Fiorino Nemo Bipper | Forum


LPG’li otomobillere ve katlı otoparklara vize uygulaması
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Türkiye’deki 15 milyonluk motorlu kara taşıtının, 7.5 milyonu otomobil. Bu 7.5 milyon otomobilin de yaklaşık 3 milyonu LPG’ye dönüştürülmüş otomobillerden oluşmaktadır. Tabiî ki LPG’ye dönüştürülmüş araçların da tamamına yakını da köken itibari ile benzinli…
Bu kadar büyük bir LPG’li araç pazarına yönelik aşılması ya da yapılması gerekken çok önemli bir hizmet halihazırda sunulamamaktadır. O da bu araçların yer altı ve yer üstü katlı otoparklardan yararlanması…
Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda başta Avrupa ülkelerinde olmak üzere dünyanın bir kısım ülkelerinde güncel regülasyonlara göre dönüşümleri yapılmış olan LPG'li araçların cebri havalandırmaya sahip yer altı ve yer üstü kapalı otoparklara park etmelerine izin verilmektedir. Ülkemizde hâlihazırda LPG'li araçların kapalı otoparklara park edememesi uygulamasıyla, uygun park yeri arayışı park arama sürelerini arttırmakta, yol kenarlarında ve kaldırımlarda otopark ve ulaşım sorununun büyümesine sebep olmaktadır.
LPG’li otomobillerin yol dışı otoparklardan daha etkin yararlanması için üç yönlü çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir. Öncelikle LPG’li araçlardaki dönüşümlerin güncel regülâsyonlardaki gereklilikleri sağlaması, bu araçlara ev sahipliği yapacak olan otoparkların havalandırma ve diğer açılardan yeterliliklerinin tespiti ve gereğinin yapılması (cebri havalandırma sistemlerinin performansları, tahsisli otopark alanları ya da otoparklara LPG sensörlerinin/dedektörlerinin yerleştirilmesi gibi vs.) gerekmektedir. Yapılacak çalışmalarla LPG’li araçların ve otoparkların vizelendirilmesi ve takibindeki sistematiğin çıkarılması gerekmektedir. Bu çalışmaların son ayağını da yürütülen tüm çalışmaların yasal zemine oturtulması.
Peki bu çalışmalar nasıl yürütülmeli?
Öncelikle bir çalıştay oluşturulmalı. Çalıştay; otoparklardaki standartların oluşturulması için belediyelerin ulaşım departmanlarından ya da otopark şirketlerinin ilgili ve bilgili yetkililerinden (örneğin İstanbul’da İSPARK gibi), otomotiv kökenli alternatif yakıtlarda uzman üniversitelerdeki akademisyenlerden, standartların belirlenmesinde TSE’den, MMO’dan ve konuyla ilgili olan sivil toplum örgütlerinin (örneğin LPG derneği gibi) etkin ve yetkin temsilcilerinden meydana getirilmelidir.
Bu çalıştayın yaptığı çalışmaların belli bir aşamasından sonra eşzamanlı olarak yasal düzenlemelerin de çıkartılması çalışmaları yürütülmelidir.
Bu çalıştayın üzerinde çalışacağı bazı konular üzerine bir kısım tespitlerimi ve önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Yer altı kat otoparkları cebri havalandırmayla havalandırılmalı ve performansı takip edilebilmeli… Belki bu havalandırmalar LPG algılayıcılı/dedektörlü sistemlerle entegre edilmeli…
Katlı otoparklarda LPG’li araçlar için özel tahsisli alanlar oluşturulabilir.
LPG’li araçların kullanımına yönelik olarak kapalı otoparkların varsa başka teknik yetersizlikleri de giderilmeli,
10 yıllık tank ömrünün takibi ve emniyet valfli tank kullanma zorunluluğunun etkin takibi sağlanmalı,
Daha etkin bir sızdırmazlık çalışması yürütülmeli. Ayrıca denetimden geçmiş ve sızdırmazlık belgesi almış LPG’li araçların takibi de etkin yürütülmeli,
LPG’li araçların periyodik bakımlarını yaptırmasının etkin bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu bakımlarda mutlaka gaz kaçak kontrolü yapılmalı ve gaz filtresi değiştirilmelidir.
Türkiye pazarında halihazırda oldukça fazla ve farklı LPG dönüşüm markası bulunduğu bir gerçek… Yeni markaların sektöre katılmasıyla kalite çıtası yükseldi ve fiyatlar da aşağı çekildi. Ancak bu çeşitlilikte kaliteyi aşağıya çeken faktörlerde yok değil. Daha ucuz sunulmaya çalışılan dönüşüm sistemleri gibi… Burada daha etkin yönetim ve denetimler sağlanabilir.
Vizelendirilecek LPG’li araçların hem ön hem de arka camlarına ayırt edici ve söküldüğünde imha olan yani tekrar kullanılamayan etiketler takılmalı. Ancak kapalı ve açık otoparkların girişinde bu etiketleri algılanmasına yönelik çalışmalar yürütülmelidir. Ya da plakaya tahsisli akıllı bir kart uygulaması da yürütülebilir. Bunun takibi içinde plaka tanıma sistemi gibi bir uygulamaya gerek duyulabilir…
Otoparklardaki yangın tertibatları ve önlemleri merkezileştirilmeli..
Bu yazdıklarım ham bilgiler.
Bunların işlenmesi gerekiyor.
Bunlara ilave edilecek başka soru ya da sorunlar olacak elbette…
Onları da çalıştay belirleyecek ve çözecek…
Ya da çözmeye gayret edecek.
Alternatifler arayacak…
Uygulamanın yürütüldüğü ülkelerde bu konular nasıl çözülmüş araştırılacak…
Bu çalıştay doğru gibi bilinen ve söylenen yanlış yargıları ve düşünceleri de değiştirecek.
Ya da değiştirmeli.
Ve ülkemizde doğru tanımlanan, bilinen ve algılanan hem mevcut hem de gelişecek olan LPG, LNG ve CNG’li araç parkının ve pazarının geliştirilmesine katkıda bulunacak.
Haydin birlikte çok önemli olan LPG’li araçlarla yol dışı otoparkların birlikteliği problemini çözelim…
Şimdi söz bitti ve eylem zamanı başladı.
Hayırlar getirsin dostlarım…
(ALINTIDIR Dr. Abdullah Demir - 23/01/2010 )

.
Konu: 11
Mesaj: 552
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-11-2010

güzel bilgiler için tşkrler...

.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(31-01-2011, Saat:16:00)sfr2001 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güzel bilgiler için tşkrler...

Sağolasın kardeşim ...sağ altta teşekkür veya rep var biggrin

.
Konu: 11
Mesaj: 552
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-11-2010

smile smile teşekkür

.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

ülkemiz gerçekten ilginç,
yatmak ülkemiz insanın özelligi olsa gerek; gerekli çalışmaları yapmak ise çalışkan insanların özelligi.
koç enbüyük gaz satıcısı. AYGAZ ile ama gel gör ki sevislerindeki ustaların gaz eğitim masrafından kaçmak için ne yapıyor ? gazlı araçların servise alınması yasak diyor. peki gaz satmak için niye bir sürü yatırım yapıyorsun derler... ama cevap alamazlar.. tabii
teşekkürler ismail bey işte bizlerin yapacagı bu gerçek ve yerinde bilgiler sunup paylaşmak bilgilendirmek tekrar teşekkürler

(Son Düzenleme: 31-01-2011, Saat:22:46, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Takdirleriniz için çok teşekkür ederim. LPG konusuna bir son nokta koymak için bu paylaşımı yapmıştım. İlgi gördüğü için memnun oldum.

.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

ismail bey mümkün degil son nokta koyamazsınız. bu tür konular illaki uzunca bir süre daha hep en başa döner.çünkü muhabbetle ögrenmeyi yegliyoruz araştırma yönümüz yetrsiz

.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(31-01-2011, Saat:22:50)muallim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ismail bey mümkün degil son nokta koyamazsınız. bu tür konular illaki uzunca bir süre daha hep en başa döner.çünkü muhabbetle ögrenmeyi yegliyoruz araştırma yönümüz yetersiz.

sen öyle diyorsan hocam ....

(Son Düzenleme: 01-02-2011, Saat:01:12, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

ismail bey estafurullah bunu ben demiyorum 2003 forum otamına girdim ve o yıldan beri de forumlarda bu olay hep var olacakda işte yukarda demek istedigim bu yani bunu ilk kez yaşamıyorum dikkat ettiyseniz ben kendimi açık ve net tarif ettim ANTİLPG ciydim dedim ama fikirler degişir ve gelişebilir yoka mazallah SABİT FİKİRLİ oluruz degilmi. insan teknoloji ile birlikte esnemeli fikirleri gelişmeliki ÇAGIN GERİSİNDE degil içinde yer alabilsin.

.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

LPG denilince aklıma hep patlamaya hazır bomba geliyor.
İnsanımız taktırma konusunda sonuna kadar haklı.Amaç tasarruf olduğu için kaçacak başka yol yok.
Fakat bakım ve denetim konusunda ülke olarak tam anlamıyla ileri bir düzeyde değiliz.Trafikte hala kaçak sistemli lpg kullanan araçlar var.Özellikle sıralı sistem olmayan araçlar.(şahin,doğan,serçe,toros gibi).Bunlara güvenip nasıl biniyorlar anlamış değilim.

.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Yeni] FiorinoFunClub Android Uygulaması Admin 2 3,573 12-07-2015, Saat:17:00
Son Yorum: fiorino51
  Android uygulaması Emre ÜNSAL 7 5,490 28-01-2014, Saat:13:49
Son Yorum: Emre ÜNSAL
  [Bilgi] Araçlarda çocuk koltuğu uygulaması.. isoskeisos 0 2,456 19-06-2012, Saat:15:50
Son Yorum: isoskeisos
  [Bilgi] BİNEK OTOMOBİLİ VE PANELVAN TİPİ ARAÇLARDA KDV VE ÖTV UYGULAMASI isoskeisos 0 8,191 09-01-2012, Saat:18:39
Son Yorum: isoskeisos

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.