Fiorino Nemo Bipper | Forum


zorunlu trafik sigortası nedir? Kaskodan farkı nedir?
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010


Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan araçlar değişik kazalara yol açarak, can kaybına veya maddi hasara yol açabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru nisbetinde ve belirli bir orana kadar karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar. Zorunlu trafik sigortası olmayan (veya süresi sona ermiş) araçlar görüldükleri yerde bağlanır (trafiğe çıkması engellenir).

Her araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden uzatmakla yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortalarında ödenilen primle orantılı olarak üst limitler mevcuttur. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını bu üst limitler kadarıyla karşılar, eğer zarar bu limitleri aşıyorsa, aşan miktar için araç sahibinin hukuki sorumluluğu devam eder. Zorunlu trafik sigortasındaki bu limitler zararın çeşidine göre değişir.

Örneğin can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilecek miktar, yaralanma olması durumunda hastahane giderlerine ödenecek miktardan ve bunlar da sadece maddi hasar olması durumunda bu hasarın giderilmesi için ödenecek miktardan farklıdır. Bu rakamlar her sene değişmekte ve primler de buna göre tekrar belirlenmektedir.

Kasko sigortası ise, araç sahibinin kendi aracını ve kendi aracı içindekilerin zararlarını teminat altına aldığı bir sigorta çeşididir. Pekçok kasko sigortası bunlara ek olarak sizin aracınızın karşı araca ve onların içindekilere verdiği hasarları da karşılıyor olabilir ancak prensip olarak kasko sigortasında amaç karşıdakinin zararını karşılamak değil, kendi zararınızı karşılamaktır. Kasko sigortasının şartları, teminatları, primleri ve koruduğu menfaatler sigorta poliçesi ile belirlenir ve her sigorta şirketinde değişik olabilir. Örneğin bir sigorta şirketi kasko ile sizi sadece aracın karıştığı trafik kazalarına karşı korurken, başka bir şirket hırsızlığa karşı da koruyabilir.

Aracınızın hangi durumlarda korunduğunu bilmek için kasko poliçesi dikkatle okunmalıdır. Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir, dileyen araç sahibi yaptırabilir. Kasko ile korunan menfaatler ve üst limitler daha yüksek olduğundan, kasko sigortasının primleri de zorunlu trafik sigortasından daha yüksektir.

Pekçok sigorta şirketinin kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında korunulan zararları da karşılayacak şekilde düzenlenmesine rağmen, kasko yaptıran bir araç sahibinin yine de zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bir diğer deyişle, kaskonuz olduğu için zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan kaçınamazsınız. Bunun sebebi kaskonun zorunlu olmaması, şartlarının sigorta şirketi ve sigortalayan arasında serbestçe kararlaştırılması, kaskonun her zaman karşıdaki aracın zararını teminat alma yükümlülüğü olmaması ve kasko yaptıran bir kişinin dilediği zaman bunu iptal edebilecek olmasıdır.

Bu nedenlerle zorunlu trafik sigortası yaptırmak mecburidir ve devlet tarafından denetlenir. Ancak kasko yaptırmak isteğe bağlıdır ve dileyen araç sahibi zorunlu trafik sigortasına ek olarak, dilediği şartlarla, dilediği teminat oranlarında ve dilediği sigorta şirketinden kasko yaptırabilir.
(ALINTIDIR)Kaynak:cevapdefteri.com

Cevapla
(Son Düzenleme: 22-11-2011, Saat:00:11, Düzenleyen: isoskeisos.) .
Konu: 4
Mesaj: 139
Cinsiyet:
Kıdem: 20-03-2012

fiorino için kac liradır bu?

ankarada yaşayan arkadaslar

Cevapla
.
Konu: 451
Mesaj: 2,197
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 29-11-2010

(30-03-2012, Saat:22:29)Yasin90 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: fiorino için kac liradır bu?

ankarada yaşayan arkadaslar

Yasin kardeşim sorunun şekline bakınca kasko sigortanın mı yoksa Zorunlu trafik sigortasını mı soruyorsun anlamadım. Yinede şu şekişlde cevap vermeliyim ki , Piyasada mevcut bir çok sigorta acentası vardır. Bunları kişisel olarak araştırarak ve klozlarını inceleyerek birinde karar kılabilirsiniz. En önemli konu seçeceğiniz sigortanın neleri,ne kadar karşılıyabiliyor olmasıdır. (teminatları açısından) Bu sebepten, hangisi olursa olsun sözleşmeyi iyice okuyup kavramak,anlayamadıklarınızı da sigorta remsilcisinden iyice öğrenmek gerekmektedir.. Yoksa anlamadan onaylarsanız eğer, sonunda ah !! vah !!! Keşke demeyiniz...

Cevapla
.
Konu: 4
Mesaj: 139
Cinsiyet:
Kıdem: 20-03-2012

[/b]konu başlığı zorunlu trafik sigortası olduğu için belirtmeden yazmıştım

367 liraymış öğrendim, kasko içinde allianz 768 lira'ya yaptırdım[b]

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Trafik Sigortası Ne Tutuyor ? Admin 30 41,598 25-11-2014, Saat:12:02
Son Yorum: kaplanferhat
  [Bilgi] Hazine, trafik sigortasının şartlarını değiştiriyor isoskeisos 2 4,225 05-03-2013, Saat:00:36
Son Yorum: TURUNCU 16
  [Bilgi] Zorunlu Trafik sigortası hakkında.. isoskeisos 1 4,505 18-02-2013, Saat:20:25
Son Yorum: TURUNCU 16
  [Bilgi] Trafik sigortalarına şok zam isoskeisos 8 12,572 16-02-2013, Saat:20:57
Son Yorum: ozcank34
  fiorino dynamic trafik sigortası hakkında gümüş59 2 4,907 10-07-2012, Saat:23:32
Son Yorum: gümüş59

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.