alıyor. Bu yöntem sayesinde yanma süreci geliştiriliyor ve sonuç olarak partikül ve nitrojen oksit (NOx) emisyonu azaltılıyor. Günümüzün Euro 5 standartlarını tam olarak karşılayan Multijet 2 motorlar, gelecekte daha da sıkı olacak standartları da karşılayabileceğinin sinyallerini veriyor.

Aracın dinamik performansları da Fiat mühendisliğinin yardımları sonucunda daha da geliştirilmesiyle farklılaştırılmıştır. Fiat Freemont’ta MacPherson tipi ön süspansiyon, helezon yaylar, gazlı amortisörler ve denge çubuğu kullanılıyor. MacPherson tipi süspansiyonun sunduğu avantajlar arasında, kompakt boyut ve yük taşıma esnasında süspansiyon geometrisi ayarlama opsiyonu bulunuyor. Aracın arka kısmında ise helezon yaylara, amortisörlere ve virajlardaki savrulmayı azaltan denge çubuğuna sahip çok bağlantılı bir süspansiyon sistemi kullanılıyor. Daha doğrudan ve hassas bir kalibrasyon kullanılarak tasarlanan ve üretilen direksiyon sistemi, Avrupalı müşterilerin beklentileri doğrultusunda üstün bir yol tutuşu sağlıyor. Aracın yeniden tasarlanan ve Avrupa yollarına uygun hale getirilen süspansiyon sistemi sayesinde, dinamik bir yol tutuşu ve konforlu bir sürüş elde ediliyor. Süspansiyon tasarımının pek çok parçası üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler göze çarpıyor. Bunların arasında süspansiyon bağlantılarının daha dayanıklı hale getirilmesi, devrilme açısını azaltmak üzere ön süspansiyon geometrisinin geliştirilmesi ve Avrupa standartlarına uygun optimum konfor ve yol tutuş performansı elde etmek üzere süspansiyon ve amortisörün ayarlanması gibi değişiklikler yer alıyor. Motordan kaynaklanan titreşimlerin azaltılması ve kabinde ses yalıtım malzemelerinin kullanılması sayesinde kabinin akustik konforu üst seviyeye çıkarılıyor.

Bu sistem programlanan sınır değerlere yaklaşıldığında ve araç dengesini kaybetmeye başladığında koşullara müdahale ederek sürücünün aracı kontrol etmesine imkan veriyor. Sistem normal koşullarda, kontrolün tamamen sürücüde olmasına izin verirken sadece riskli durumlarda devreye giriyor. Yol tutuşunun yetersiz olduğu koşullarda hızlı vites değişimi gerçekleştirildiğinde, MSR (Motor Schleppmoment Regelung) fonksiyonu devreye girerek motor torkunu düzenliyor ve tekerleklerin kilitlenip kaymasını engelliyor. Bunun için ESP sürekli olarak lastiklerin hem yatay hem de dikey yöndeki yol tutuşunu kontrol ediyor ve bir kayma durumunda yön ve sürüş dengesini tekrar sağlıyor. Sistem sensörleri vasıtasıyla aracın dikey ekseni etrafındaki dönüşünü, savrulma hızını, yatay hızlanmasını ve direksiyon açısını tespit ediyor. Sistem ardından bu verileri ECU tarafından işlenen parametrelerle karşılaştırıyor ve araçta önden veya arkadan bir kayma durumunun olup olmadığına karar veriyor. Sistem dengesizliğe neden olan yönün tersi yönünde bir savrulma hareketi oluşturup gerekli tekerleklere ayrı ayrı (iç veya dış) fren kuvveti iletmek ve motor gücünü (gaz kelebeğine müdahale ederek) azaltmak suretiyle aracı doğru konuma getiriyor.

Kaymayı önleyici bu sistem, fren ve motor kontrolü sayesinde tüm hız seviyelerinde optimum çekiş sağlıyor. ABS sensörleri tarafından hesaplanan tekerlek dönüş verilerine göre kayma derecesini tespit ediyor ve çekişi yeniden sağlamak üzere iki farklı kontrol sistemini devreye sokuyor. Tahrik tekerleklerinin kaymasına neden olan ve aşırı motor gücüne ihtiyaç duyulan durumlarda (engebeli, buzlu veya karlı bir yolda kızaklama ya da hızlanma durumunda) gaz kelebeğinin açılma açısı ve dolayısıyla hava girişi azaltılarak motor torku düşürülüyor. Ancak tek bir tekerlekte kayma (örneğin hızlanma veya dinamik yüklenmenin ardından tekerleklerden birinin virajın iç kısmında kalması) varsa, sistem, sürücünün fren pedalına basmasına gerek kalmadan otomatik olarak bu tekerleğe fren uyguluyor. Bunun sonucunda kendiliğinden kilitlenen diferansiyel etkisi elde ediliyor. Bu sayede Fiat Freemont bozuk yol koşullarında dahi üst seviyede bir performans sergiliyor.

Freemont’u şehrin sıkışık trafiğine büyük çözüm

Freemont’u şehir içi trafiğinde, yani Sarıyer’den Etiler’e, kısa bir parkurda kullanma imkanı buldum. Freemont’un ilk izlenimim dışarıdan ağır başlı bir duruş, içeride dev bir ekran, yolda ise rahat bir direksiyon oldu. Basın toplantısında Fiat’ın en büyük aracı olarak lanse edilen Freemont, güç - performans – yakıt iddiası, 7 koltuklu hali, İstanbul Auto Show için için 5.000 TL’lik indirimi ve şimdiye kadar binek aracın önde gelen markası olan Fiat’ın büyük araçta neler yapacağı – ne kadar satacağı- ile öne çıktı. Hasan Aytekin


[Resim: Fiat-Freemont-1.jpg]
[Resim: 01.jpg]
[Resim: Fiat-Freemont-picture-1.jpg]
[Resim: 2012-Fiat-Freemont-12-8-koltuk.jpg]
[Resim: Fiat-Freemont_2012_Nettekeyif.net.jpg]
[Resim: Fiat-Freemont-2.jpg]
[Resim: vkss.png]
[Resim: qg0wq.gif]
1 3 5
├┼┼
2 4 RCevapla
.
Konu: 15
Mesaj: 156
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 14-12-2010

arkadaşlar araç süper,,10 numara .Diyecek söz bulamıyorum.ben bayide incelemiştim..
yalnız 2000 motor olduğu için fiyatı 100000 tl civarında..vede yıllık vergisi cok yüksek..bu araca 1.6 dizel ve otomatik sanzıman koydularmı anca alınabilir..

Cevapla
.
Konu: 59
Mesaj: 1,010
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 25-12-2012

(13-04-2013, Saat:13:03)batteristt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar araç süper,,10 numara .Diyecek söz bulamıyorum.ben bayide incelemiştim..
yalnız 2000 motor olduğu için fiyatı 100000 tl civarında..vede yıllık vergisi cok yüksek..bu araca 1.6 dizel ve otomatik sanzıman koydularmı anca alınabilir..

1.6 Motor Bu Kasayı Kaldıracağından Veya Max. Hızından Şüpheliyim Ancak Otomotik Olanıda Var Bunun Ancak Gücü Yetene Vergi V.s Vız Gelir smile
[Resim: vkss.png]
[Resim: qg0wq.gif]
1 3 5
├┼┼
2 4 RCevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 11
Cinsiyet:
Kıdem: 08-04-2013

araç gerçekten çok güzel. zaten bunu alan adamın vergidir yakıtdır motordur derdi olmaz heralde. maddi durumu iyidir sanırım.

Cevapla
.
Konu: 2
Mesaj: 32
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 30-12-2012

(13-04-2013, Saat:13:03)batteristt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar araç süper,,10 numara .Diyecek söz bulamıyorum.ben bayide incelemiştim..
yalnız 2000 motor olduğu için fiyatı 100000 tl civarında..vede yıllık vergisi cok yüksek..bu araca 1.6 dizel ve otomatik sanzıman koydularmı anca alınabilir..
Aynen max paynen
Glare Değişmeyen tek şey; Değişimdir... Glare

Cevapla
.
Konu: 38
Mesaj: 1,856
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 08-09-2012

1.6 motor olsa çekiş tamamen kötü olur 2.0 bile zor kaldırıyor 1.6 hiç düşünemiyorum bu segment deki araçlar genelde 2.0 olarak üretiliyor onu alan arkadaş vergisini düşünmez biggrinbiggrinbiggrin

Cevapla
.
Konu: 59
Mesaj: 1,010
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 25-12-2012

(18-04-2013, Saat:00:30)TURUNCU 16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1.6 motor olsa çekiş tamamen kötü olur 2.0 bile zor kaldırıyor 1.6 hiç düşünemiyorum bu segment deki araçlar genelde 2.0 olarak üretiliyor onu alan arkadaş vergisini düşünmez biggrinbiggrinbiggrin

Abi Aslanını Besleyen Yemini Düşünmez Diyosun Yani smile Değilmi
[Resim: vkss.png]
[Resim: qg0wq.gif]
1 3 5
├┼┼
2 4 RCevapla
.
Konu: 38
Mesaj: 1,856
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 08-09-2012

100 bin lira veren adam onu hesabını yapmaz zatenThumbup1

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  7 Kişilik Fiat 500 tolga123 14 22,078 23-12-2013, Saat:04:37
Son Yorum: tolga123
  [Bilgi] Fiat 500 ''Large'' isoskeisos 13 12,998 26-05-2013, Saat:19:12
Son Yorum: TURUNCU 16
  [Yeni] Hasarlı Fiat Fiorino İlanları fiorino51 5 8,315 06-04-2013, Saat:00:13
Son Yorum: ozcank34
  Fiat Doblo Urban Satışa Sunuldu! afacan 0 4,614 29-09-2012, Saat:00:53
Son Yorum: afacan
  [Bilgi] İşte yepyeni Fiat Doblo isoskeisos 3 5,622 27-09-2012, Saat:17:20
Son Yorum: atr35

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.