Fiorino Nemo Bipper | Forum


fiorino emotion 1.3 mjet 75hp,95 hp fark
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 2
Mesaj: 55
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-02-2011


fiatın 1.3 mjet 70hp,75hp ve 95 hp gibi farklı motorları var.bu motorların hacimleri aynı ve hepsi turbolu.peki ama bu fark nasıl yapılıyor?kanıtlı bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olsun.75lik motoru 90 veya 95 yapabilirmiyiz?

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Fio ların hepsi 1,3 hatta 1,285 cc dir. Aynı hacımda daha fazla güç artışı yapılarak 75 ve 95 Hp lik iki ayrı seçenek sunulmuştur.
95 liklerde Motor aynı ama hem ECU yazılımı , hem de turbosu 75 liklerden farklıdır.
Bizim turbolar küçük ve düz iken, 95 likler de hem büyük hem de değişken geometrili turbo vardır . Buna bir de yazılım(ECU) geliştirildiğinden motor gerçek kimliğini bularak iyice güçlenmiştir.

75 liklerde fabrika verisi olarak 1750 devirde turbo devreye girerken ; 95 likler de 1500 devirde turbo devreye girmektedir. Böylece 95 liklerde kalkışı seri ,hem de performans ve son hızı daha iyi olmuştur. Bu nedenden dolayı 95 liklerin Ön fren diskleri de bizimkilere nazaran dah büyük ve iyileştirilmiştir.
Bizim Fio'ları da yazılımla (chip tunning ile ) 15-20 HP artırabilir. Torku da 20-40 Nm artırmak mümkündür. Ancak Bu işlem, işinin ehli olan bir merkezde yaptırılmalıdır. Ayrıca bu şekilde yapılan chip tuning de yakıt sarfiyatında artış,ekzosta siyah duman atma gibi olumsuzluklar görülebilmektedir.
Şahsen ben araçlarımızı orjinal bir şekilde kullanılmasından yanayım.
Hepinize iyi sakin sürüşler, iyi aktif forumlar dilerim.


Cevapla
(Son Düzenleme: 11-03-2011, Saat:20:17, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

Ayrıca merakınızın giderilmesi için size chip tuning ile ilgili de kısaca bir bilgi vereyim.


CHİP TUNİNG

Chip tuning yeni nesil enjektörlü araçlarda bulunan elektronik kontrol ünitesindeki yazılımın araçta istenilen özelliklere göre değiştirilip aracın performansının arttırılma işlemidir.

Atmosferik araçlarda %6 ile %10 arasında, turbo, benzinli ve turbo dizel araçlarda %15 ile %30 arasında güç artışı elde edilmektedir.Normal kullanımda %4 ile %8 arasında da yakıt ekonomisi sağlanabilmektedir. Chip tuning işlemi, elektronik kontrol ünitesinde yazılımı bulunduran parçanın değiştirilmesi veya yeni baştan programlanması ile gerçekleştirilmektedir.

Çoğu otomobilde geçerli olan , eski chip'in yerine yeni bir chip takmanın yanında ; farklı bir modül, seri programlama gibi yöntemlerle de chip tuning yapılabilmektedir.

Chip Tuning iki ana şekilde yapılır:

1. Aracın beynindeki chip sökülerek Superchips tarafından özel olarak programlanmış yeni bir chip takılmasıyla .

2. Eğer aracın orjinal chipi yeniden programlanabilir ise orjinal program yerine Superchips'in modifiyeli programının aktarılması.

SUPERCHIPS uygulamasından ne kadar kazanç elde edilir?

Superchips , bir chip programı yazarken o aracı özel bir dinamometreye bağlar , ve o aracın tüm ince ayarlarını yapar.

Yani tüm ateşleme avansı ve yakıt püskürtme stratejilerini, yakıt tasarrufunu günlük kullanımda çok etkilemeden , maksimum performans öncelikli hale getirir.

Bu sayede atmosferik araçlarda yaklaşık %10 beygir gücü ve tork artışı elde edilir.

Bu güç artışı aracın tam gaz kullanımında aracın genel performansını arttırırken, günlük kullanım koşullarında çok daha canlı ve hızlı tepki verir hale getirir.

ECU nedir?

ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya yolcu kabini içinde bir yere monte edilmiştir. Boyutları bir oto teybinden daha küçüktür.
Bu küçük cihaz birden fazla microbilgisayar içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde yönetimini sağlamaktadir.

Bu microbilgisayarlar, EPROM bir chip içerisinde bulunan bir programı çalıştırmaktadır.

ECU, tüm motor yönetimi ve kontrollerinden sorumludur, ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar.

Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, barometrik basınç vs…) göz önüne alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir…

Bu ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu vs…gibi değişkenlerin, milyarda bir sapma ile, motor içinde bulunan yüzlerce sensör tarafından yapılması ile mümkün olmaktadır…

ECU bu değerleri algılar, ardından EPROM içerisinde bulunan haritadan ilgili değerleri bulur, ve de ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir…
Bütün bu işlemler saniyenin binde biri cinsinden sürelerde gerçekleşmektedir. (ALINTIDIR )

Hepinize iyi sürüşler,iyi aktif forumlar dilerim.

Cevapla
(Son Düzenleme: 12-03-2011, Saat:00:25, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 2
Mesaj: 55
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 20-02-2011

teşekkür ederim.yani gücün nedeni turbo ve yazılım.peki bu turbonun fiyatı ne b,ilieniniz var mı?

Cevapla
.
Konu: 1
Mesaj: 37
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-12-2010

herkese iyi pazarlar öncelikle forum kullanıcıları,
motorun parametrelerini bu yazılım ve chip ayarlıyorsa neden ve nasıl tork ve yakıtını düşürerek yapabiliyor bu benim alklıma bir türlü yatmıyor mademki 75 bg lik bir aracı chip tunıng ile 90 bg e çıkrtabiliyoruz nasıl oluyorda bunu bize araç üreticileri orjinal olarak sunmuyor?yoksa buda bir ticari hilemi? ticari olarak para kazanma yöntemimi? şimdiden teşekkür ederim...

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(13-03-2011, Saat:12:24)TEKNİKER45 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: herkese iyi pazarlar öncelikle forum kullanıcıları,
motorun parametrelerini bu yazılım ve chip ayarlıyorsa neden ve nasıl tork ve yakıtını düşürerek yapabiliyor bu benim alklıma bir türlü yatmıyor mademki 75 bg lik bir aracı chip tunıng ile 90 bg e çıkrtabiliyoruz nasıl oluyorda bunu bize araç üreticileri orjinal olarak sunmuyor?yoksa buda bir ticari hilemi? ticari olarak para kazanma yöntemimi? şimdiden teşekkür ederim...

öncelikle belirrtmeliyim ki , Chip tuning kutu uygulamasıyla ECU ya giden parametrelerle (yazılımla) HP,ve tork artar. Bu konu ve uygulama ile forumumuzda daha önce yazmıştık. son sorunun cevabını ise zaten yazmışsın. Üreticiler bu şekilde ufak teknolojik değişiklikler de yaparak,model,görünüm değişikliği,motor güç değişiklikleri, aksesuar değişiklikleri sunarak bir çeşit pazarlama ve yenileme taktikleri ile,tüketicinin dikkatini bu yöne çekerek satışlarını artırmak ve/veya müşterilerine seçenekler sunarlar.Bu sadece FİAT değil tüm otomobil üreticileri için geçerlidir.
Hatırlarsanız tüm markalarda üretilen araçlar bir veya iki yıl sonra makyajlanır. Satışlarının devamını sağlamak için....

Yukarıdaki arkadaşın turbo ile ilgili sorusuna gelirsek;
Evet turbo veya yazılımı teknik ve pratik olarak değiştirebiliriz. ve bundan fayda da sağlanabilir. Ancak unutulmaması gereken bir şey de sadece ECU yazılımı, turbo değişimi ile chip tuning yapmak yeterli değildir. Bunlarla birlikte değiştireceğiniz turboya uygun olarak güç artışı için değişecek bir takım uygulamalarda gerekmektedir(yazılıma veturbo ya uyumlu enjektörler, fren sistemleri,Hava filitreleri,eksoz uygulamaları,helezon yay v.s gibi ) yani sadece chip tuning değil buna bağlı olarak başka modifikasyonlar da yapılması gerekmekte ve bu da oldukça fazla maddi külfet getirmektedir. Fiat maliyeti konusuna gelince bu konuda uygulamalar yapan firmalar var özellikle istanbulda.. Küçük bir araştırma ile bunları öğrenmeniz mümkündür.
Sevgiyle kalınız iyi forumlar...


Cevapla
(Son Düzenleme: 13-03-2011, Saat:12:54, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 1
Mesaj: 37
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-12-2010

cevap için çok teşekkür ederim isoskeisos abi açıklamalarınız gayet yeterli olmuş en iyisi orjinalinde bırakmak kaş yapalım derken göz çıkarmayalım degilmi smile iyi forumlar ALLAH kaza bela vermeden araçlarımızın keyfini çıkartalım önümüz bahar ve yaz smile)

Cevapla
.
Konu: 11
Mesaj: 552
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-11-2010

amin....smile

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 21
Cinsiyet:
Kıdem: 22-01-2011

fiorinonun üzerindeki motor romanyada fiat ile opelin ortak fabrikasında üretilmektedir. aynı hacimde motorun 95 hpsi olduğu gibi lancia markası altında satılan 105 hp versiyonuda vardır. küçük hacimden daha fazla güç elde etme söz konusu olunca unutulmamalıdır ki aynı motor 75 yerine 95 yada 105 hp üretirken aynı yıpranmayacaktır. f1 otomobilleri 2400ccden 900 hp güç üretir ama o motorun ömrü maksimum 900 kmdir. en uzun yarış sıralama turlarıyla beraber 700 km olduğu için f1 otomobilinde bu sorun değildir. fiorinoun 95 hpleri daha dayanıksızmıdır hayır. çünkü 95 hp üreten motorun turbosu farklıdır.lanciada 105 üreten motorun turbosuda farklıdır. daha çabuk daha fazla turbo basıncı sağlayabilen turbolardır. siz 75 hp motoru mekanik hiçbir şey değiştirmeden 95 hpye çıkarırsanız bu mutlaka motor ömrünü kısaltacaktır. ayrıca 95 fio ile 75 hp fio arasında fren disklerinde ve yürüyen aksamdada farklılıklar vardır. arabadaki civata sayısını % 20 düşürünce her 10.000 arabada kaç milyon dolar kar edeceğini hesaplayan otomobil firmaları asla daha pahalı daha iyi turboyu yazılımla 75 hpye düşürerek araca takmazlar.

Cevapla
.
Konu: 1
Mesaj: 37
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-12-2010

öncelikle açıklaman için teşekkür ederim,iyi güzel hoşta bu chiptunıng olayı yapanlar var yapan yapsın bu nasıl oluyorda yakıt tüketimini düşürüyor benim aklım bu hususta donuyor ne kadar köfte okadar ekmek olması gerekmezmi? smile)

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Up [Yeni] Fiorino Nasıl Bir Araç ? fiorino51 13 52,853 19-08-2016, Saat:00:08
Son Yorum: doxer
  Fiorino Port Bagaj Boru Şeklinde mehmet_495 16 22,000 24-06-2016, Saat:11:14
Son Yorum: şakir
  [Önemli] Fiorino'da ESP olduğu nerden anlaşılır ? zafer murat 30 55,688 22-06-2016, Saat:20:47
Son Yorum: priceq14
  [Bilgi] Fiorino almayı düşúnüyorum Ferdi-7101 7 30,359 05-09-2015, Saat:21:43
Son Yorum: Ferdi-7101
  SATILIK FİORİNO 2009 MODEL EMOŞ FULL bilgehan07 2 5,310 15-03-2015, Saat:23:53
Son Yorum: serrko

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2023 MyBB Group.