Fiorino Nemo Bipper | Forum


Hurda araçları yoldan çekecek formül
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 165
Mesaj: 1,790
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 15-10-2011


Sanayi Bakanı Ergün, hurda araçlar için MTV ve ÖTV sisteminin değiştirilebileceği mesajını verdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün "Hurdayı yoldan çekin" kampanyasına destek verdi. Ergün, eski araçların trafikten çekilmesi için iki aşamalı bir vergi düzenlemesi yapılabileceği mesajını verdi. Ergün, "Çevreyi kirleten eski araçların motorlu taşıtlar vergisinin yükseltilmesi, yeni ve çevreci olan araçlarda ise düşürülmesi gerekir.

Eski aracını yeni bir çevreci araçla değiştirene de yeni aracı satın alırken özel tüketim vergisi indirimi uygulanmalı" dedi. Yeni vergi sisteminin insanların araç sahibi olma isteğinin engellenmemesi için geciktirildiğini belirten Ergün, "Bu sistem Türkiye için biraz erken" dedi.

Bakan Ergün, şöyle konuştu: "Türkiye'de araç sahipliği henüz dünya ortalamasının altında. Birçok insan ikinci el satın alarak araç sahibi oluyor. Bu yolu açık tutmak lazım. Ancak yeni sistemler getirerek eski araçların teşviklerle yeni araçlara dönüşümünü sağlamak lazım."

HURDA MERKEZİ

Sanayi Bakanı Ergün, Türkiye'de bir nevi geri dönüşüm merkezi işlevi yapacak hurda merkezlerinin kurulması gerektiğini de söyledi. Bakan Ergün, "Eski araçların o merkeze getirilmesini ve orada bir ekonomi doğmasını sağlamalıyız. Çünkü bu araçların bir kısmı hurdaya çıkacak, bir kısmı ise tekrar sanayide kullanılacak" dedi.

Trafik güvenliği tehdit ediliyor

Bakan Ergün, hurda araçların trafik güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. "Yeni araçlar çok seri, eski araç kullananlar bu seriliğe uyamıyor" diyen Ergün, eski teknolojilere göre yapılan araçların ömrünü tamamlamış durumda olduğunu, yedek parça bulamadığını veya kendilerini eski parça ile takviye ederek trafiğe çıktığını söyledi. Ergün, "Bu da trafik güvenliğinde sorun oluşturuyor" diye konuştu.

Verginin birçok faydası var

Bakan Ergün, ÖTV desteği konusunda da şunları söyledi: "O kişi bir taraftan yükselen vergi baskısı ile aracını elinden çıkarmak arzusunda olsun diğer taraftan da çevreci araçların ucuzlaması, düşen vergi teşvik nedeniyle aracı almaya yönelsin.

Öbür taraftan da hurdasını başkasına satmayacağı için, çünkü teşviki aracı trafikten çekmek şartı ile başkasına satmaması için vermeliyiz."

Yakıtı çevreye zarar

Eski araçların çevresel etkilerine değinen Ergün, eski teknolojiyle üretilen araçların çok yakıt yaktığını ve çevreye zarar verdiğini söyledi. Araçların kullanıcılara büyük yakıt maliyetine neden olduğunu aktaran Ergün, "Karbondioksit salınım oranı yüksek.

Çünkü yakıtın nereden baksanız yarıdan fazlası çiğ olarak yanmadan atılıyor. Bu da çevreye ciddi olumsuz etki veriyor" dedi. Vergi sistemindeki çarpıklığa da değinen Ergün, çok yakan ve çevreyi kirleten eski otolardan düşük, yeni model ve çevreyi az kirleten araçlardan yüksek vergi tahsil edildiğini belirtti.

Çevreci araç cezalandırılmasın

Önerdiği vergi teşviklerinin detayını da anlatan Ergün, "MTV, şu an yeni araçta daha yüksek eski araçta ise daha düşük belli süre sonra da sıfıra iniyor.

Çevreci araçları yüksek vergi ile yeni olduğu için cezalandırıyoruz. Çevreci olmayan araçları eski olduğu için teşvik etmiş oluyor ve ödüllendiriyoruz. Sistem bir müddet sonra tersine dönmeli" dedi.

Söküm altyapısı kurulmalı


Otomobilde yeniden ekonomiye kazandırılması gereken parçaların da bulunduğuna işaret eden Bakan Ergün, "Ciddi hurda söküm işlemi yapılacağı için altyapı olmalıdır.

Bu anlattığım vergi sistemi ve altyapı birlikte olursa o zaman sistem etkili olur. Yoksa sadece eski araca vergiyi yükselterek çözüm bulamayız. Eğer iki sistem bir arada yapılmazsa sadece otomotiv sahipliği azalır. Ya da bunlar kaçak kullanıma sebebiyet verir" diye konuştu.

Sabah

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.